Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będziemy zaskoczeni. Możliwe nawet 22°C w naszej części Europy, pojawią się jednak opady i burze.
Pogoda długoterminowa. Prognozy dobrze określiły trend w pogodzie na 10 miesiąc roku
Październik pozytywnie nas zaskakuje pod kątem wartości notowanych na termometrach. Pojawił się w w przedostatnim tygodniu mijającego miesiąca dzień gorący. Na stacji telemetrycznej IMGW w Jeleniej Górze zmierzono w poniedziałek, 17 października 2022 aż 25,2°C. Zatem sprawdziły się nasze prognozy z ubiegłego tygodnia, które wskazywały możliwość przekroczenia 25°C w południowo zachodniej części naszego kraju.
Zanotowana temperatura maksymalna na stacjach PSHM, 17 października 2022 w Polsce
Prognozy wskazują, że do końca października panować ma duża anomalia temperatury. Będą dni, kiedy to odchylenie sięgnie nawet 5/9°C. Średnia anomalia temperatury sięgnie aż 5/7°C. Nie ulega już wątpliwości, że mijający miesiąc zapisze się jako ciepły, lecz suchy w wielu regionach.
Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od 23.10.2022 do 29.10.2022, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020 według modelu ECMWF
Z prognoz wynika, że do 29 października, średnia obszarowa anomalia temperatury wyniesie około 2,53°C powyżej normy. W skali miesięcznej, październik 2022 po chłodnym i wilgotnym ubiegłym miesiącu, zapisze się więc jako bardzo ciepły, lecz suchy. Dodatnie odchylenie sięgnąć może w okolicach 2,6°C/2,7°C powyżej normy klimatycznej.
Prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.10.2022 do 29.10.2022, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020
Pogoda długoterminowa. Niże atlantyckie będą sprowadzać po swojej wschodniej stronie bardzo ciepłe masy powietrza do Europy
Ostatnie dni października bardzo pozytywnie zaskoczą nas warunkami pogodowymi w naszej części Europy. Temperatura będzie przeważnie powyżej normy termicznej. Pojawią się okresy z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Tylko miejscami pojawią się opady deszczu, a nawet lokalne burze. Przyjemne warunki pogodowe odczujemy w całej Polsce. Średnia dobowa temperatura ma być charakterystyczna przez dłuższy czas dla termicznego lata. Niże wchodzące w skład cyrkulacji strefowej, kierować mają nad przeważający obszar Starego Kontynentu, cieplejsze powietrze po swojej wschodniej stronie z południa i południowego zachodu. Do Polski docierać mają umiarkowane i bardzo ciepłe jak na 10 miesiąc roku masy powietrza. Do końca października nie ma szans na opady zimowe w naszych szerokościach geograficznych.
Imponująco przedstawia się średnia anomalia na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych. Na przełomie października i listopada w Polsce, gdy weźmiemy pod uwagę odchylenie od normy względem starego okresu bazowego 1979-2000.
Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej anomalii temperatury na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS/CFSR, mając na uwadze stary okres referencyjny 1979-2000
Babie lato okresami w Polsce. Znów temperatura przekroczy 20°C, lecz dni gorącego już nie zanotujemy
Ostatnia dekada października mija na ogół pod znakiem wysokich temperatur w Polsce. Przejściowo tylko na przełomie 2 i 3 dekady obserwowaliśmy wyraźne, lecz krótkie ochłodzenie. Wtedy to przy wyżowej, bezchmurnej w wielu regionach pogodzie i adwekcji powietrza arktycznego, pojawiły się przymrozki. Nie tylko na wysokości pomiarowej 5 cm, ale także w klatkach meteorologicznych na 2 metrach. Jednak ta intensywna adwekcja powietrza arktycznego już za nami. Pod koniec miesiąca zobaczymy na ogół od 15°C do 22°C, być może lokalnie na południowym zachodzie nawet 23°C.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych
Pogoda długoterminowa. Najcieplej w dzielnicach południowych i zachodnich, natomiast najchłodniej na północy i północnym wschodzie. Ataku zimy w październiku nie będzie
Najwyższe wartości na termometrach w ostatnim tygodniu października zobaczą na termometrach mieszkańcy zachodniej, południowo zachodniej i południowej Polski. Natomiast najniższe północnej i północno wschodniej części kraju. To tylko utwierdzi nas, że październik zapisze się jako bardzo ciepły. Z powodu dominacji cieplejszych niż zwykle mas powietrza, możemy więcej zaoszczędzić na ogrzewaniu, które z uwagi na trwający kryzys energetyczny jest bardzo drogie.
Z prognoz średnio i długoterminowych wynika, że wysokie temperatury utrzymają się przynajmniej do końca października. Dopiero w pierwszych tygodniach listopada doświadczyć możemy stopniowy spadek temperatury. Na ogół jednak temperatura ma być wyższa, niż zwykle obserwujemy w pierwszych tygodniach 11 miesiąca roku.
Na przełomie października i listopada Polska przeważnie znajdzie się pomiędzy wyżami ulokowanymi nad Bałkanami i wschodnią częścią Europą a niżami z rodowodem atlantyckim, które zmierzać będą nad Europę Zachodnią. Po wschodniej stronie niżów barycznych odbywać ma się intensywna adwekcja bardzo ciepłego powietrza z południa i południowego zachodu. Zdarzą się dni, kiedy to temperatura będzie wyższa o nawet 6°C/9°C. Może nie zabraknąć większych przejaśnień i rozpogodzeń. W październikowym Słońcu temperatura może być przyjemna za dnia. Przymrozki będą bardzo rzadkie, gdyż na ogół zalegać ma cieplejsza masa z rejonów południowej Europy, a nawet Afryki Północnej.
Czasem jednak w warunkach wyżowej pogody mogą tworzyć się nocami gęste mgły i podinwersyjne chmury Stratus. Rozpraszające się w ciągu dnia wraz ze wzrostem promieniowania słonecznego, temperatury powietrza i prędkości wiatru. Czasem nad Polską pojawią się również strefy frontowe z większym zachmurzeniem i opadami, które nie będą szczególnie aktywne. W ostatni poniedziałek października na zachodzie możliwe są burze, natomiast już we wtorek rozproszone burze mogą wystąpić za frontem w wielu regionach. Niektóre z chmur kłębiasto-deszczowych mogą być niezwykle malownicze. Zachęcamy do zapoznania się z wpisem o ekstremalnej wichurze.
Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Ilość opadów na przełomie października i listopada ma być poniżej normy wieloletniej
Modele pogodowe prognozują opady szczególnie 24-25 października 2022. Będą to zarówno opady wielkoskalowe, jak i konwekcyjne. Niektóre z burz, które pojawią się zwłaszcza we wtorek mogą okazać się niezwykle aktywne elektrycznie jak na 3 dekadę października. Do końca miesiąca nie zabraknie dni z pogodnym niebem. Czasem mogą jednak zalegać chmury niższego piętra, które ograniczą dzienne nagrzewanie przypowierzchniowych warstw. Opady, burze i chmury można śledzić w radarze opadów.
Pogoda długoterminowa. Prognozowane sumy opadowe za okres od 23.10.2022, 00Z do 2.11.2022, 00 UTC według modelu ECMWF
Wszystkie główne modele zgodnie prognozują, że do ostatnich dni października w Polsce utrzyma się adwekcja cieplejszych niż zwykle mas powietrza. Poczujemy okresami także późny powiew babiego lata.
Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek dla Wrocławia dotycząca temperatury i opadów na okres 16 dni według modelu GFS
Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury i opadów dla Warszawy na 16 dni według amerykańskiego modelu GFS
Reasumując, październik 2022 ma szanse zakończyć się bardzo ciepło jak na kalendarzową jesień. Na początku listopada również w Polsce z wysokimi temperaturami jak na późną jesień. Z temperaturami w przedziale od 12°C do 19°C. Z uwagi na zaleganie cieplejszych niż zwykle mas powietrza, nie prognozuje się nadejścia zimy w pierwszej dekadzie listopada. Być może pierwszych epizodów z opadami o charakterze mieszanym i stałym doświadczymy w drugiej połowie przyszłego miesiąca. Prognozy monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem na łamach naszego portalu.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC