Pogoda na sobotę 13.02.2021. Mniejszy mróz i silny wiatr. Kolejne opady śniegu w Polsce

Pogoda w Polsce jest raczej stabilna, choć dzisiejszy dzień przyniesie delikatnie wyższe temperatury w kraju. Dokuczał nam będzie silny wiatr, a w wielu regionach Polski spadnie śnieg. Zobaczmy co w pogodzie przyniesie nam sobota 13 lutego.

Mróz w Polsce nie będzie dziś tak silny

Pogoda w sobotę przyniesie delikatne zmiany. Na kilka godzin do Polski północnej i częściowo centralnej napłyną cieplejsze masy powietrza. W związku z tym pierwszy raz od wielu dni słupki rtęci wskazać mogą minimalnie dodatnie temperatury. Odpoczynek od silnego mrozu potrwa zaledwie kilka godzin i tylko w części północnej Polski.

Temperatura w sobotę 13 lutego

Podczas gdy na północy Polski w godzinach okołopołudniowych termometry wskazywały będą lekko powyżej zera, na południu mróz sięgać może nawet -10 stopni. Kilkustopniowy mróz w sobotę na wschodzie kraju. Widać więc, że symboliczne ocieplenie dotyczyło będzie tylko części Polski. Już w godzinach popołudniowych mróz powróci i w całym kraju temperatury znów będą ujemne.

Mróz w Polsce wg, modelu ICON

Pogoda w sobotę 13 lutego przyniesie śnieg i silniejszy wiatr

Podobnie jak ubiegłej nocy nad Polską pojawią się opady śniegu. Nie będą to dziś intensywne śnieżyce, a raczej przelotne opady śniegu o co najwyżej średniej intensywności. Nieco mocniej sypnąć może na północy kraju, do czego możemy się przyzwyczaić. W ostatnich dniach w regionach północnych (zwłaszcza na Pomorzu) dochodzi do rozwoju silnych śnieżyc pochodzenia konwekcyjnego. Związane jest to z tzw. „efektem jeziora„. Dziś nie powinno to być zjawisko tak silne, jednak śnieżyce na północy kraju nie są wykluczone. Zwłaszcza przed południem.

Opady śniegu w Polsce 13 lutego

Po południu sytuacja z zachmurzeniem i opadami ulegnie zmianie. Ja prognozuje model SWISS-HD, strefa przelotnych opadów śniegu przesunie się na wschód i południe Polski. W związku z tym, słabych przelotnych opadów śniegu w sobotę po południu spodziewamy się w całym pasie wschodnim i południowym kraju. Będą to opady o charakterze lokalnym i przelotnym. Przynosić je będą chmury konwekcyjne, których rozwój ułatwiony będzie przez dość spory gradient pionowy temperatury. Lokalnie nie wykluczamy silniejszych opadów śniegu, a nawet krótkotrwałych śnieżyc. Zwłaszcza na północnym wschodzie kraju. Oczywiście zachęcamy do bieżącej obserwacji opadów i wiatru nad Polską na naszej stronie.

Lokalne śnieżyce po południu w sobotę 13 lutego

Na zakończenie dzisiejszej prognozy należy wspomnieć o wietrze nad Polską. Wiatr w sobotę 13 lutego będzie w Polsce wiał z dość dużą siłą. Lokalnie, na wschodzie i północy kraju siła wiatru może w sobotę osiągać 70-80 km/h. Wiatr wiał dziś będzie z kierunków północnych, co znacznie obniżało będzie temperaturę odczuwalną nad Polską. Z każdą godziną dzisiejszego dnia wiatr będzie tracił na sile. Pod wieczór w większości regionów kraju zrobi się praktycznie bezwietrznie.

Oczywiście dzisiejsze, kilkugodzinne ocieplenie na północy kraju nie jest oznaką nadchodzącej wiosny. Zima w Polsce nie daje za wygraną. Silny mróz i śnieg pozostaną z nami jeszcze przez jakiś czas. Szczegóły opisujemy w długoterminowej prognozie pogody do końca lutego dla Polski.