Odwilż gwałtownie przyspieszy. Nawet 13°C, śnieg i mróz tylko w epizodach. Koniec 2022 roku zaskoczy w pogodzie

Odwilż gwałtownie przyspieszy. Nawet 13°C, śnieg i mróz tylko w epizodach. Koniec 2022 roku zaskoczy mieszkańców naszego kraju w pogodzie.

Pogoda długoterminowa. Ciepło może z nami zostać do końca roku. Okresy z mrozem i śniegiem będą krótkotrwałe. Za dnia na ogół dodatnia temperatura

Wczoraj dodatnia temperatura za dnia panowała na przeważającym obszarze Polski. Odwilż więc stała się faktem. Z najnowszych prognoz numerycznych wynika jednoznacznie, że koniec roku zapowiada się z dominacją cyrkulacji strefowej atmosfery. Często cyklony atlantyckie sprowadzać będą ciepłe masy powietrza z zachodu, południowego zachodu, ale także z południa Europy. Nie widać w prognozach tak silnych mrozów i dużych opadów śniegu, które doświadczyliśmy w minionych tygodniach do końca mijającego roku. Prognozy dobowej anomalii temperatury jednoznacznie wskazują, że końcówka roku powinna być na ogół ciepła. Zdarzać będzie się okresami mróz, ale głównie nocami i o poranku w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń. Prawdopodobnie na nizinach i wyżynach w ostatnich tygodniach 2022 roku nie doświadczymy całodobowego mrozu. Częściej temperatura będzie dodatnia za dnia. Okres świąteczny przyniesie wartości wyższe o nawet 3°C/7°C od normy dla okresu bazowego 1991-2020. Średnia anomalia za 7 dni wskazuje na dodatnią anomalie temperatury, największą w południowej części kraju, najniższą na północy i północnym wschodzie.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na 7 dni według modelu ECMWF, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski

odwilż intensywna w kraju
Bardzo ciepło w okresie świątecznym, jak i też po świętach w Polsce

Cyrkulacja strefowa atmosfery przynosić będzie na ogół transport cieplejszych mas powietrza do Polski. Odwilż ma się nasilać w kolejnych dniach

Dużą zmianę w pogodzie przyniosła nam odbudowa cyrkulacji atlantyckiej. Kolejne ośrodki niżowe przemieszczające się z zachodu na wschód, skierują do naszego kraju cieplejsze masy powietrza w swoich ciepłych wycinkach. Po świętach możliwe jest krótkotrwałe, ale niezbyt głębokie ochłodzenie. Wówczas to w tylnej części niżu mogą pojawić się opady śniegu o charakterze konwekcyjnym. Opublikowaliśmy szczegółową prognozę pogody na święta, w której wskazujemy, jakie będą warunki pogodowe w naszych szerokościach geograficznych.

Minionej doby odnotowano ubytek pokrywy śnieżnej do 2-8 cm w Polsce. Coraz wyższe temperatury w kolejnych dniach przyczynią się do wyraźnego zaniku śniegu. Na święta resztki śniegu będą zalegać we wschodniej połowie kraju. Najwięcej śniegu utrzyma się zwłaszcza w górach, gdzie jednak z uwagi dodatnie temperatury śniegu będzie ubywać z dnia na dzień. Procesowi topnienia pokrywy stałej sprzyjać mają również kolejne strefy z opadami deszczu. Na zachodzie i północy kraju śniegu nie ma i wygląda na to, że obfite opady zimowe nie pojawią się już w grudniu – krótko mówiąc opady śniegu będą tylko w epizodach i dużego przyrostu pokrywy śnieżnej w tym roku już nie będzie.

Odwilż, która rozpoczęła się na początku tygodnia przyczyni się do redukcji ujemnej anomalii w kraju. Do 27 grudnia 2022 utrzyma się podział na cieplejsze południe i chłodniejszą północ.

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.12.2022 do 27.12.2022, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski

zmiana trendu w pogodzie
Zredukowana zostanie za sprawą odwilży anomalia ujemna temperatury w Polsce

Prognozowany jest duży ubytek pokrywy śnieżnej w czasie trwającej odwilży

Jeśli skala odwilży się sprawdzi, to śnieg z nizin i wyżyn zniknie na sporym obszarze Polski. Zimowe krajobrazy utrzymają się w tym czasie tylko w górach. Przelotne opady konwekcyjne, a nawet lokalne burze śnieżne są prognozowane na okres od 27-28 grudnia 2022, kiedy to nad Polską znaleźć może się przejściowy strumień chłodnego i wilgotnego oraz niestabilnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych.

Grubość pokrywy śnieżnej, 21 grudnia 2022, 07:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB w Polsce. Źródło obrazu: CMM IMGW

odwilż w kraju
Śniegu będzie ubywać z każdym dniem, intensyfikacja odwilży przed nami

Wracamy do termicznego przedzimia, która spowodowana jest odwilżą przy uaktywnieniu się cyrkulacji strefowej atmosfery

Już wczoraj na przeważającym obszarze Polski, średnia dobowa temperatura powietrza była charakterystyczna dla termicznego przedzimia i taki trend będzie kontynuowany w kolejnych dniach, kiedy to na termometrach będziemy obserwować coraz wyższe wartości. Lekka zima termiczna panowała miejscami na północnym wschodzie i południu kraju oraz wycofa się z pozostałym regionów naszego kraju w kolejnych dniach. Święta będą w naszej części Europy ciepłe, wilgotne, deszczowe, okresowo i miejscami z silniejszym wiatrem.

Średnia dobowa temperatura, 20 grudnia 2022 dla Polski, obliczona na podstawie danych ze stacji IMGW

termiczna zima wycofała się
Wycofywała się minionej doby termiczna zima z Polski

Kolejna mapa przedstawia nam średnią dobową temperaturę powietrza na 10 dni według modelu GFS. Niewykluczone, że wartości okażą się nawet nieco wyższe, niż pokazuje nam jedna z realizacji modelu amerykańskiego. Widzimy, że w okresie od 21.12.2022 do 31.12.2022 najcieplej ma być na zachodzie, południu i centrum Polski, najchłodniej natomiast będzie na północnym wschodzie. Średnia temperatura w tym okresie okaże się charakterystyczna dla przedzimia. W tym czasie zima termiczna będzie panować na dalekiej północy Starego Kontynentu oraz na obszarze Federacji Rosyjskiej.

Wyliczana średnia dobowa temperatura na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

przedzimie termiczne w Polsce, odwilż ma się nasilać w święta
Średnia dobowa w czasie odwilży typowa do końca roku dla przedzimia

Imponująco przedstawia się najnowsza prognoza średniej anomalii temperatury na 10 dni. Dostrzegamy, że średnia temperatura w okresie od 21.12.2022 do 31.12.2022 będzie powyżej normy wieloletniej o nawet 4°C/6°C. Najcieplej będzie w pasie dzielnic południowych i zachodnich. Uaktywnienie się cyrkulacji zachodniej spowoduje w kolejnych dniach coraz wyższych wartości na termometrach.

Wyliczana średnia anomalia temperatury na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych, biorąc pod uwagę stary okres bazowy 1979-2000

silna odwilż w Polsce
intensywna odwilż w Polsce

Koniec grudnia nawet z dwucyfrowymi wartościami w Polsce

Warto również sprawdzić prognozowaną maksymalną temperaturę na 10 dni. Dodatnie temperatury będą powszechne w całej Polsce. Okresami na południu i zachodzie w trzeciej dekadzie grudnia termometry pokażą nawet 10°C/13°C. Najcieplej będzie w rejonach górskich, gdzie wiejący okresami z południa wiatr fenowy podnosić będzie temperaturę powietrza. Dlatego też wartości mogą być nieco wyższe w pasie Karpat i Sudetów przy wietrze halnym, który przyspieszy dodatkowo proces topnienia pokrywy zimowej w górach i na obszarach podgórskich.

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura na 10 dni wskazuje nawet dwucyfrowe wartości w kraju, najchłodniej może być na północnym wschodzie. Będą regiony, gdzie temperatura okaże się wyższa o kilka stopni od tej, którą wylicza nam model GFS

pogoda niżowa w Polsce
Nawet 12/13 stopni w Polsce, odwilż ma się nasilać

Sporo opadów ciekłych, często zmienne warunki pogodowe, a nawet silniejszy wiatr i lokalne burze – zapowiadają najnowsze prognozy na koniec 2022 roku

Z prognoz numerycznych, które pochodzą z różnych ośrodków meteorologicznych wynika, że koniec roku minie na ogół pod znakiem niżowego wzorca pogody. Cyklony często wędrować będą z zachodu na wschód Europy, sprowadzając dużą dynamikę, częste opady atmosferyczne w formie ciekłej, rzadziej mieszanej i stałej, silniejszy wiatr, a nawet lokalne zjawiska burzowe. Tylko przejściowo mogą zaznaczyć się głównie na południu i wschodzie oraz częściowo w centrum kliny wyżowe, stabilizując na krótki okres czasu warunki pogodowe.

Odwilż utrzyma się w kolejnych dniach. Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

odwilż w kolejnych dniach kontynuowana
Niże na północy, wał wyżowy na południu. Klasyczna cyrkulacja atlantycka

Wyliczana orientacyjnie wysokość opadów za okres od 21.12.2022 do 30.12.2022, 18 UC według modelu ECMWF dla Polski

odwilż w kraju
Odwilż w Polsce z częstymi opadami deszczu, które przyspieszą proces topnienia pokrywy śnieżnej

Fanipogody.pl

1 komentarz do “Odwilż gwałtownie przyspieszy. Nawet 13°C, śnieg i mróz tylko w epizodach. Koniec 2022 roku zaskoczy w pogodzie”

Możliwość komentowania została wyłączona.