Pogoda. Gwałtowne burze wystąpią na obszarze woj. lubelskiego. Ryzyko podtopień, punktowo niszczącego wiatru i opadów gradu. Gdzie jest burza 23.06.2021?

W środę Polska znajduje się w zasięgu układu niskiego ciśnienia, który znad północno-wschodniej części przesuwa się nad Litwę. Pogodę kształtować będzie związany z nim pofalowany front atmosferyczny. Przemieszać ma się na wschód, północny-wschód. Poprzedzony ma go strefą zbieżności wiatru w gorącej i niestabilnej masie pochodzenia zwrotnikowego. Za frontem napływa zacznie chłodniejsza masa polarno morska. Jednak na skutek osiadania chłodniejszego powietrza za frontem rozbuduje się przejściowy klin wyżowy nad zachodnią częścią kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 23.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Głównym zagrożeniem okażą się intensywne opady konwekcyjne

Dzisiaj pierwsze burze możliwe są w pierwszej części dnia. Podczas występowania zjawisk burzowych podstawowym zagrożeniem okażą się intensywne opady deszczu skutkujące podtopieniami. Istnieje prawdopodobieństwo lokalnych powodzi błyskawicznych, co może zmusić strażaków do licznych interwencji. Prawdopodobnie największa aktywność burzowa zostanie osiągnięta pomiędzy 13 a 17. Warunki będą dogodne do tworzenia się izolowanych komórek burzowych, jakie mogą przybierać postać wolno przemieszczających formacji wielokomórkowych.

Prognoza burzowa na środę i noc ze środy na czwartek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Wiele wskazuje, że nad jednym obszarem może przejść kilka burz, co w warunkach niewielkiego przepływu mas powietrza i dużej wodności atmosfery stwarza duże zagrożenie wystąpienia podtopień. Prawdopodobne lokalne sumy opadowe do 20-50 mm, a w przypadku przechodzenia wielu komórek burzowych (ang. training storms) nad jednym miejscem około 60 mm. Groźny okaże się także wiatr, którego prędkość na skutek oddziaływania prądów zstępujących z chmur Cumulonimbus osiągnie 70-100 km/h. Co więcej najbardziej rozbudowane w pionie chmury burzowe wykazywać mają się dużą aktywnością elektryczną, stwarzając duże zagrożenie dla życia i mienia.

Prognoza burz (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burz

Grad nawet 3 cm, wysoka aktywność elektryczna i niskie prawdopodobieństwo trąby powietrznej

Nie można wykluczyć również opadów gradu o średnicy do 1-3 cm. Przekroczenie granicznej wartości jest prawdopodobne, gdyż ryzyko uformowania się dzisiaj superkomórek burzowych jest niskie, ale nie można ich całkowicie wykluczyć. Zwłaszcza formy wysoko opadowej stwarzającej zagrożenie ulewnymi opadami powodującymi zalania, możliwe są także opady gradu o większej średnicy i porywy wiatru przekraczające 90 km/h. Istnieje niskie prawdopodobieństwo pojawienia się trąb powietrznych. Pomimo niedużego ryzyka warto wspomnieć o pewnym prawdopodobieństwie wystąpienia takiego zjawiska.

Wysoka aktywność burzowa może zostać utrzymana w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. Grzmieć ma jeszcze w pierwszej części nocy, następnie w drugiej części nocy burze powinny ustąpić.

Modele numeryczne o wysokiej rozdzielczości sugerują, że burze wystąpią w środę lokalnie na obszarze całego woj. lubelskiego. Zagrożenie niebezpiecznymi zjawiskami ma być największe od początku roku, dlatego nie można wykluczyć licznych szkód na wschodzie kraju.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnego załamania pogody ocenia się na 90%.

BURZE SĄ ZJAWISKIEM LOKALNYM, DLATEGO NALEŻY OBSERWOWAĆ NIEBO, DANE RADAROWE I ZDJĘCIA SATELITARNE, JAK I TEŻ DETEKTORY WYŁADOWAŃ.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ