Niebezpieczne burze superkomórkowe nad Polską. Silne gradobicie w rejonie Węgorzewa

Po bardzo gorącym dniu w Polsce rozwinęły się burze. Są one miejscami gwałtowne. Do tej pory szczególnie silne komórki burzowe, jakie wykazywały cechy superkomórek burzowych przeszły na Warmii i Mazurach. Jednak to nie jedyny region z groźną pogodą.

Dzisiaj burze przybierają postać na ogół pojedynczych komórek burzowych, tylko miejscami łączących się w niewielkie struktury wielokomórkowe. Przeważnie na zobrazowaniach radarowych można zaobserwować burze zawierające mezocyklon. Ich rozpoznanie nie stanowi dzisiaj najmniejszego problemu nawet na podstawowych produktach radarowych, takich jak CMAX.

Silna, prawoskrętna superkomórka burzowa wygenerowała opady gradu o dużej średnicy w rejonie Węgorzewa. Burza zawierająca mezocyklon skierowała się w stronę Olecka, ale aktualnie lokalne burze tworzą się w pasie od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy po Wielkopolskę. Najgwałtowniejsze komórki burzowe mogą przynosić silne porywy wiatru, chwilami intensywne opady deszczu oraz opady gradu. Lokalnie rozwój burz możliwy będzie również w godzinach nocnych, także w centrum i na wschodzie.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD ukazujące zasięg komórek burzowych, niektóre z nich, zwłaszcza burza z Kujaw może być superkomórką burzową. Odbija ona wyraźnie na południowy-wschód i ma dość spójny rdzeń.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB

Detekcja wyładowań za ostatnie 120 minut na obszarze Polski

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW PONIŻEJ W LINKU