Pogoda. Burze powstały nad Polską. Sprawdź, gdzie jest burza

Zgodnie z prognozą w ciepłym sektorze młodego niżu powstały burze. Można uznać, że konwekcja z przelotnymi opadami i burzami powstała z trybu uniesionego. Zjawiska te nie były jednak groźne.

Wystąpienie wyładowań atmosferycznych na obszarze Polski potwierdzają dwa niezależne od siebie systemy detekcji wyładowań. Zarówno profesjonalny Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, czyli PERUN, ale także amatorski Blitzortung.

Dokładność systemów detekcji wyładowań wynosi średnio od 500 m do 4 km. Taki błąd zazwyczaj występuje od miejsca uderzenia. Dodatkowo system PERUN rozróżnia typy wyładowań, czyli ujemne od dodatnich.

Wyładowania atmosferyczne zanotowano m.in na obszarze Ziemi Świętokrzyskiej, ale także na południu Mazowsza. W kolejnych godzinach burze możliwe są m.in w centralnej, ale także południowej i wschodniej Polsce. Co warto podkreślić zjawiska te nie będą groźne i głównym zjawiskiem towarzyszącym będą intensywne opady deszczu. Zdecydowanie większa aktywność burzowa jest prognozowana na niedzielę, gdy zagrzmieć może w wielu miejscach Polski południowej, wschodniej oraz centralnej.

Dane z detektorów wyładowań za ostatnie 120 minut

Dane z radarów meteorologicznych IMGW – PIB, sieć POLRAD. Jak widać pada w wielu miejscach Polski

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ