Burze nie odpuszczą w kolejnych dniach. Przed nami dynamiczna pogoda w najbliższych dniach na obszarze Polski.
Burze w najbliższych dniach dadzą się we znaki. Są to jednak zjawiska lokalne
W poniedziałek burze prawdopodobne są w zachodniej połowie kraju. Tuż za frontem o charakterze ciepłym od południowego-zachodu płynąć ma coraz cieplejsze powietrze pochodzenia polarno morskiego. Będzie to masa charakteryzująca się coraz większą zawartością wilgoci. Na skutek dziennej operacji słonecznej dojdzie do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Tworzyć będą się ośrodki burzowe, co więcej rozwój burz zachodzić ma na konwergencji wiatru przed strefą frontu ciepłego. Chmury burzowe zaczną formować się w godzinach przedpołudniowych. Chmury burzowe przemieszczać mają się z zachodu na wschód, z niewielkim odchyleniem na północ. Najwięcej burz powinno wystąpić w godzinach popołudniowych. Będą występować również wieczorem oraz w pierwszej części nocy. Aktywność elektryczna na ogół ma być słaba/umiarkowana.
Prognoza burzowa na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym dzisiejszym komórkom okażą się ulewne opady deszczu o możliwej akumulacji do 10-20 mm. Zagrożenie ze strony opadów licznych przypadków opadów gradu nie będzie duże, gdyż izoterma zero znajdzie się wysoko. Na ogół, jeśli zdarzą się przypadki opadów gradu, to średnica nie powinna przekroczyć 1, 1,5 cm. Porywy w czasie burz sięgnąć mogą maksymalnie 50-60 km/h. Z uwagi na duże nagromadzenie wilgoci w dolnej troposferze, nie można wykluczyć natomiast pojawienia się zalążków trąb powietrznych. Największe prawdopodobieństwo takiego zjawiska będzie na północnym-zachodzie kraju.
Prognoza aktywności konwekcji na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Zjawiska konwekcyjne w nocy głównie na zachodzie i północy
Nadchodząca noc powinna przynieść burze na północy i zachodzie kraju. Zjawiska burzowe są najbardziej prawdopodobne w pierwszej części nocy. W czasie burz możliwe są opady do 10-15 mm. Porywy w burzach nie powinny przekroczyć 60 km/h. Potem atmosfera zacznie się stabilizować.
Prognoza burzowa na noc z poniedziałku na wtorek od IMGW-PIB
Burze w Polsce nie odpuszczą. Dynamiczna pogoda przed nami
We wtorek dynamiczna pogoda przesunie się w kierunku wschodnim. Te zjawiska są najbardziej prawdopodobne w pasie od Kujaw, Warmii, Mazur i Podlasia, przez Mazowsze, Kujawy, Wielkopolskę i Ziemię Łódzką, Dolny i Górny Śląsk oraz Małopolskę. Czynnikiem inicjującym konwekcje okaże się wędrujący front chłodny i prawdopodobna linia zbieżności wiatru przed nim. Szczególnie liczne chmury konwekcyjne z opadami i wyładowaniami są prognozowane na obszarze od Mazowsza po Opolszczyznę i Małopolskę. Z uwagi na lokalność zjawisk konwekcyjnych, zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań.
Prognoza aktywności zjawisk konwekcyjnych na wtorek (IMGW-PIB)
Prognoza konwekcyjna na noc z wtorku na środę od IMGW-PIB
Burzowa prognoza na środę
Kolejne burze we wschodniej połowie kraju są prognozowane w środę. Ich natężenie miejscami może być umiarkowanie/duże. Zdarzyć mogą się opady gradu do 2, 2,5 cm, ulewy do 30 mm, wiatr do 70-80 km/h.
Wstępna prognoza burzowa na środę od IMGW-PIB
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC