Najnowsza pogoda na sierpień 2019 r. Chłodny miesiąc, burze i lokalne upały

Rozpoczął się sierpień. Drugi i ostatni miesiąc wakacji. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie podczas 8 miesiąca roku. Prawdopodobne są chłodne okresy, upały oraz gwałtowne burze. Temperatura w sporej części Polski poniżej normy wieloletniej występować będzie w pierwszej dekadzie sierpnia. Potem powinno nadejść ocieplenie, prawdopodobne są nawet upały. W sierpniu upały lubią się przeciągać, patrząc z perspektywy obserwacji długoletnich.

Temperatura w perspektywie najbliższych 10 dni będzie poniżej normy wieloletniej


Maksymalna temperatura powietrza na kontynencie europejskim, w Polsce raczej upałów nie będzie na najbliższe 10 dni.

CFS podobnie jak GFS przewiduje na ogół temperaturę poniżej normy wieloletniej. Najcieplej ma być w zachodniej połowie kraju

Zdecydowanie cieplej powinno być po 11 sierpnia 2019 r. Prawdopodobne są nawet fale upałów.

Kolejne tygodnie sierpnia mogą być okresami chłodne i poniżej normy wieloletniej. Zdecydowanie więcej w sierpniu ma być opadów. Jednak wątpliwe jest to, czy rozwiąże to problem suszy. Okresy wilgotne, deszczowe i chłodne są prawdopodobne.

Najnowsze informacje pogodowe na

Fanipogody.pl

2 komentarze do “Najnowsza pogoda na sierpień 2019 r. Chłodny miesiąc, burze i lokalne upały”

  1. I jest długoterminowa na sierpień. Czy to przez moją interpelację czy to zgodnie z harmonogramem, tak czy tak dziękuję.

    Co można wyczytać z mapek?

    Widać wyraźnie, że wschodnia część Polski będzie przez najbliższe 10 dni chłodniejsza, niż zazwyczaj. Zachodnia natomiast będzie generalnie bez zmian, może troszkę chłodniejsza miejscami. To jest pozytywne, gdyż oznacza normalny sierpień, lekko tylko (ale tak tyci tyci) chłodniejszy. Pamiętajmy, że mowa tu o pierwszej dekadzie miesiąca.

    Z kolei inny model pokazuje, że od 7 do 14 sierpnia północna część naszego kraju będzie nieco cieplejsza niż to zazwyczaj jest w sierpniu, a południowa jeszcze cieplejsza. Ale bez jakichś piekielnych wartości temperaturowych.

    Wschód Polski będzie miał więcej deszczu, niż zwykle w sierpniu. Środkowy zachód bez zmian.

    Nie wiem jak to oceniać. Czy pod koniec sierpnia będzie trzecia fala upałów, przynosząca jakąś „petardę” czy kolejny raz mega upały zakończą się mega nudą w pogodzie?

  2. Trzeba mieć świadomość, że wraz z globalnym ociepleniem, opady będą rzadsze, ale intensywniejsze. Czyli generalnie będzie doskwierać susza, a jak przyjdzie deszcz, to ulice będą rzekami. I tak właśnie w Polsce zaczyna już być. A to dopiero początek. Jak będzie za 10 lat przy obecnym poziomie emisji CO2? Nie chcę tutaj moralitetów prawić. Sam dopiero od jakiegoś czasu wgryzam się w temat GO (Globalnego Ocieplenia).

    Intensywność zjawisk atmosferycznych, a czas ich trwania. Ostatnio czytałem o fali upałów w 2003 roku w Europie i w 2010 roku w Rosji. Nie zabijało 40*C. Zabijało zwykłe 30*C ale ciągnące się tygodniami! Więc co lepsze? Przez 3 dni 40*C czy przez 3 tygodnie 30*C. Chyba jednak to pierwsze.

Dodaj komentarz