Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek dla Polski. Będzie tęgi mróz, lokalnie poprószy słabo śnieg i wystąpi mgła marznąca gdzieniegdzie osadzająca szadź. Spodziewane jest też gdzieniegdzie oblodzenie dróg i chodników.
Pogoda na noc. Polska pozostanie w mroźnym powietrzu arktycznym
Pierwszy dzień świąt przyniósł rozpogodzenia na przeważającym obszar Polski. Znaleźliśmy się w bezpośrednim zasięgu mroźnego powietrza arktycznego płynącego z dalekiej północy do naszej części Europy. Szczególnie na północy kraju pojawiły się większe, ale lokalne opady śniegu związane z bałtyckim efektem morza. Cieplejsze i wilgotne powietrze parowało znad Bałtyku w kontakcie z wychłodzonym. Opady śniegu o zmiennym natężeniu występowały nie tylko w ciągu dnia, ale także miejscami po zachodzie słońca. Jedynie na krańcach południowych zaznaczył się wczoraj front polarny rozdzielający zróżnicowane fizycznie masy powietrza, odsuwający się z biegiem czasu za naszą południową granicę państwową i przynosząc opady zimowe.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 27.12.2021, 00 UTC dla Warszawy. Wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Grafika pokazuje jaką drogę pokonało powietrze zanim dotarło do Polski. Jest to dość sucha masa z północy o cechach arktycznych
Pogoda na noc. Wyż odsuwa się na wschód, ustępując miejsca zatoce atlantyckiego niżu
Stabilizacja w pogodzie jest spowodowana ulokowaniem w naszej części Europy niewielkiemu ośrodkowi wysokiego ciśnienia, który w niedzielę znalazł się w naszej części Starego Kontynentu i powoli przemieszczał się nad Ukrainę, jak i też wirowi niżowemu znad Finlandii, który prowadzi ku nam mroźne masy powietrza z północnych regionów. Pole podwyższonego ciśnienia rozciąga się od Morza Norweskiego, z centrum nad Polska i sięga Morza Czarnego. Wraz z początkiem nowego tygodnia obserwowane będą wyraźne zmiany w polu ciśnienia i geopotencjału. Odbudowywać zacznie się cyrkulacja strefowa, która przyniesie odwilż na przeważającym obszarze Polski w drugiej połowie tygodnia.
Nad przeważającą częścią Europy warunki pogodowe są stabilne. Jednak nieco inaczej sytuacja wygląda nad Atlantykiem, gdzie powstają dynamiczne wiry niżowe. Szczególnie intensywny rozwój wirów niżowych jest obserwowanych w pasie od Nowej Funlandii po Wyspy Brytyjskie. W najbliższych dniach doprowadzi to odsunięcia wyżu na wschód, spowoduje wzrost zachmurzenia, aż do wystąpienia opadów. W początkowej fazie w kontakcie z wychłodzonym podłożem mogą być marznące, prowadząc do niebezpiecznej ślizgawicy na drogach i chodnikach. Na górnych poziomach obserwuje się klin (m.in wysokość izobaryczna 500 hPa i wyżej) niosąc znad Azorów, na północ cieplejsze masy powietrza, które wkrótce dotrą nad kontynent.
Prognoza ciśnienia na 27.12.2021, 00Z według GFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych
Pogoda. Niedziela była na ogół słoneczna w wielu regionach. Niewielkie opady pojawiły się tylko na północy
Niedziela była słoneczna na przeważającym obszarze Polski. Głównie na krańcach północnych oraz miejscami w centrum i na wschodzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie na północy i północnym-wschodzie przelotne opady śniegu. Lokalnie mogła wystąpić marznąca mgła, ograniczająca widzialność do 600 m. Niskie wartości od -8°C w kotlinach górskich, około -4°C na przeważającym obszarze kraju, do 0°C nad morzem. Wiatr słaby, z kierunków południowych, jedynie na północy słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo zachodni. Na północnym wschodzie okresami zamiecie i zawieje śnieżne.
Pogoda na noc. Przed nami najzimniejsza noc tej zimy
W nocy z niedzieli na poniedziałek pozostaniemy w mroźnym i dość suchym powietrzu pochodzenia arktycznego. W wielu regionach będzie pogodnie, co sprzyjać ma radiacyjnemu wypromieniowaniu ciepła przy spływie z północy, długiej grudniowej nocy i słabym wietrze. Najprawdopodobniej na południowym wschodzie i północy kraju wystąpi zachmurzenie umiarkowane i duże. Niewykluczone na północnym wschodzie lokalnie słabe opady śniegu. Miejscami marznąca mgła, ograniczająca widzialność do 300 m. W najchłodniejszej części nocy od -25°C, lokalnie na północnym zachodzie oraz w kotlinach karpackich, -23°C, -10°C na przeważającym obszarze Polski, do -3°C lokalnie nad morzem. W zastoiskach zimna, tzw. mrozowiskach temperatura może być niższa o kilka stopni. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, okresami porywisty, na ogół z kierunków południowych.
Prognozowane odchylenie temperatury od normy z okresu bazowego 1981-2010 na 27.12.2021, 06Z według kanadyjskiego GEM
Prognozy modeli numerycznych wskazują, że największe spadki temperatury powinny zdarzyć się w pasie od Pomorza Zachodniego, przez Kujawy, Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, woj. świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, woj. podkarpackie, jak i też na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. W obszarach większych aglomeracji powrócić może problem smogu, mając na uwadze niskie temperatury, słaby wiatr i wyżową aurę. Silna inwersja radiacyjna w cienkiej warstwie planetarnej warstwy granicznej rozwija się zwłaszcza po zachodzie słońca, co sprzyja kumulacji zanieczyszczeń w najniższej warstwie troposfery. W czasie występowania ruchów osiadających w wyżu.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 m.n.p.g według modelu kanadyjskiego GEM
Wyliczana temperatura minimalna bliżej godzin porannych według ICON na 27.12.2021, 02Z. Wartości te jednak mogą okazać się miejscami niedoszacowane przez model niemiecki
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC