Mróz -25 stopni uderzy z wielką siłą. Nadciąga bestia z północy

Na wstępie napiszę, że prognoza ta dotyczy trzeciej dekady stycznia i przełomu miesięcy. Modele prognozują mróz naprawdę silny. Temperatury nocami mogą w Polsce spadać do nawet -25 stopni, a to już mróz naprawdę silny. Oczywiście prognozy na tak odległy termin mogą jeszcze ulegać zmianom, jednak warto mieć w tyle głowy, że za około tydzień zrobić może się naprawdę zimo. Zwłaszcza na wschodzie i południu kraju temperatury mogłyby być bardzo niskie.

Przez kilka dni mróz będzie łagodny

Za nami bardzo dynamiczna doba w pogodzie nad Polską. Przez kraj w poniedziałek przetoczyła się linia szkwału niosąc niszczące porywy wiatru oraz intensywne opady śniegu. Najbliższe doby przynosiły będą lekki mróz nocami, a minimalnie dodatnią temperaturę za dnia.

Mróz na wschodzie kraju będzie w najbliższym czasie lekki

Zwłaszcza na wschodzie i południu kraju temperatury będą spadały poniżej zera. W górach mróz sięgać może wartości dwucyfrowych. Tylko w środę większa część Polski znajdzie się pod wpływem cieplejszych mas powietrza. Wtedy odwilż obejmie niemal całą Polskę. Jednak od czwartku ujemne temperatury znów pojawiać zaczną się w znacznej części kraju. W kolejnej części tekstu przeanalizujemy jak mróz do końca miesiąca widzi GFS. Zweryfikujemy te wyliczenia z modelem ECMWF i GEMS. Zobaczmy, czy modele są zgodne, że czeka nas silne uderzenie chłodu.

Zima wraca do Polski w okolicach weekendu

Na wstępie spójrzmy jak widzi to model GFS dla Europy na okres najbliższych dwóch tygodni. Źródło map do animacji tutaj.

Patrząc na powyższą animację potwierdza się to co pisałem powyżej. Mróz podczas najbliższych kilkudziesięciu godzin nie będzie dominował. Jednak już w weekend w całym kraju zrobi się chłodniej. W nocy z soboty na niedzielę temperatury minimalne spaść mogą w okolice -10 stopni nawet na nizinach w Polsce. Podczas gdy jeszcze dziś, czy jutro cieplej będzie na zachodzie kraju, to w weekend ujemne temperatury opanują również te regiony. Ciekawostką jest również to, że Polska dostawała będzie się pod wpływ niżów z północy i wschodu Europy. Oznacza to, że w weekend prawdopodobny jest powrót zimy do kraju. W ujemnych temperaturach przez Polskę przemieszczały będą się kolejne strefy opadów przynosząc opady śniegu, które lokalnie mogą być silne.

Nie tylko mróz, ale i śnieg w Polsce w najbliższych dniach

No dobrze. Do tej pory pokazywałem dane wyłącznie z modelu GFS. Sprawdźmy zatem, czy powrót zimy do kraju w okolicach weekendu widzą również inne modele numeryczne. Na wstępie weźmy wyliczenia modelu GEMS. Poniżej prognoza temperatury na noc z niedzieli na poniedziałek. Model ten podziela prognozy amerykańskiego GFS. Wg. CMS GDPS spadki temperatur w weekend będą silne. Zauważmy jednak, że arktyczne, zimne powietrze obejmie kraj, ale już za zachodnią granicą Polski temperatury mają być dodatnie. Dlatego też ochłodzenie to wcale nie jest jeszcze w stu procentach pewne.

Mróz wg. modelu GEMS będzie również dwucyfrowy w weekend

Uwierzcie mi na słowo, że europejski model ECMWF widzi sytuację z temperaturą w Polsce analogicznie. Jednak zasięg arktycznego chłodu wg. ECMWF ma być mniejszy. Zachód kraju nawet w weekend pozostałby z dodatnimi temperaturami. Do weekendu zostało nam trochę czasu. Jak będzie, z pewnością śledził będę aktualizację modeli na bieżąco. Odwiedzajcie nas na bieżąco.

Mróz zrobi się siarczysty na koniec stycznia?

Jeszcze ciekawiej wygląda sytuacja pod koniec stycznia i na przełomie miesięcy. Wtedy to model GFS widzi w Europie mróz naprawdę silny. Na wschodzie kontynentu temperatura spadać może nawet poniżej -30 stopni. Co więcej, poniżej -20 prognozuje GFS również w niektórych regionach Polski. Jednak wyliczenia na tak odległy okres nie muszą się wcale sprawdzić.

Spadki temperatury w Europie na przełomie miesięcy może być naprawdę silny

Powyżej mapa z prognozą temperatury na pierwszy dzień lutego. Widać tu, że siarczysty mróz wlewa się w wyliczeniach modelu również w nasz region. Oczywiście to odległy termin w prognozach. Nie chciałbym tutaj pisać, że tak silny mróz w Polsce jest pewny. Jednak widać, że model GFS coraz wyraźniej widzi silne uderzenie chłodu w nasz region na przełom miesięcy. To może być jeden z silniejszych incydentów dotyczący mrozu w regionie tej zimy. Z ciekawością obserwował będę rozwój sytuacji i wyliczenia modeli numerycznych. Czekam zwłaszcza aż zakres prognozy będzie dostępny również na modelach ECMWF i GEMS.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie