Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Podmuch afrykańskiego powietrza. Niewykluczone 18°C, mało opadów, ale także wiatr i burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.
Wkraczamy w dość ciepły okres synoptyczny w naszej części Europy. W poniedziałek za frontem ciepłym rozpocznie się napływ bardzo ciepłego powietrza wprost znad Morza Śródziemnego i północnej części Afryki. Niewątpliwie sprzyjać będzie temu specyficzny rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym.
Sytuacja synoptyczna na dzień 16.12.2019, godzina 12 UTC
Znad Atlantyku Północnego przez Europę Zachodnią aż po rejon Algierii i Markowa przebiegać ma w najbliższych dniach długa fala planetarna. Doskonale obrazują to ryciny poniżej
Poniedziałek
Wtorek
Środa
O jakości napływu z rejonu Afryki i Morza Śródziemnego niech świadczą ryciny poniżej. Jest to prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 850 hPa w najbliższych dniach. Jak widać odchylenie temperatury względem okresu referencyjnego 1979-2010, sięgnie od 8 °C do 17 °C powyżej normy wieloletniej. Wysokość izobaryczna 850 hPa, to około 1500 metrów nad poziomem gruntu. Szczególnie wysokie temperatury są prognozowane na wtorek i środę.
Obszarem źródłowym powietrza, które już dziś zacznie napływać do Polski szerokim strumieniem są obszary Afryki i Morza Śródziemnego. Temperatury zwłaszcza na południu naszego kraju zrobią się iście wiosenne.
Anomalia temperatury powietrza na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu sięgnie od 8 °C do 16 °C powyżej normy wieloletniej na obszarze Polski. Model GFS nieco zaniża prognozowane odchylenie temperatury, co jest m.in spowodowane nie uwzględnianiem wiatru halnego podnoszącego na południu naszego kraju temperaturę w najbliższych dniach
Sytuacja synoptyczna w okresie od 17.12.2019 do 19.12.2019 dla Europy
Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)
Jeszcze wyższe temperatury niż prognozuje to IMGW, wylicza model ECMWF, punktowo zwłaszcza na południu w środę możliwe 16 °C – 18 °C spowodowane będzie to prawdopodobnie niewielkim zachmurzeniem i wiatrem fenowym podnoszącym temperaturę powietrza na południu Polski
Temperatura w środę. Wartości na południu Polski będą wyższe. Model nie uwzględnia wiatru halnego podnoszącego temperaturę powietrza
Nieco chłodnieć ma zrobić się w czwartek i piątek oraz sobotę
Prawdopodobnie więcej opadów pojawi się dopiero w weekend. Wystąpi również niewielkie ochłodzenie
Chłodniejszy okres synoptyczny nadejdzie prawdopodobnie w weekend, chociaż temperatury dalej będą powyżej normy wieloletniej.
Temperatura dalej będzie wysoka jak na grudzień w nadchodzący weekend
Pogoda. W okresie świątecznym dalej wysokie temperatury
Prognozy na okres świąt wskazują, że na białe święta nie mamy co liczyć, Temperatury będą w dalszym ciągu wysokie, ale zauważalne ochłodzenie nadejść może dopiero w ostatnich dniach 2019 roku.
Wigilia
Wigilia
Boże Narodzenie
26 grudnia 2019
Pogoda. Wiązki modelu GFS są zgodne. Ochłodzenie dopiero po świętach
Prawdopodobnie chłodniejszy okres synoptyczny nadejdzie dopiero w ostatnich dniach 2019 roku. Pojawić mogą się przymrozki nie tylko nocami. Opadów będzie prawdopodobnie niewiele.
Tutaj – w serwisie FaniPogody – było jasno wytłumaczone jak wygląda sprawa z pompowaniem tematu „zimy trzydziestolecia”.
Proszę zapoznać się z tym linkiem: https://fanipogody.pl/zima-stulecia-zima-trzydziestolecia-o-co-w-tym-chodzi
Im cieplej zimą, tym mniejsze emisje CO2 do atmosfery. Zatem efekt globalnego ocieplenia niweluje jego przyczynę.
Normalnie powinni mi dać nobla za powyższą wypowiedź.