Gwałtowne wichury uderzyły w Polsce. Pojawiły się też burze śnieżne. Prędkość wiatru sięgnęła blisko 170 km/h


Gwałtowne wichury pojawiły się w Polsce. Występowały także liczne burze śnieżne jak na listopad. Prędkość wiatru osiągnęła huraganowe porywy wiatru na Śnieżce.

Gwałtowne wichury dosięgnęły Polski

Zapowiadaliśmy, że w drugiej połowie tygodnia pojawią się najsilniejsze wichury od początku tegorocznego sezonu jesiennego. Poza górami na lądzie wiało maksymalnie 107 km/h, natomiast na Śnieżce w Karkonoszach wiatromierz zmierzył 169 km/h. Na skutek występowanie silnego wiatru, pojawiły się szkody w energetyce, dochodziło do wiatrołomów, zrywane były dachy, uszkadzane budynki. Energetycy i strażacy mieli pełne ręce pracy. Jednostki ochotniczej i zawodowej straży pożarnej interweniowały przeszło 2000 razy. Najwięcej wyjazdów mieli strażacy w Wielkopolsce i Mazowszu.

Burze nad Polską od 23.11.2023 r. do 25.11.2023 r. na obszarze Polski i krajów przyległych

burze śnieżne w Polsce
Wichury i burze śnieżne za frontem chłodnym

Duże szkody po wichurach w Polsce

Sygnalizowaliśmy, że najsilniejsze wichury wystąpią w północnej części Polski, ale także na Morzu Bałtyckim, gdzie pojawił się groźny sztorm, zagrażając jednostkom pływającym. Wysoko w górach, szczególnie w Karkonoszach zmierzono huraganowe porywy wiatru przekraczające na Śnieżce 150-160 km/h.

Zobacz też: Nadciąga arktyczny chłód

Duża prędkość wiatru w Polsce związana była nie tylko ze sporym gradientem barycznym i obecnością prądu strumieniowego, ale także przechodzeniem aktywnego frontu chłodnego. W jego zasięgu pojawiły się segmenty liniowe. Dość rzadka sieć pomiarowa nie pozwoliła zmierzyć najwyższych pomiarów wiatru na nizinach i szacuje się, że gdzieniegdzie dochodziły one do 80-95 km/h w zasięgu linii szkwału.

Wichury w Polsce. Maksymalne porywy wiatru zmierzone na sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB w Polsce do godziny 7:00 czasu urzędowego, 24 listopada 2023 r w ciągu 24 h.

wichury w Polsce
Wichury w Polsce i silne porywy wiatru. Dane: ogimet.com

Doskonale dostrzegamy, że najsilniejsze porywy wiatru pojawiły na Śnieżce, gdzie anemometr na maszcie wysokogórskiego obserwatorium zmierzył aż 169 km/h, natomiast na drugim miejscu znalazł się Kasprowy Wierch z maksymalnym porywem wiatru 130 km/h. Należy pamiętać, że standardem na stacjach IMGW jest pomiar uśrednionego porywu z 3s na 10 minut, co wynika z rekomendacji WMO – nr 8, wydanie siódme 2008 ISBN 978-92-63-10008-5. Dlatego krótkotrwałe podmuchy trwające np. 1s mogły być dużo wyższe, niż uśrednione wartości porywy z 3s. Potrzeba uśrednienia porywów wynika z faktu, że pomiary wiatru na stacjach meteorologicznych prowadzony jest zarówno za pomocą anemometrów czaszowych i ultradźwiękowych, ale także faktu, że krótkie podmuchy wiatru nie są tak destrukcyjne jak długotrwałe.

Prąd strumieniowy nad Polską

silne wichury w Polsce
Prąd strumieniowy nasilił przepływ nad Polską i nasilił porywy w górach oraz w zasięgu konwekcji

Największa prędkość wiatru wysoko w górach

Najgroźniejsza wichura występowała w górach, gdzie duży wpływ miał nisko położony prąd strumieniowy, czyli ang. low level jet. Zatem najwyższe porywy notowano na Śnieżce i Kasprowym Wierchu, czyli najwyżej położonych stacjach meteorologicznych w Polsce.

Na platformie wiertniczej Petrobaltic zmierzono 108 km/h, natomiast w Przylądku Rozewie 107 km/h, Darłowie 104 km/h, nieco mniej na Helu 97 km/h. Ponadto 94 km/h odnotowano w Świnoujściu i Ustce oraz 90 km/h na stacji meteorologicznej w Kołobrzegu. Na pozostałym obszarze wiało przeważnie 65-85 km/h, a w zasięgu konwekcji porywy mogły przekraczać pomiędzy stacjami meteorologicznymi 90 km/h.

Na skutek wystąpienia wichury, dochodziło do licznych wiatrołomów, które blokowały przejazd drogami. Zaobserwowano masowe przerwy w dostawach energii elektrycznej, gdyż silny wiatr uszkadzał napowietrzne linie energetyczne. Najwięcej pracy mieli strażacy w usuwaniu miejscowych zagrożeń w następujących województwach: wielkopolskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie, dolnośląskie, śląskie.

Duże szkody po wichurach w Polsce

Strażacy zabezpieczali m.in zerwane i uszkodzone dachy. Szczególnie duże szkody poczyniła formacja liniowa i jej segmenty liniowe, która schodziła na chłodnym froncie atmosferycznym z północy na południe wieczorem i w nocy z czwartku na piątek.

Finalnie po przejściu wichury ponad 32000 odbiorców pozostało bez prądu. Była to największa tej jesieni wichura w Polsce. Najwięcej osób pozostawało bez dostaw energii elektrycznej w woj. mazowieckim. Jednak wczoraj w wielu miejscowościach przywrócono dostawy prądu, gdyż ekipy pogotowia energetyczne pracowały nad zlokalizowaniem i likwidowaniem szkód w infrastrukturze napowietrznych linii energetycznych. Ubiegłej doby wiatr okazał się słabszy niż w czwartek i nocy z czwartku na piątek. Nie przekraczał na ogół 50-72 km/h. Najsilniejszy okazał się w zasięgu komórek konwekcyjnych, które lokalnie przyniosły burze śnieżne. Popołudniu i wieczorem wraz ze zmniejszaniem się gradientu barycznego nad Polską, spadała istotnie prędkość wiatru.

Fanipogody.pl