Niszcząca wichura związana z atlantyckim wirem „ZENYEP” (orkanem Eunice) będzie ustępować. Fatalna pogoda w kraju panowała w sobotę. Występowały lokalnie burze. Sprawdzamy najnowsze prognozy, kiedy przestanie wiać groźny wiatr
Niszcząca wichura zacznie opuszczać Polskę
Niestety przygotowywane przez nas prognozy na drugą połowę mijającego tygodnia sprawdziły się bardzo dobrze. Śmiercionośne wichury, a nawet trąby powietrzne pojawiły się w naszej części Europy. Jest to niewątpliwie zasługa wyjątkowo aktywnej cyrkulacji zachodniej. Od początku roku obserwujemy dodatnią fazę NAO. Zazwyczaj w takiej sytuacji często z zachodu na wschód Starego Kontynentu przemieszczają się niże baryczne, które korzystając z dużych kontrastów termicznych, ulegają silnemu pogłębieniu. Pomiędzy wyżami z południa a niżami przechodzącymi północną częścią Europy występuje duża różnica ciśnienia, co skutkuje niszczącymi wichurami. W tym sezonie zimowym mieliśmy już trzy orkany. Natomiast prognozy na kolejne dni również wskazują na kontynuacje zachodniego wzorca atmosfery. Spodziewać możemy się częstych opadów, lokalnych burz, okresami silniejszego wiatru, chociaż prawdopodobnie nie aż tak niszczącego jak w czwartek oraz sobotę. Mogą jednak zostać wydane alerty meteorologiczne.
Historia i prognoza indeksu NAO
W piątek orkan Eunice dał się we znaki między innymi na Wyspach Brytyjskich. Na profesjonalnej stacji meteorologicznej należącej do Met Office, zanotowano pojedynczy podmuch wiatru o rekordowej prędkości 196 km/h. Z powodu przechodzenia głębokiego niżu, odwołano setki lotów, a w godzinach porannych w sobotę ponad sto tysięcy odbiorców nie miało prądu. Niestety wystąpiły ogromne straty materialne oraz ofiary śmiertelne zanotowano również w innych krajach, które nawiedziły „huraganowe” podmuchy niżu.
Niszcząca wichura z huraganowymi porywami wiatru przeszła przez wiele krajów europejskich
Dzisiaj panowała w Polsce niżowa pogoda. Głęboki niż „ZENYEP” (orkan Eunice) przemieszczał się znad środkowego Bałtyku w kierunku Zatoki Ryskiej i państw bałtyckich oraz Federacji Rosyjskiej, ulegając szybkiemu wypełnieniu chłodniejszym powietrzem. Zmniejszał się dlatego z biegiem dnia poziomy gradient ciśnienia. Wiatr słabnął od zachodu stopniowo. Najdłużej silne porywy wiatru utrzymają się w najbliższych godzinach na wschodzie. Jednak i na tym obszarze wiatr ma być słabszy niż w ciągu dnia, aż .
Niszcząca wichura przyczyniła się masowych przerw w dostawach energii elektrycznej. Cztery osoby nie żyją w Polsce, sześć jest rannych. Ponad 1,2 mln odbiorców bez prądu
W sobotę do godziny 18 Państwowa Straż Pożarna w całym kraju odnotowała już ponad 23 tys. zdarzeń. Nadal bez prądu jest ponad 1,2 mln odbiorców. Cały czas trwa usuwanie skutków silnej wichury. Jest to rekord, jeśli chodzi o funkcjonowanie Państwowej Straży Pożarnej w Polsce. Odnotowano niestety cztery ofiary śmiertelne i sześć osób rannych.
Na kolei odnotowano 330 zdarzeń, opóźnionych jest 578 pociągów pasażerskich. Ruch pociągów jest wstrzymany na 31 odcinkach.
Niszcząca wichura ustąpi, ale w najbliższych dniach kolejne atlantyckie niże będą wędrować wraz z frontami na wschód Europy, kształtować mają również warunki pogodowe w Polsce
Z prognoz modeli europejskich oraz amerykańskich wynika, że na przełomie 2 i 3 dekady lutego nie mamy co liczyć na uspokojenie w pogodzie. Nie powrócą również zimowe warunki do końca lutego. W dalszym ciągu z zachodu na wschód przemieszczać mają się układy niżowe z systemami frontów atmosferycznych. Rozwój niżów wchodzących w skład cyrkulacji zachodniej napędza silny prąd strumieniowy. Wynika on z dużego kontrastu termicznego pomiędzy północą a południem. Zazwyczaj przy aktywnej cyrkulacji atlantyckiej są zimy są cieple, ale wietrzne i groźne. Wichury potrafią dotykać wiele krajów oraz powodować ogromne zniszczenia.
Niszcząca wichura w sobotę objęła całą Polskę
W sobotę panowała pogoda niżowa. Obserwowano w wielu regionach zachmurzenie umiarkowane i duże. Natomiast głównie w północnej połowie kraju występowały przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie krupy śnieżnej. Wystąpiły lokalne burze w północnej połowie kraju. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały maksymalnie od 3°C na północnym wschodzie do 9°C na południowym zachodzie. Z uwagi na utrzymujący się po południowej i południowo-zachodniej stronie niżu dużej różnicy ciśnienia. Wiatr był dość silny i silny. Natomiast nad morzem bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, w całym kraju porywisty, zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 130 km/h, na pozostałym obszarze na ogół do 100-110 km/h, jedynie na zachodzie do 90-95 km/h; w Karpatach do 130 km/h, a w Sudetach do 110 km/h. W górach wiatr powodował będzie lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne. Wiatr stopniowo od zachodu będzie słabnąć.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych za minione 24 h, wizualizacja Burze.dzis.net
Zanotowane maksymalne porywy wiatru powyżej 70 km/h na wybranych stacjach pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, opracowanie mapy Szymon Walczakiewicz, Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska w ciągu minionych 24 godzin do 12 UTC, 19.02.2022 r.
Niszcząca wichura osłabnie, gdyż zmniejszy się różnica ciśnienia w naszej części Europy
Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże, z okresowymi rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Opady atmosferyczne nie są prognozowane przez modele numeryczne na południowym wschodzie. Głównie szczytowych partiach Sudetów przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. W najchłodniejszej części nocy będzie od -2°C na południowym wschodzie do 2°C na zachodzie i nad morzem. Głównie w obszarach podgórskich od -4°C do 0°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach początkowo do 65 km/h, na wschodzie jeszcze do 75 km/h, przejściowo słabnący, nad ranem ponownie wzmagający się na zachodzie do około 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni. W Karpatach porywy wiatru do 90 km/h, w Sudetach do 110 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.
Prognozowana temperatura na 20.02.2022, 05Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC