27 lutego 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda 5 dni. Uderzy kolejna śnieżyca, następne 30 cm śniegu i tęgi mróz w Polsce

Pogoda na 5 dni dla Polski. Sprawdźmy najnowsze prognozy numeryczne. Czekają nas kolejne obfite opady śniegu, silny wiatr, a w miejscach, gdzie będzie pogodnie nocami należy spodziewać się większych spadków temperatury.

W najbliższych 5 dniach nasza część Europy znajdzie się pomiędzy wyżem znad Skandynawii a niżami z południa Starego Kontynentu. Prognozowane są kolejne opady śniegu, które szczególnie obfite mają być w czwartek i piątek, kiedy z południa nadejdzie następny niż śródziemnomorski. Sobota przyniesie największe opady konwekcyjne na północy.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego 5 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych.

ciśnienie

Pogoda. We wtorek mniej opadów zimowych

We wtorek opady śniegu mają być mniejsze niż w poniedziałek. Największy przyrost pokrywy śnieżnej będzie prawdopodobny na północnym-wschodzie do 1-8 cm. Na pozostałym obszarze nie spadnie więcej niż 1-3 cm. Najchłodniej będzie na Dolnym Śląsku -12°C do 4°C na krańcach południowych i południowo-wschodnich. Wiatr ma być słaby i umiarkowany z północnego-wschodu.

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia we wtorek na obszarze Polski.

wtorek

Pogoda. Od południa nadejdzie kolejna śnieżyca

W środę do Polski z południa nasunie się kolejna strefa opadów śniegu. Najmniej popada na południu kraju. Zachmurzenie będzie na ogół duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. Prognozowane są opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym, spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej 1-5 cm. Najniższa temperatura będzie na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach, gdzie termometry pokażą -12°C do 1°C na krańcach południowo-wschodnich. Powieje umiarkowany i okresowo silny wiatr z północnego-zachodu potęgujący odczucie chłodu i powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Na południowym-wschodzie możliwy marznący deszcz.

Prognozowana temperatura powietrza w środę na obszarze Polski

środa

Pogoda. W czwartek zima nie odpuści

W czwartek największa śnieżyca występować będzie we wschodniej połowie kraju, ale obfite opady zimowe są też prognozowane na południu, centrum i zachodzie kraju. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 5-15 cm. Na północy kraju spodziewana jest konwekcja związana z efektem morza, która przyniesie silne opady zimowe. Temperatura wyniesie od -15°C na Dolnym Śląsku do -4°C nad samym morzem. Na pozostałym obszarze ma być przeważnie od -12°C do -6°C. Wiatr będzie umiarkowany, silny do 60-70 km/h z północy. Potęgować ma odczucie chłodu i powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana temperatura powietrza w czwartek na obszarze Polski według ECMWF.

czwartek

Pogoda. W piątek nie zabraknie opadów zimowych i niskiej temperatury

W piątek termometry pokażą od -15°C na Podlasiu do -3°C na Pomorzu Zachodnim. Najchłodniej ma być we wschodniej połowie kraju, a najcieplej będzie na zachodzie. Napływać będzie mroźna masa arktyczna. Wiatr ma być umiarkowany, okresowo silny do 50-60 km/h z północy i północnego-zachodu potęgujący odczucie chłodu. W wielu miejscach ma być pogodnie, ale nie unikniemy większych opadów zimowych na północy, częściowo zachodzie i południu do 5-12 cm o charakterze konwekcyjnym.

Prognozowana temperatura powietrza w piątek, 12 lutego 2021 dla Polski.

piątek

Pogoda. Sobota z możliwymi przejaśnianiami, ale dalej padać będzie śnieg

W sobotę zachmurzenie będzie na ogół duże i całkowite z większymi przejaśnianiami, a nawet krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Na przeważającym obszarze Polski prognozowane są opady zimowe, a największe na samej północy, gdzie duży wpływ będzie miał “efekt morza”. Nie można wykluczyć burz śnieżnych. Wiatr ma być umiarkowany do 50 km/h z północy i północnego-zachodu, potęgować ma odczucie chłodu i powodować zawieje oraz zamiecie śnieżne. Najchłodniej ma być na północnym-wschodzie do -11°C, a najcieplej nad samym morzem do 0°C.

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę na obszarze Polski według modelu ICON.

sobota

Prognozowana pokrywa śnieżna na obszarze Polski do soboty, 13 lutego 2021 dla Polski według wiodących modeli numerycznych.

śnieg 1
śnieg 2
śnieg 3

Nocami należy spodziewać większych spadków temperatury. Miejscami nawet poniżej -20°C w najbliższych 5 dniach.

Prognozowana temperatura minimalna w nocy z poniedziałku na wtorek.

mróz 1

Prognozowana temperatura minimalna na noc z wtorku na środę według ICON.

Chłodne mogą być również noce pod koniec tygodnia w wielu miejscach Polski.

mróz 2
mróz 3