Burze, wichury powyżej 100 km/h i ulewy. Gwałtowne załamanie pogody i ochłodzenie w kraju. Spaść może brudny deszcz w Polsce

Burze dziś nad Polską oraz duże ochłodzenie. Prognozowane są dodatkowo opady deszczu z pyłem saharyjskim.

Burze w poniedziałek nad Polską

W poniedziałek obszar kraju znajdzie się w zasięgu układu niżowego przemieszczającego się z zachodniej części Europy na północny-wschód. Pogodna i słoneczna aura w ciągu dnia będzie dlatego zastępowana przez rosnące zachmurzenie i opady deszczu o różnej intensywności, w tym lokalne burze, zwłaszcza na południowym-zachodzie i południu oraz miejscami centrum Polski. Niewykluczone, że pył saharyjski opadnie miejscami z deszczem w wielu regionach, brudząc samochody, okna i parapety.

Prognoza sytuacji barycznej na 1 kwietnia 2024, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

burze dziś w kraju
Burze spodziewane są dziś w drugiej części dnia

Dziś prognozowane jest na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane, aczkolwiek na zachodzie oraz w centrum okresami duże i tutaj miejscami słabe przelotne opady deszczu. Dodatkowo po południu na zachodzie, południowym zachodzie miejscami możliwe także burze, miejscami z gradem. W godzinach porannych na wybrzeżu dodatkowo utrzymywać mogą się mgły ograniczające widzialność do 300 m. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 16°C, 18°C na północnym zachodzie i na Przedgórzu Sudeckim, około 23°C w centrum, do 26°C, 27°C na południu. Jednak nad samym morzem chłodniej, bo do około 14°C. Wiatr będzie na ogół słaby i umiarkowany, w porywach przeważnie 60 km/h, na obszarach podgórskich także dość silny 30-40 km/h i w porywach do 80-90 km/h, z przewagą kierunków południowych. Miejscami na północnym zachodzie z kierunków wschodnich. Tylko w Sudetach porywy wiatru do 90 km/h, natomiast w Karpatach do 160 km/h. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 70-90 km/h.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie, opady śniegu i powrót wiosny

Prognozowana temperatura powietrza na 1 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ICON dla Polski

wysoka temperatura jeszcze dziś, możliwe zjawiska konwekcyjne
Wysoka temperatura powietrza i burze w Polsce

Załamanie pogody postępować ma dziś nad Polską, możliwe burze

Już dziś obserwować będziemy wyraźne zmiany w pogodzie. Temperatura przekroczy jednak miejscami 25-27°C, ale kilkudniowy okres z bardzo wysoką temperaturą powietrza dobiega końca. Z południowego zachodu na północny wschód przechodzić ma chłodny front atmosferyczny związany z ulegającym szybkiej cyklogenezie niżem Patricia. Zasadniczo znajdziemy się w zasięgu układu frontów atmosferycznych. Tuż za frontem chłodnym rozpocznie się adwekcja znacznie chłodniejszej masy polarnomorskiej, dlatego od wtorku temperatury spadną w całym kraju. Podczas wypierania cieplejszego strumienia powietrza zwrotnikowego pojawią się najprawdopodobniej warunki do rozwoju burz. Szczególnie w pasie dzielnic centralnych i południowych.

Największa szanse na burze będą w godzinach popołudniowych i wieczornych. Podstawowym zagrożeniem ze strony burz okażą się silne porywy wiatru, które dochodzić mogą w zasięgu konwekcji do 80-90 km/h. Najsilniejsze w pasie dzielnic południowych. Akumulacja opadów może sięgnąć nawet 15-30 mm, a punktowo na skutek przechodzenia kilku formacji konwekcyjnych powyżej 35-40 mm. Możliwe są nie tylko struktury wielokomórkowe, ale także superkomórki burzowe, którym towarzyszyć mogą opady gradu.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 1 kwietnia 2024, 15 UTC

burze dziś w kraju
Burze dziś nad Polską, 1 kwietnia 2024, 15 UTC

Gwałtowne załamanie pogody w Polsce. Od wtorku na kilka dni silne ochłodzenie

Największe ryzyko aktywniejszych burz będzie na zachodzie, południowym – zachodzie, gdzie chwiejność termodynamiczna może sięgnąć 300-500 J/kg. Pewnym czynnikiem ograniczającym potencjał do tworzenia się komórek burzowych może być niska wilgotność w dolnej troposferze, pewnym utrudnieniem dlatego może okazać się wysoko położony poziom kondensacji chmur oraz na znacznej wysokości położony poziom swobodnej konwekcji, jak i też zachmurzenie, które miejscami utrudniać dzienne nagrzania przypowierzchniowych warstw powietrza. Większe szanse na burze będą na południu oraz w pasie dzielnic centralnych. Konwekcji sprzyjać może obecność quasi-geostroficznych ruchów wznoszących, dodatkowo występowanie dolno-troposferycznych stref zbieżności. Burze mogą pojawić się także w rejonach górskich i podgórskich w drugiej połowie dnia i wieczorem. Niewykluczone, że oprócz superkomórek burzowych tworzących się warunkach podwyższonego ścinanie wiatru, pojawią się wielokomórkowe burze. Aktywność elektryczna okaże się dziś na ogół niewielka i umiarkowana, lecz sporadycznie może być wysoka, gdy chmury Cb rozbudują się wystarczająco wysoko w pionie.

Burze i ulewy oraz silny wiatr w Polsce

W zasięgu chłodnego frontu prognozowane są również opady deszczu, co może skutkować akumulacją opadów do 20-40 mm. Najwięcej burz rozwinie się dziś w drugiej połowie dnia i wieczorem, zanikając stopniowo w pierwszej części nocy na południu i centrum. Nocą front kontynuować ma wędrówkę na wschód, północny wschód, intensyfikując opady.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 1 kwietnia 2024, 18 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

zjawiska burzowe w kraju
Burze możliwe dziś nad Polską

Źródło: wxcharts.com, dwd.de, fanipogody.pl