Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Zdumiewają najnowsze prognozy. Będzie siarczysty mróz, silne śnieżyce, a nawet burze śnieżne w Polsce

Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Szokują najnowsze prognozy modeli numerycznych. Wystąpi siarczysty mróz, jak i też śnieżyce, a nawet burze śnieżne. Przejrzymy najnowsze odsłony modeli z Ameryki Północnej oraz Europy.

Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Zimowe warunki w Polsce prognozuje także IMGW-PIB

Według modeli liczonych w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Średnia miesięczna temperatura powietrza w południowej i zachodniej Polsce powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Na północy i wschodzie możliwa średnia w normie lub nieznacznie poniżej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na południu prawdopodobna suma poniżej normy.

Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Zdumiewają najnowsze prognozy. Będzie siarczysty mróz, silne śnieżyce, a nawet burze śnieżne w Polsce

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla stycznia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na styczeń 2022 r.

Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Zdumiewają najnowsze prognozy. Będzie siarczysty mróz, silne śnieżyce, a nawet burze śnieżne w Polsce

Większość ośrodków meteorologicznych prognozuje, że na przeważającym obszarze Polski temperatura w pierwszym miesiącu nowego roku będzie w normie klimatycznej, a miejscami nawet poniżej normy wieloletniej. Istnieje ryzyko, że tak jak w styczniu 2021, częściej pojawi się śnieg i mróz nawet całodobowy i dwucyfrowy na nizinach. Spadki temperatury poniżej -20°C są bardzo prawdopodobne także poza obszarami górskimi i podgórskimi. Zwłaszcza przy bezchmurnej aurze, długiej nocy i słabym wietrze oraz utrzymującej się stałej pokrywie śnieżnej.

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022. Przewaga chłodnego trendu w wielu aktualizacjach modelu klimatycznego CFS

Prognoza modelu CFS, która ukazuje prognozowane średnie odchylenie anomalii temperatury w skali. Wskazuje, że w styczniu 2022 czeka nas wyraźna dominacja mocno wychłodzonych mas powietrza z północy i północnego-wschodu oraz wschodu.

https://youtu.be/M1OOVks_H8U

Wstępna prognoza anomalii temperatury na styczeń 2022 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego, średnia z 12 liczonych prognoz według modelu klimatycznego CFS

Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Zdumiewają najnowsze prognozy. Będzie siarczysty mróz, silne śnieżyce, a nawet burze śnieżne w Polsce

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022. Szczególnie obfite opady przynieść mogą głównie niże wędrujące z południa

Według modelu klimatycznego CFS wynika, że wpływ Oceanu Atlantyckiego na przebieg warunków pogodowych w naszej części Europy będzie mniejszy niż podczas ubiegłych zim. Najczęściej mogą zdarzyć się blokady wyżowe na zachodzie Starego Kontynentu i na północy, sprowadzając do Polski zimne masy powietrza. Istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się śnieżnych niżów znad Morza Śródziemnego. Możliwe są nawet burze śnieżne i silne efekty morza na północy Polski, przynosząc obfite opady śniegu.

CFS wylicza wstępnie opady na przeważającym obszarze Polski w normie i lekko poniżej normy. Należy mieć jednak na uwadze to, że prognozy opadów nie są mocno stroną prognoz sezonowych, zatem opady powyżej normy w wielu miejscach są realne. Dominująca często ujemna anomalia temperatury sugeruje nam, że pierwszy miesiąc nowego roku przynosić będzie zimne masy, a okresami obfite opady. Szczególnie śniegu, które zdarzą się w wielu regionach Polski. W styczniu nie unikniemy również groźnych opadów marznących. Zwłaszcza na frontach ciepłych i okluzji ciepłej. Dużo jednak zależeć będzie od rozkładu temperatury w dolnej troposferze. Gdy cieplejsze powietrze będzie zalegać wyżej, a niżej pojawią się mróz, to wtedy opady marznącej mżawki i deszczu mogą powodować duże zagrożenie dla ruchu drogowego, kolejowego, jak i też lotniczego.

Pogoda długoterminowa. Zimny trend przeważa w aktualizacjach ECMWF

Jedna z najnowszych aktualizacji modelu ECMWF wskazuje, że styczeń 2022 powinien zapisać się z temperaturą poniżej normy klimatologicznej na przeważającym obszarze Polski. Trend ten jest utrzymywany w kolejnych aktualizacjach modelu europejskiego. Zatem sugeruje nam na ogół dominacje chłodnych mas powietrza, jakie dotrą do naszej części Europy z wysokich szerokości geograficznych. Przy bezchmurnym niebie dwucyfrowy mróz nie będzie rzadkością. Szczególnie nocami, ale także czasem w ciągu dnia. Zimowe warunki pogodowe w styczniu mogą zapanować na wiele tygodni. Jednak okresami nie da się wykluczyć większego ocieplenia i odwilży. Głównie mogą być spowodowane odbudową cyrkulacji atlantyckiej. Wtedy też istnieje ryzyko groźnego wiatru, za które odpowiedzialne powinny być głównie niże z rodowodem atlantyckim.

Prognozowane odchylenie temperatury na styczeń 2022, uwzględniając 20-letnią normę klimatologiczną

zimno w polsce

Ponadto inny model amerykański, czyli CanSIPS prognozuje styczeń 2022 na południu i wschodzie oraz częściowo w centrum kraju poniżej normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze w normie wieloletniej. Odchylenie temperatury jest liczone, biorąc pod uwagę ówczesny okres bazowy 1981-2010, zatem prawdopodobieństwo chłodnego miesiąca jest spore. Oczekujemy korekty w prognozie CanSIPS, mając na uwadze prognozy CFS i ECMWF w kierunku anomalii poniżej normy na większym obszarze Polski.

Wyliczenia CanSIPS dla wysokości 2 m.n.p.g, biorąc pod uwagę okres klimatologiczny 1981-2010

Pogoda długoterminowa na styczeń 2022.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulegać korektom. Nie jest możliwy bardziej szczegółowy opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Możliwe jest okresowe wystąpienie zjawisk ekstremalnych w Polsce. Wkrótce pojawią się kolejne informacje na podstawie następnych aktualizacji modeli, które zostaną zasilone nowymi warunkami brzegowymi.