Dzisiaj Polska znajdzie się w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Z zachodu napłynie nieco cieplejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie atmosferyczne będzie rosnąć. W ciągu dnia prognozowane jest w Polsce zachmurzenie przeważnie duże; okresami – możliwe większe przejaśnienia. Miejscami, głównie na północy i północnym wschodzie, będą występować opady śniegu, a na wybrzeżu – również deszczu ze śniegiem. Początkowo miejscami (zwłaszcza na północy i wschodzie kraju) możliwe są marznące opady mżawki lub deszczu, powodujące gołoledź. Wiatr będzie na ogół słaby, tylko na wybrzeżu – także umiarkowany. Opadów powodujących gołoledź spodziewamy się również na zachodzie i południu Polski w najbliższych 24 godzinach. Warto zachować ostrożność na drogach i chodnikach – informuje IMGW-PIB.
Prognoza dla poszczególnych miejscowości tu.
Jesteśmy po przejściu umiarkowanych opadów śniegu, które szczególnie dały się we znaki we wschodniej połowie kraju. Lokalnie leży ponad 10 cm śniegu
Sytuacja synoptyczna w dniu 17.12.2018 r. znajdujemy się w słabogradientowym polu podwyższonego ciśnienia
W najbliższych dniach utrzyma się podział pomiędzy cieplejszym zachodem a chłodniejszym wschodem Polski.
Najbliższa noc będzie chłodna.
We wtorek na zachodzie odwilż, na wschodzie lekki mróz w ciągu dnia ze słabymi opadami śniegu
Środa
Zimny czwartek na wschodzie, cieplejszy na zachodzie
Piątek z mrozem na wschodzie, na zachodzie kontynuacja odwilży
Sobota z odwilżą w całym kraju
Odblokowanie strefowej cyrkulacji atmosfery
Wygląda na to, że od weekendu pogodą zacznie sterować zachodnia cyrkulacja atmosfery. Przemieszczać mają się układy niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi. Dominować ma na ogół napływ cieplejszego powietrza atlantyckiego, nie zabraknie dużego i całkowitego zachmurzenia. Spodziewane są opady atmosferyczne, zwłaszcza deszczu, na styku mas szczególnie we wschodniej połowie Polski śniegu i deszczu ze śniegiem, przechodzącego w deszcz.
Obecne prognozy wskazują na wyraźne ocieplenie w wigilię. Przemieszczający się blisko Polski niż ściągnąć może zimne powietrze do kraju dopiero w pierwszy, bądź drugi dzień świąt. Spodziewane są opady śniegu pochodzenia konwekcyjnego w arktycznej masie powietrza. Prognozy te ulegać mogą zmianom.
Końcówka roku może minąć pod znakiem dominacji układów wysokiego ciśnienia i zimnych mas powietrza.
Wybrane wiązki modelu GFS dla Lublina. Przy analizie warto śledzić czarną linie, chociaż wraz z długością prognozy wzrasta rozbieżność poszczególnych wiązek, jest to naturalne. Zatem w ostatnich dniach roku nie można wykluczyć zarówno silniejszego mrozu, jak i też temperatury na plusie. Z trendem jednak z ciepłą końcówka roku.
Lublin
Warszawa
Kraków
Poznań
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
Pierdolenie o Szopenie. Będzie zima i to bardzo sroga. Przynajmniej 1 metr śniegu i minus 30 stopni. Uwielbiam??