Pogoda na noc z wtorku na środę dla Polski. Silne mgły, lokalnie mżawka. Wystąpią też przymrozki.
Pogoda. Polska w zasięgu migrującego wyżu na wschód. Powietrze arktyczne również przesuwa się poza granicę państwową
Od dłuższego czasu znajdujemy się pod wpływem cyrkulacji strefowej. Znad Atlantyku na wschód, przez Skandynawię nad północ Rosji przemieszczają się układy baryczne. Skutkuje to częstą wymianę mas powietrza w naszych szerokościach geograficznych. Dlatego więc pogoda jest zmienna. Należy wspomnieć, że ubiegłej nocy przemieszczał się znad Morza Bałtyckiego przez znaczną część kraju na południe front okluzji chłodnej. We wtorek jego ruch na południe został w pewnym stopniu powstrzymany. Przez szybko rosnący umacniający się w arktycznym powietrzu wyż środkowo i wschodnioeuropejski. Najchłodniej było na północy i wschodzie Polski, gdzie spłynęła masa powietrza znad środkowo-północnej Skandynawii. Szczególnie w obszarach rozpogodzeń zanotowano ujemną temperaturę. Szczególnie chłodno w obszarach bezchmurnego nieba była na Mazurach, gdzie na oficjalnej stacji IMGW-PIB temperatura spadła do -4°C. Wspominamy tutaj o pomiarach na standardowej wysokości 2 metrów w klatce meteo. Niewykluczone, że przy gruncie wartości były niższe o nawet 2-3°C.
Anomalia w polu ciśnienia, 10.11.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Pogoda na noc. Zgniły wyż pojawił się nad Polską
Należy wspomnieć o epizodzie ze zgniłym wyżem, którego centrum przejściowo znalazło się dziś na obszarze Polski. Przyniosło to miejscami rozwój chmur niskich i mgieł, które miejscami utrzymywały się przez cały dzień. Według danych z pomiarów aerologicznych na stacji w Legionowie k. Warszawy, obserwowano dziś dwie warstwy inwersyjne. Najniżej położona była inwersja radiacyjna, która powstała ubiegłej nocy na skutek radiacyjnego wypromieniowania ciepła przy długiej listopadowej nocy. Pomimo wysokiego ciśnienia, chmury piętra niskiego nie uległy rozproszeniu w wielu miejscach. Dlatego też gdzieniegdzie był to najchłodniejszy dzień od marca 2021.
Przez utrzymujące się zachmurzenie w wielu regionach, temperatura nie wzrosła do wysokich wartości jak na listopad. Dlatego inwersja nie została zlikwidowana. Pod warstwą inwersji utrzymywały się niskie chmury Stratus. Nieco wyżej obserwowana była na sondażu aerologicznym inwersja osiadania. Na wysokości około 850 – 900 m występowała już niska wilgotność powietrza, co spowodowane było osiadaniem powietrza w obrębie odsuwającego się na wschód wyżu.
Sondaż aerologiczny dla Legionowa k. Warszawy na dzień 9.11.2021, 12Z wykonany przez IMGW-PIB.
Pogoda na noc. Będą sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła
Podczas nadchodzącej nocy będą sprzyjające warunki do występowania radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Szczególnie w obszarach rozpogodzeń temperatura obniżać się ma się do około 2-3°C, Natomiast w obszarach rozpogodzeń do -2°C/-4 °C . To będzie szczególnie zimna noc we wschodniej części kraju. Gdzie zalegać ma jeszcze odsuwające się nad Ukrainę i Białoruś powietrze arktyczne. Przy bezchmurnym niebie, braku wiatru, wystąpią sprzyjające warunki do silnego wypromieniowania ciepła.
W wielu regionach Polski dlatego może wystąpić istotne zanieczyszczenie powietrza. Przy niewielkie różnicy ciśnienia i słabym wietrze oraz rozpoczynającym się sezonie grzewczym. Normy pyłów zawieszonych w wielu miejscach naszego kraju mogą być przekroczone.
Inwersja radiacyjna przy bezchmurnym niebie w wielu miejscach może jeszcze się nasilać, skutkując utrzymywaniem zanieczyszczeń w najniższej warstwie planetarnej warstwy granicznej.
Animacja satelitarna w spektrum widzialnym, którą wykonał satelita geostacjonarny w drugiej części dnia. Widoczny również od wschodu postępujący zmrok pod koniec dnia.
Noc z przymrozkami i mgłami w Polsce
We wtorek miejscami panowało zachmurzenie duże oraz całkowite z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami na wschodzie, południu oraz w centrum. Gdzieniegdzie na południu oraz w centrum miejscami słabe opady deszczu i mżawki, a w górach mogły wystąpić opady śniegu i deszcze śniegiem. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od 2°C na północnym wschodzie. Około 7°C w centrum, do 10°C na południowym zachodzie. Z powodu niewielkie różnicy ciśnienia w naszej części Europy. Wiatr słaby, nad morzem także umiarkowany, z kierunków południowych, jedynie na południowym wschodzie kraju z kierunków północnych.
Prognoza minimalnej temperatury powietrza według ICON dla Polski na noc z wtorku na środę
Noc z wtorku na środę, przyniesie na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane. Szczególnie na Wybrzeżu oraz krańcu północno-wschodnim gdzieniegdzie duże i tam słabe opady deszczu lub mżawki. Miejscami rozwiną się silne zamglenia i mgły. Gdzieniegdzie na południowym zachodzie osadzające szadź, ograniczające widzialność do 200 m, lokalnie nad ranem na zachodzie do 100 m. W obszarze występowania mgieł, w drugiej części nocy i nad ranem duże. Na termometrach w najchłodniej części nocy wskażą od -4°C na północnym wschodzie, około 0°C na południowym wschodzie do 1°C, 3°C na pozostałym obszarze, lokalnie przygruntowe przymrozki do około -2°C. Niższe wartości szczególnie w rejonach podgórskich lokalnie około -5°C. Cieplej na Wybrzeżu od 3°C do 6°C. Wiatr przeważnie słaby, nad morzem także umiarkowany, porywisty, z kierunków południowych. Tylko nad ranem wysoko w Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.
Prognozowana temperatura przy gruncie, 10 listopada 2021 w drugiej części nocy według SWISS-HD. Miejscami wartości mogą niższe od prognozowanych przez model szwajcarski dla obszaru Polski.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC