Pogoda. Burze możliwe w Polsce, wędrowny wyż odsuwający się szybko na wschód i opady wkraczające od zachodu

Pogoda. Burze możliwe w Polsce, wędrowny wyż odsuwający się szybko na wschód i opady wkraczające od zachodu. Sprawdzamy najnowsze prognozy na noc z czwartku na piątek.

Pogoda. Słabnie cyrkulacja zachodnia, do głosu dojdzie w najbliższych dniach silny wyż

Czwartek przyniósł na przeważającym obszarze Polski poprawę warunków pogodowych. Znaleźliśmy się w zasięgu wędrownego wyżu szybko przemieszczającego się na wschód i ustępującego pod naporem ostatniego w najbliższym czasie niżu atlantyckiego. W drugiej części dnia obserwowaliśmy z każdą godziną coraz większy spadek ciśnienia, jest to efekt nasuwania się zatoki niżowej. Co istotne już od godzin południowych na zachodzie pojawią się chmury wysokie i średnie z następnej zatoki i słabo wyrażonego frontu wyraźnie wchodzące w głąb kraju. Razem z tym zachmurzeniem pojawią się nieznaczne opady deszczu, na Pomorzu możliwie, że i deszczu ze śniegiem.

Pozostajemy jeszcze przez chwilę w zasięgu cyrkulacji atlantyckiej, dlatego przejdzie jeszcze jeden front w tygodniu. Pogoda ulegnie więc krótkiemu pogorszeniu. Mniejsza jest jednak różnica ciśnienia, dlatego nie grożą nam tak silne wiatry jak w ubiegłym tygodniu. Nasilać ma się jednak z biegiem godzin prędkości wiatru. Przeważnie wiać ma z południa i południowego-zachodu. Najsilniejsze porywy zachodniej Polski dojdą do 40-55 km/h, na samym wybrzeżu i Bałtyku chwilami do 60-75 km/h. W piątek przemieszczająca się zatoka z silniejszym wiatrem zachodnim, stopniowo będzie się osłabiał ze zmianą kierunku na północno-zachodni.

Prognoza ciśnienia na 25.02.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

pogorszenie pogody

Pogoda. Wyż rozbuduje się na skutek osiadania chłodnego powietrza za frontem i przyniesie stabilne warunki pogodowe na przełomie lutego i marca

Prognozy modeli numerycznych sugerują, że po przejściu omawianej zatoki z frontem chłodnym rozbudowywać ma się w wyraźny sposób wyż baryczny w chłodniejszej masie powietrza napływającej z północnego zachodu obejmie znacznie większe obszary środkowej i potem wschodniej Europy i przerwie długotrwałą dominacje intensywnej cyrkulacji zachodniej, która panowała w poprzednich tygodniach lutego. W czwartek znaleźliśmy się jeszcze cykl przechodzenia wyżu wędrownego w cyrkulacji zachodniej, odsunięcie się jednej strefy na wschód, obszar rozpogodzeń i wchodzenie od zachodu kolejnej strefy pełnego zachmurzenia i niewielkiego opadów.

Wartości na termometrach w całym kraju były na plusie poza obszarami górskimi. Na nizinach temperatura wyniosła aż 6°C/9°C, natomiast na południu, gdzie wystąpił wiatr fenowy powyżej 10°C. Po zachodzie słońca obserwujemy przy bezchmurnym niebie w wielu miejscach szybki spadek temperatury. Jednak ze względu na postępujące od zachodu zachmurzenie nie tak znaczny jak tej mijającej, pogodnej nocy 2°C/4°C.

Noc z czwartku na piątek przyniesie południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, stopniowo wzrastające do dużego i tam bez opadów. Pogoda ulegać ma pogorszeniu od zachodu. Natomiast na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, przemieszczające się z zachodu w głąb kraju. W górach opady śniegu. Głównie na północy i północnym zachodzie możliwe krótkotrwałe burze. Temperatura minimalna od 0°C do 3°C, w rejonach podgórskich od -3°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat okresami dość silny, porywisty, południowy skręcający na zachodni. Porywy wiatru miejscami do 65 km/h, w rejonach podgórskich Karpat lokalnie do 75 km/h, nad morzem do 80 km/h, wysoko w górach do 100 km/h i tam możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana temperatura na 25.02.2022, 05Z według modelu ICON

Pogoda. Burze możliwe w Polsce, wędrowny wyż odsuwający się szybko na wschód i opady wkraczające od zachodu