Pogoda. Ochłodzenie nadejdzie wraz z początkiem przyszłego tygodnia. Wystąpią również opady i burze. Niewykluczone przymrozki na północnym-wschodzie kraju po 15 września 2021 w porze nocnej oraz w godzinach porannych. Dokonamy przeglądu wstępnych prognoz i prześledzimy trend w pogodzie.
Pogoda. Temperatura przeważnie powyżej normy, potem możliwa zmiana
Druga połowa tygodnia w Polsce przyniesie przeważnie temperaturę powyżej normy wieloletniej. Duża zmiana pogody czeka nas na początku przyszłego tygodnia. Wtedy to temperatura spadnie zauważalnie w całym kraju. Szczególnie odczuwalny spadek temperatury będzie na północnym-wschodzie kraju, gdzie możliwe są nawet krótkotrwałe, przygruntowe przymrozki.
Poniższa mapa obrazuje nam anomalie temperatury w okresie od 9.09.2021 do 15.09.2021. Odnosimy się w tej sytuacji do okresu referencyjnego 1991-2020. Możemy dostrzec, że przeważnie temperatura będzie powyżej normy i w normie. Jednak na przedostatniej karcie dostrzegamy obniżenie się temperatury poniżej normy wieloletniej. Szczególnie w północnej oraz północno-wschodniej części kraju. Jednak stanie się tak dopiero w połowie września, a nawet bardziej po 15 września 2021. Średnia za najbliższe 7 dni wyjdzie znacznie powyżej normy.
Znaczne spadki temperatury na północnym-wschodzie sugeruje nie tylko GFS, ale także ECMWF po 15 września 2021. Na wysokości 2 metrów temperatura będzie na tym obszarze dodatnia, ale przy gruncie przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze możliwe są przygruntowe przymrozki. Cieplej w tym samym czasie ma być na zachodzie i południu. Z uwagi na odległy termin i dynamiczną sytuacje synoptyczną prognozy mogą ulec jeszcze zmianie.
Wyż nad Polską i inwersja osiadania w czwartek. Od piątku wyraźna zmiana
W czwartek nasza część Starego Kontynentu jest na peryferiach rozległego wyżu. Centrum tego antycyklonu przemieści się nad Mołdawię. Sytuacja synoptyczna zacznie się zmieniać, gdyż pod koniec czwartkowego dnia oraz w nocy Polska od zachodu będzie dostawać się pod wpływ zatoki niżu znad Wysp Brytyjskich. Tylko południowy wschód kraju ma być jeszcze w zasięgu słabnącego wyżu z rejonu Mołdawii i Rumunii. W czwartek i podczas najbliższej nocy nie będzie warunków do rozwoju burz.
Prognozy wskazują, że większe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk burzowych będzie w piątek. Wtedy to miejscami mogą pojawić się burze. Możliwe są burze z opadami ulewnego deszczu do 15-25 mm, lokalnie drobnego gradu. Porywy wiatru w czasie burz do 60-75 km/h. Burze najbardziej prawdopodobne są w godzinach popołudniowych oraz wieczornych. W pierwszej części nocy na tym obszarze zjawiska konwekcyjne zaczną szybko zanikać.
Prognoza burz na piątek (IMGW-PIB)
Pogoda. Burze w piątek i w weekend nad Polską
Jutro Polska znajdzie się w zasięgu zatoki niżu znad Wysp Brytyjskich. Tylko południowy wschód kraju ma być jeszcze w zasięgu słabnącego wyżu z rejonu Mołdawii. W naszej części Starego Kontynentu zalegać ma masa powietrza charakteryzująca się niską wilgotnością względną. Zaznaczą się również w wielu miejscach warstwy inwersyjne, dlatego nie będzie warunków do rozwoju głębokiej konwekcji Jedynie na krańcach zachodnich Polski masa ta ma charakteryzować się podwyższoną zawartością wilgoci. Szczególnie w dolnych warstwach troposfery. Pewnym ograniczeniem w rozwoju burz może okazać się obecność suchych warstw w środkowej i górnej troposferze. Aczkolwiek późnym popołudniem do zachodnich granic Polski wkroczy linia zbieżności. Burze mogą rozwinąć się głównie na niej. Podczas burz możliwe opady do 15-25 mm, miejscami drobny grad i wiatr do 75 km/h.
Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)
Większa ilość burz może pojawić się w sobotę oraz niedzielę. W ostatni dzień weekendu szczególnie we wschodniej i centralnej części kraju. Natężenie zjawisk konwekcyjnych ma być przeważnie słabe, gdzieniegdzie umiarkowane. Szczytowa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta w drugiej części dnia. Pod wieczór burze mają zanikać
Obszar oraz możliwe natężenie opadów na okres od 9.09.2021 do 19.09.2021 według ECMWF na poniżej animacji
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda. Ochłodzenie nadejdzie do Polski. Pojawią się także opady i burze. Możliwe przymrozki na północnym-wschodzie”
Możliwość komentowania została wyłączona.