Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Duża dynamika. Będzie aktywny Atlantyk. Czasem śnieg, mróz, a nawet burze śnieżne i silny wiatr w Polsce

dynamiczna pogoda

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Będzie duża dynamika w pogodzie. Spodziewana wysoka aktywność cyrkulacji atlantyckiej. Czasem spadnie śnieg, wystąpi mróz, a nawet burze śnieżne i silny wiatr w Polsce.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. W skali miesięcznej może być to miesiąc ciepły

Amerykański model CFS prognozuje, że w skali miesięcznej grudzień 2021 będzie charakteryzował się średnią miesięczną temperaturą powyżej normy wieloletniej na obszarze Polski. Pokrywa śnieżna zalegać ma głównie w górach, rzadziej na nizinach. Jednak opady śniegu powinny być częstsze niż w listopadzie poza obszarami górskimi. Najcieplej może być na północy Polski.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021.  Duża dynamika. Będzie aktywny Atlantyk. Czasem śnieg, mróz, a nawet burze śnieżne i silny wiatr w Polsce

Wilgotny miesiąc sugeruje dominacje cyrkulacji strefowej o różnych składowych

Następnie analizujemy mapę miesięcznej anomalii opadów, która ukazuje, że opady w ostatnim miesiącu 2021 roku będą powyżej normy wieloletniej. Co sugeruje nam, że miesiąc ten cechować ma się zmienną i wilgotną pogoda. Aczkolwiek jest to jednak orientacyjna prognoza. Sezonowe prognozy pogody pod kątem opadów trudno uznać za wiarygodne na dłuższy horyzont czasowy.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021.  Duża dynamika.

Niżowa pogoda również sugerowana przez IMGW-PIB na grudzień 2021

W ostatnim miesiącu roku czekają zróżnicowane warunki pogodowe. Przemieszczanie się niżów barycznych może być częstsze niż w latach ubiegłych. Prognozy sezonowe różnych ośrodków wskazują, że na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego, panować może aktywna cyrkulacja strefowa o różnych składowych przez dłuższy okres czasu, powodując wystąpienie dynamicznych warunków pogodowych. Niejednokrotnie pojawią się wyże, co spowoduje utrzymywanie się pod warstwą inwersji osiadania chmur niskich, mgieł oraz smogu, tworząc nieprzyjemną szarugę. Możliwe jest również nadejście kolejnych niżów z południa, które nieść będą dużo wilgoci. Dni pogodnych nie powinno być wiele na przeważającym obszarze Polski

Szczególnie przy adwekcji chłodu z północy, opady śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy są jak najbardziej prawdopodobne. Możliwe są również burze. Zwłaszcza adwekcyjne, zwłaszcza punktowo w północnej części Polski i na Morzu Bałtyckim, ale w sprzyjających warunkach może gdzieniegdzie zagrzmieć w całym kraju.

Przy wyraźnie nasilonej cyrkulacji zachodniej. Bardzo prawdopodobne jest przemieszczania się niżów z zachodu na wschód. Wiele zależeć będzie jednak od położenia prądu strumieniowego, który prowadzi w wielu sytuacjach do rozwoju układów niżowych i jest polem dodatniej wirowości. Może pojawić się także silniejszy wiatr. Najbardziej niebezpieczny w górach oraz nad morzem. Jednak również w innych regionach prawdopodobne są czasem szkody wiatrowe. Kluczowa okaże się głębokość i położenie niżów barycznych.

Specjaliści z IMGW-PIB wskazują, że średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy, sugerując dominacje układów niżowych. Częściej niż w zeszłym roku mogą pojawić się opady o charakterze zimowym na nizinach.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021.

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla grudnia z lat 1991-2020 dla wybranych
miast w Polsce wraz z prognozą na grudzień 2021 r. od IMGW-PIB.

Będzie aktywny Atlantyk. Czasem śnieg, mróz, a nawet burze śnieżne i silny wiatr w Polsce

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie