Mróz dwucyfrowy w nocy. Lokalnie mgła osadzająca szadź i dalsza dominacja antycyklonu

Mróz dwucyfrowy pojawi się w Polsce. Lokalnie rozwinie się mgła osadzająca szadź, spodziewana także dalsza dominacja antycyklonu. Sprawdzamy pogodę na noc z wtorku na środę

Mróz i przymrozki w Polsce. Dalsza obecność blokady antycyklonalnej

Na początku marca warunki pogodowe były zbliżone do tych, które obserwowaliśmy w ostatni dzień lutego. Było na ogół bezchmurnie, a tylko gdzieniegdzie pojawiło się więcej chmur. Szczególnie miejscami na południu i wschodzie. Szybko po nocnych spadkach temperatura wzrosła do wartości dodatnich. Prędkość wiatru była zauważalnie niższa niż w w poniedziałek. Prognozy numeryczne wskazują, że przez kilka najbliższych dni i nocy warunki pogodowe będą stabilne za sprawą obecności wyżu.

Dziś obserwowaliśmy w dalszym ciągu obecność silnego antycyklonu z ciśnieniem 1040 hPa w rejonie Zatoki Gdańskiej, obejmuje swoim zasięgiem wschodnią i centralną część kontynentu, od północnych rejonów Rosji po Francję i Skanie po Bałkany. Jak możemy zauważyć na zdjęciach satelitarnych  słaba aktywność niżowa występuje w rejonie Morza Czarnego, na południu Bałkanów oraz nad Atlantykiem. Pofalowany front związany z niżem nad Morzem Norweskim przebiega nad Skandynawią, południem Wysp Brytyjskich po Półwysep Iberyjski, rozmywając się w polu podwyższonego ciśnienia mad Wschodnią Europą. Mróz będzie częsty w pierwszej dekadzie marca.

Prognoza ciśnienia na 2.02.2022, 00Z według modelu GFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Mróz dwucyfrowy w nocy. Lokalnie mgła osadzająca szadź i dalsza dominacja antycyklonu

Mróz w Polsce. Obecność blokady strefowej cyrkulacji atmosfery

Natomiast w środkowej troposferze, na poziomie 500 hPa nadal dostrzegalny jest wąski klin wyżowy rozciągający się od Półwyspu Iberyjskiego po północ Rosji. Stanowi on istotny element blokady cyrkulacji zachodniej. Dlatego też skutkiem jej będzie nad obszar naszego Polski chłodnego powietrza z kierunków północnych. Utrzyma się on nawet do polowy drugiego tygodnia marca i spodziewane są dlatego nocne spadki temperatury poniżej zera.

Nocne i dzienne sondowania atmosfery wykazały, że w całym niemal przekroju troposfery zaznacza się suche powietrze. Dlatego też w centralnej części kraju było bezchmurnie. Nieco więcej chmur pojawiło się na południu i południowym wschodzie kraju. Na tym obszarze w dalszym ciągu warunki pogodowe kształtował ośrodek górnego niżu w polu geopotencjału. Lekki mróz występował tylko na obszarach podgórskich w ciągu dnia.

Noc przyniesie przymrozki i mróz. Dwucyfrowe spadki temperatury na południu

Noc z wtorku na środę przyniesie bezchmurną aurę lub zachmurzenie małe. Jedynie na południowym wschodzie umiarkowane, a nad morzem również duże. Głównie w Bieszczadach słabe opady śniegu. Lokalnie na południowym wschodzie oraz na Kaszubach mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -9°C na północnym wschodzie i -8°C lokalnie w centrum do -3°C na południowym wschodzie oraz na zachodzie, tylko nad morzem około -1°C. Najsilniejszy mróz w kotlinach górskich, od -14°C do -12°C. Wiatr słaby, we wschodniej połowie kraju północny i północno-wschodni, w zachodniej południowy i południowo-wschodni.