Pogoda. Silne gradobicia, ulewy i liczne wyładowania atmosferyczne już nad Polską. Gdzie jest burza 22.06.2021?

Pogoda. We wtorek nasza część Europy jest w zasięgu niżu znad południowej Szwecji. W strefie przemieszczającego się z zachodu na wschód frontu chłodnego z tendencją do falowania. Co więcej przed strefą frontową utrzymuje się dolno-troposferyczna strefa konwergencji wiatru dolnego. Ponadto w godzinach wieczornych i nocnych utworzy się fala na głównym froncie i przejdzie centrum niżu od południowej części kraju przez środkową aż po północny-wschód. Przeważający obszar Polski będzie jeszcze w masie zwrotnikowej, ale za frontem zacznie napływać już chłodniejsza masa polarna nad dzielnice zachodnie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 22.06.2021, 12 UTC według DWD

Pogoda. Front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru

Pogoda. Burze powstały już rano nad Polską

Już od godzin porannych nad Polską występują burze w gorącej masie zwrotnikowej. Szczególnie interesująco wyglądała początkowo burza, która przechodziły w okolicach Torunia (woj. kujawsko-pomorskiej). Na trasie tej komórki burzowej prawdopodobny były opady gradu o średnicy 2-4 cm, intensywne opady deszczu powodujące zalania oraz silne porywy wiatru.

Zdjęcia satelitarne z ostatnich 2 godziny wykonane przez satelitę geostacjonarnego. Obrazują nam rozwój chmur Cumulonimbus w spektrum widzialnym na obszarze Polski. W kolejnych godzinach może być obserwowana dalsza intensyfikacja zjawisk burzowych.

Rozwój chmur burzowych okiem satelity

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za ostatnie 120 minut dla obszaru Polski i obszarów przyległych.

Pogoda. Burze w Polsce

Burze obserwowano również na południu południu i wschodzie oraz w centrum woj. wielkopolskiego. W kolejnych godzinach obserwować będziemy dalszą intensyfikacja konwekcji. Chmur burzowych w naszej części Europy powinno powstać jeszcze więcej. Szczególnie w dzielnicach centralnych i północnych. Poszczególne, najbardziej rozbudowane w pionie chmury Cb mogą przynosić opady gradu o średnicy 3-5 cm. Istnieje także całkiem spore zagrożenie silnymi prądami zstępującymi. Dlatego porywy pochodzenia konwekcyjnego mogą przekraczać miejscami 80-100 km/h. Rozwój burz zachodzić będzie w dalszym ciągu na przedfrontowej strefie konwergencji wiatru, jak i też przed nią na tzw. granicy wypływu zimnego powietrza (ang. outflow boundary).

Chmury burzowe są bardzo dobrze widoczne na zdjęciach satelitarnych satelity geostacjonarnego. Dodatkowo na mapę zostały nałożone dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych. W kolejnych godzinach burze możliwe są także we wschodniej części kraju. Szczególnie późnym popołudniem i wieczorem.

 Burze okiem satelity geostacjonarnego

Pogoda. Pojawiły się groźne superkomórki burzowe. Zwiększa to prawdopodobieństwo opadów gradu o dużej średnicy

W ciągu ostatniej godziny szczególnie silną burze wykazującą cechy superkomórki typu wysokoopadowego zaobserwowano w okolicach Kalisza. Produkty radarowe wskazywały na spore prawdopodobieństwo opadów gradu o średnicy 3-5 cm. Ośrodek burzowy posiadający mezocyklon przemieszczał się powoli, dlatego istniało spore prawdopodobieństwo wystąpienia ulewnych, nawalnych opadów deszczu powyżej 40-50 mm, co mogło spowodować lokalne podtopienia.

Prognoza burz na wtorek (IMGW-PIB)

Burze we wtorek

Najgroźniejsze burze na zachodzie. Kolejne chmury burzowe tworzą się w centrum

Obecnie najgroźniejsze burze tworzą się w woj. wielkopolskim, jak i też na Ziemi Łódzkiej oraz na Pomorzu. Modele numeryczne sugerują, że w kolejnych godzinach na obszarze Polski centralnej wystąpią dogodne warunki do dalszego rozwoju chmur burzowych. Niewykluczone, że powstanie zespół chmur Cb, który spełni kryteria mezoskalowego układu konwekcyjnego. Podstawowym zagrożeniem podczas przemieszczania się tego systemu burzowego mogą okazać się obfite opady deszczu i wiatr, do ok. 70-90 km/h. Istnieje również pewne prawdopodobieństwo, że w obrębie układu MCS pojawią się wbudowane superkomórki, co zwiększy prawdopodobieństwo opadów gradu o znacznej średnicy powyżej 3-4 cm.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za ostatnie 2 godziny.

Pogoda. Burze w Polsce

Pogoda. Burze pulsacyjne w Małopolsce. Możliwe lokalne podtopienia i groźny wiatr

Należy również wspomnieć o rozwoju burz na obszarze woj. małopolskiego. Szczególnie w okolicach Nowego Sącza i na południe od Tarnowa. Jedna z burz na wschód od tego miasta wykazuje się dużą odbiciwością na zobrazowaniach radarowych, co zwiększa prawdopodobieństwo generowania niebezpiecznych zjawisk na trasie tej burzy. Szczególnie mamy na myśli intensywne opady w warunkach niewielkiego przepływu, a także grad o średnicy do 1-3 cm. Istnieje również prawdopodobieństwo wystąpienia silnego zjawiska wet microburst, co może prowadzić do lokalnych, ale dużych szkód wiatrowych.

Niewykluczone, że wysoka aktywność burzowa zostanie utrzymana także w nocy. Szczególnie w pierwszej części nocy. Nie można jednak wykluczyć, że burze będą powstawać w gorącej masie zwrotnikowej przez całą noc. Szczególnie na linii frontu i zbieżności wiatru, która ma przesuwać się dalej na wschód.

Prognoza burz na noc z wtorku na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. Burze w nocy 2021

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ