Dysponujemy już najnowszą prognozą modelu CFS na sierpień 2019 r. dla Polski. Dużo wskazuje, że będzie on dużo cieplejszy niż tegoroczny lipiec. Mamy szanse na dłuższe fale upałów, gwałtowne burze. Na sporym obszarze kraju zmagać będziemy się z pogłębiającą suszą. Jednak na wschodzie, południu i centrum nie można wykluczyć okresów bardziej deszczowych.
Tegoroczny lipiec jest kilka stopni poniżej normy wieloletniej w całym kraju, trend ten może ulec zmianie w ostatniej dekadzie lipca, gdy do Polski zaczną napływać cieplejsze masy powietrza.
Anomalia temperatury na dzień 16 lipca 2019 r. dla obszaru Polski, względem okresu referencyjnego 1981 – 2010 r.
Ujemna anomalia temperatury na obszarze Polski notowana do 16 lipca względem okresu referencyjnego 1981 – 2010 r.
Przebieg temperatury w 2019 roku (10 dniowa średnia ruchoma) w Polsce
Ochłodzenie trwające od początku lipca doskonale widoczne jest na poniższej rycinie.
Jaki będzie sierpień w pogodzie?
Zdarzać mogą się okresy z upalną aurą, gdy na termometrach będzie ponad 33 stopnie. Takich dni w sierpniu może być całkiem sporo. W sierpniu fale upałów z obserwacji długoletnich są długotrwałe i często nieustępliwe. Prawdopodobne są również silne burze, powodujące szkody.
Wiele wskazuje, że sierpień będzie w Polsce powyżej normy wieloletniej. Anomalia sięgnąć może od 1°C do 3°C względem okresu referencyjnego 1981 – 2010 r, punktowo może być większa.
Sam sierpień może być bardzo ciepły, ale prawdopodobne są okresy, gdy temperatura będzie poniżej 25 stopni na przeważającym obszarze Polski.
Jeśli chodzi o opady, będzie to miesiąc suchy. Punktowe burze nie rozwiążą problemu. Opadów jednostajnych będzie niewiele, ale są możliwe na południu, wschodzie i centrum.
Sugeruje to model CFS. Jednak prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem. Problem suszy nie minie na przeważającym obszarze Polski w sierpniu.
Prognozowana anomalia temperatury na 2 m.n.p.g w okresie od 30 lipca 2019 r. do 6 sierpnia 2019 r.
Prognozowana anomalia temperatury na 2 m.p.n.g w okresie od 6.08.2019 r. do 13.08.2019 r. model CFS
Prognozowana anomalia temperatury powietrza w okresie od 13.08.2019 r. do 20.08.2019 r. przez CFS
Prognozowana anomalia w okresie od 20.08.2019 r. do 27.08.2019 r. Przez model CFS
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie wkrótce więcej informacji na https://fanipogody.pl/
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
Arkadiusz, dlaczego zniknęła prognoza na lipiec? Jaki jest sens pisać długie komentarze pod wpisem, który następnego dnia znika?
Można powiedzieć, że pierwsza połowa lipca, z niskimi temperaturami jak na ten miesiąc, przygotowała nas do nadchodzących upałów zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dlaczego?
Fizycznie, gdyż nasze mieszkania zdążyły ochłodzić się po czerwcowych upałach. Jak wiadomo, ściany nagrzewają się i trzymają ciepło. Zatem im więcej jest dni o bardzo wysokiej temperaturze, tym mury jeszcze bardziej kumulują w sobie ciepło, które później niechętnie oddają do otoczenia. Sprawiając, że nawet gdy upały ustąpią, w mieszkaniu nadal jest duchota. Oczywiście dobrze jest niwelować ją poprzez wychładzanie mieszkania wietrzeniem, po ustąpieniu upałów czy gorąca na dworze. Kilka do kilkunastu dni chłodnych i temperatura wewnątrz wraca do normalności.
Psychicznie, gdyż zaczynamy mieć już powoli dość tego chłodu, wiatru i deszczu, podświadomie czując, że lato już się skończyło i nadeszła jesień. A mamy dopiero środek owego lata. Gdy powinno być jeśli nie upalnie, to chociaż gorąco. A jesienne chłody, wiatry i deszcze dopiero przed nami. Nikt nie chce temperatur z końca czerwca. Ale te 30*C z hakiem, może przez kilka dni być, by znów czuć, że mamy lato.