Pogoda. Niebezpieczne burze superkomórkowe już dziś nad Polską. Duży grad, silny wiatr, a nawet zalania. Gdzie jest burza 12.05.2021?

Pogoda. W środę Polska jest w zasięgu płytkich niżów z ośrodkami w rejonie Danii oraz pogranicza Czech, Słowacji i południowej Polski oraz związanej nimi linii zbieżności. Jedynie na krańcach zachodnich zaznaczy się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Do Polski nadal z południa napływa bardzo ciepła, polarna morska masa powietrza, a właściwie przetransformowane masa zwrotnikowa.

https://www.facebook.com/burzaalertimgw/posts/299540455084964

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.05.2021, 12 UTC według DWD

Pogoda. Najgroźniejsze burze popołudniu na południowym-zachodzie

12 maja 2021 największe prawdopodobieństwo na rozwój w zachodniej połowie kraju, a także na południowym zachodzie oraz w górach. Najgroźniejszy rozwój konwekcji jest prognozowany w rejonie Dolnego Śląska i Opolszczyzny południowych krańców Wielkopolski. Gdzie w środowisku umiarkowanej i a chwilami silnej niestabilności (CAPE do 1600 J/kg, lokalnie 2000 J/kg) przy dość dużym ścinaniu wiatru w warstwie 0-6 km 15-20 m/s, a 0-1 km 10 m/s może dochodzić do rozwoju burz wielokomórkowych a lokalnie niewykluczone są superkomórki. Dodatkowo będzie to rejon płytkiego niżu z bardzo ciepłą, wilgotną masą powietrza, gdzie rozwój burz będzie dynamicznie wymuszany przez zbieżność wiatru dolnego, tworząc wspomnianą linię zbieżności – poinformowała strona Burza-Alert-IMGW

Pogoda. Możliwe porywy wiatru do 90 km/h, grad. Nie można wykluczyć lejków kondensacyjnych

Burze będą przemieszczały się z południa i południowego zachodu na północny wschód. Najsilniejszym burzom mogą towarzyszyć opady gradu o średnicy około 3 cm, wiatr w porywach do 90 km/h. Z uwagi na wilgotny profil i sporą zawartość wody w kolumnie powietrza, lokalnie dochodzącą do 32 mm w połączeniu z niskim poziomem kondensacji, spodziewane są silne, punktowe opady deszczu, które sporadycznie mogą przekraczać 40 mm. Z tego względu zdecydowano się na niższe prawdopodobieństwo z wyższym stopniem zagrożenia. W pozostałych rejonach zachodniej Polski, rozwój burz będzie również następował na obszarze ciepłego, płytkiego niżu, na wspomnianej linii zbieżności, jednak w środowisku z nieco słabszymi warunkami kinematycznymi.

Prognoza burz na środę i noc ze środy na czwartek według Krzysztofa Piaseckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Pogoda. Burze w środę

Ścinanie wiatru będzie w granicach 10-15 m/s, a wartość energii CAPE około 1200-1600 J/kg. Zjawiska towarzyszące burzom w tym rejonie to opady deszczu do około 30 mm. Porywy wiatru w okolicach 80 km/h oraz grad o średnicy 1,5 – 2 cm. W rejonie Karpat, burze będą się rozwijały lokalnie, głównie z uwagi na dynamiczne wymuszenia orograficzne ciepłej i niestabilnej masy powietrza. Zasoby wilgoci i energii są znacznie mniejsze niż na pozostałym obszarze. Co może sugerować słabsze burze z opadami 15-25 mm i porywami wiatru w granicach 70-75 km/h. Dziś burze powoli będą się rozwijały już przed południem, choć największa ich aktywność przypadnie na drugą połowę dnia i wieczór. Prawdopodobnie będą się utrzymywały również w pierwszej połowie nocy – informuje IMGW-PIB

Prognoza burz na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. Burze w Polsce

Prognoza burz na noc ze środy na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda. Burze w nocy

Położenie burz online