Mróz dwucyfrowy możliwy jedynie na Podhalu oraz w Karpatach. Nasilający się wiatr z uwagi na narastający gradient baryczny. Prędkość wiatru osiągnie próg wichury głównie na północy kraju.
Mróz wycofał się z nizin i wyżyn w ciągu dnia
W piątek na aurę wpływa układ wyżowy znad środkowej części Europy, jak i też w coraz większym stopniu zatoka niskiego ciśnienia wraz z przemieszczającym się do nas układem frontów atmosferycznych.
Już w nocy z piątku na sobotę coraz większy obszar Polski będzie pod wpływem niżowego migrującego znad Skandynawii w kierunku nad Państw Bałtyckich, Białorusi i dalej nad Federację Rosyjską. Docierać ma nad przeważający obszar naszego kraju umiarkowanie ciepła masa pochodzenia polarnomorskiego. Na południu będzie chłodniejsza, natomiast na północy cieplejsza. Mróz dwucyfrowy jedynie w rejonach górskich.
Zobacz też: Załamanie pogody mknie już do Polski. Spadnie śnieg i deszcz, wystąpią opady marznące. Spodziewana miejscami wichura z wiatrem ponad 100 km/h
Piątek przyniósł na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz z lokalnymi rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie zdarzyły się słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na zachodzie i północnym zachodzie deszczu. W najcieplejszym momencie dnia było od -1°C na południowym wschodzie, około 2°C w centrum, do 6°C na zachodzie; chłodniej w kotlinach górskich od -4°C do -2°C. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni.
Mróz wycofał się z nizin i wyżyn. Temperatura maksymalna, 10 lutego 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB
Większe spadki temperatury w nocy na obszarze Karpat
Noc z piątku na sobotę przyniesie na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie całkowite i duże, większe przejaśnienia na południu kraju. Gdzieniegdzie opady śniegu i opady mieszane oraz szczególnie na zachodzie i wybrzeżu deszczu. Punktowo możliwy marznący deszcz lub mżawka powodujące gołoledź na drogach i chodnikach. W najchłodniejszej części nocy -5°C w Kotlinie Kłodzkiej i w rejonach podgórskich Karpat, około 0°C w centrum, do 3°C na wybrzeżu. Dużo chłodniej na Podhalu około -11°C, ale miejscami możliwy spadek temperatury do -15°C. Z uwagi na wzrost różnicy ciśnienia pomiędzy wyżami na południu i południowym zachodzie i niżem z północy. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, na wybrzeżu wzrastający do silnego i bardzo silnego, do 60 km/h, w całym kraju porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Na wybrzeżu porywy wiatru do 90 km/h, w Sudetach do 80 km/h i w Karpatach do 60 km/h. W górach lokalnie zamiecie śnieżne.
Przeczytaj również: Wichury 150-170 km/h w prognozach na luty. Silny wiatr uderzy w Polskę
Dwucyfrowy mróz w Karpatach. Prognozowana temperatura na 11 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Dwucyfrowe spadki temperatury, 11 lutego 2023, 03 UTC według modelu GEM dla Polski
Jutro podamy kolejne prognozy pogody i najnowsze wieści ze świata o pogodzie.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC