Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Koniec złotej polskiej jesieni. Nadchodzi jej największy wróg, czyli zgniły antycyklonOd kilku dni na przeważającym obszarze Polski mamy okazje cieszyć się przyjemną, złotą polską jesienią. Miejscami, zwłaszcza we wschodniej części kraju obserwowane było zachmurzenie chmurami piętra niskiego i mgły. Padała również punktowo mżawka. Niestety prognozy modeli numerycznych nie są korzystne,

W przyziemnym polu ciśnienia w najbliższych dniach pod wpływem w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Nad północnymi dzielnicami zaznaczać będzie się płytki układ niskiego ciśnienia o ciśnieniu w centrum 1020 hPa. Dodatkowo nad zachodnie dzielnice Polski zbliżać ma się rozmywający w polu podwyższonego ciśnienia front chłodny.

Sytuacja synoptyczna na dzień 8.11.2018 r. godzina 12 UTC

Zgniły wyż nad Polską

Już najbliższej nocy m.in na wschodzie prognozowane jest pojawienie się gęstych mgieł, które miejscami ograniczać mogą widoczność poniżej 500 m. Ponadto spodziewane są niskie chmury Stratus. Mgły po godzinach porannych zaczną się podnosić do formy chmur typu Stratus.

Obszar mgieł najbliższej nocy i o poranku poniżej

Spodziewane zachmurzenie chmurami niskimi na najbliższą noc i godziny poranne według modelu UMPL 4 km, źródło ICM-UW, meteo.pl

Będzie jednak bardzo ciepło, zwłaszcza na południu Polski powyżej 15°C

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie chmurami niskimi obejmie niemal cały kraj.

Prognoza modelu UMPL, zachmurzenie chmurami niskimi

Nie zabraknie również mgieł ograniczających widoczność, możliwe są również opady atmosferyczne, głównie mżawki.

W kolejnych dniach utrzyma się aura typowa dla zgniłego wyżu w porze jesiennej. Słońca zwłaszcza w piątek może być niewiele, występować mogą też mgły, podnoszące się w godzinach porannych do formy chmur niskich. Niestety to już jesień, a jak już pisaliśmy nie zawsze dominacja wyżu gwarantuje słoneczną aurę o tej porze roku. Modele numeryczne niejednokrotnie źle prognozują rozkład wilgoci w dolnej troposferze, co przekłada się na „przewidywany” brak zachmurzenia przez nie.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz