Pogoda długoterminowa na cały marzec 2020 dla Polski. Anomalia nawet 3 stopnie powyżej normy, wyże i okresami cyrkulacja strefowa oraz burze

Pogoda długoterminowa na cały marzec 2020 dla Polski. Anomalia nawet 3 stopnie powyżej normy, wyże i cyrkulacja strefowa oraz burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na 3 miesiąc 2020 roku.

Wiele wskazuje, że w marcu wpływ na warunki pogodowe będą mieć układy wyżowe, które przynieść mogą wiele pogodnych dni.

Miesięczna anomalia temperatury przekroczyć może nawet 3 stopnie powyżej normy.

W marcu 2020 okresami spodziewana jest duża aktywność cyrkulacji strefowej. Niże wędrujące znad Oceanu Atlantyckiego przynosić będą mogły opady a nawet burze. Modele sezonowe prognozują, że marzec może być miesiącem pod względem opadów poniżej normy.

Należy mieć jednak na uwadze, że prognozy opadów atmosferycznych są jednym z najsłabszych elementów w prognozach modeli długoterminowych.

Według amerykańskiego modelu CFS ilość opadów będzie poniżej normy wieloletniej.

Okresy wilgotne z częstą wędrówką frontów w marcu są możliwe. Wiele wskazuje, że wystąpić mogą napływy bardzo ciepłego powietrza wprost z południa Starego Kontynentu. Okresami temperatura w wielu miejscach przekroczy 14-15 stopni. Prawdopodobne jest pierwsze 20 stopni w tym roku.

W marcu zazwyczaj do Polski docierają cieplejsze masy powietrza niż w lutym i styczniu. Słońce znajduje się już wtedy znacznie wyżej, dlatego temperatura może być wyższa. Przy silnej adwekcji znad Morza Śródziemnego i północnej Afryki pierwsze 20 stopni, szczególnie w południowej i zachodniej części Polski jest prawdopodobne. Zwłaszcza przy występowaniu wiatru fenowego podnoszącego temperaturę powietrza na południu kraju.

Na Oceanie Atlantyckim w dalszym ciągu występować będą aktywne układy niżowe, które okresami sprowadzą do Polski bardzo ciepłe masy powietrza po swojej wschodniej stronie.

Duży kontrast termiczny pomiędzy północą a południem prowadzić może do występowania silnego prądu strumieniowego, który napędzać może rozwój atlantyckich niżów. Pewną barierą dla układów niżowych z rodowodem atlantyckim w naszej części Europy mogą okazać się okresowo silne wyże, blokujące ich wędrówkę na wschód. Silny wiatr może jednak się pojawić związany z niżami znad Oceanu Atlantyckiego.

W sprzyjających warunkach, w marcu możliwy jest spływ powietrza arktycznego, morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej, w którym bez trudu rozwiną się komórki konwekcyjne przynoszące opady deszczu, ale także krupy i deszczu ze śniegiem, punktowo śniegu.

Całodobowe mrozy w marcu są mało prawdopodobne. Przeważnie napływać będą ciepłe masy powietrza. Wiele wskazuje, że nie utworzy się również wielotygodniowa pokrywa śnieżna na nizinach. Opady śniegu na nizinach mają być krótkotrwałe i zazwyczaj przy dodatniej temperaturze.

Zjawiska burzowe wystąpią lokalnie na obszarze Polski. Przeważnie będą one tworzyć się w warunkach spływu chłodniejszych mas powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Głównie za aktywnymi frontami chłodnymi, bądź okluzji.

Burze w cieplejszych masach powietrza są możliwe, lecz ich ilość nie powinna być duża.

Podsumowując, marzec przyniesie temperatury powyżej normy wieloletniej. Ilość opadów w skali miesięcznej będzie prawdopodobnie poniżej normy, choć prognozy modeli mogą ulec jeszcze zmianie. Opady śniegu występować będą tylko okresowo. Zdecydowanie częściej padać będzie deszcz. Nie przewiduje się również nadejścia śnieżnej i mroźnej zimy na wiele tygodni. Aktywność cyrkulacji strefowej może być zauważalnie niższa niż w lutym.

Prognoza tygodniowej anomalii temperatury w marcu według modelu ECMWF

Położenie opadów i burz tu.

Aktualna temperatura tu