Pogoda na noc z wtorku na środę. Wystąpi dwucyfrowy, siarczysty mróz, spodziewana jest też mgła marznąca i śnieżyce konwekcyjne o znacznym natężeniu w północnej części Polski Polski.
Pogoda. Płynie do nas zimne powietrze arktyczne z północy
Układ wyżowy z centrum nad Wyspami Brytyjskimi migruje na wschód. We wtorek nad Morze Północne i zachodnie Niemcy, natomiast w środę jego wieloośrodkowe centrum będzie nad Niemcami, Polską i Rumunią. To przesuwanie nie oznacza, że blokada cyrkulacji zachodniej jest już zakończona. Jednak do grzbietu fali górnej dołączył się wędrowny, chłodny wyż powstający w napływie masy powietrza już arktycznego. Natomiast znad Morza Barentsa, Białego i Finlandii, które płynie w tylnej części niżu znad centralnej Rosji na południe. Adwekcja w tej części obejmuje też obszar Polski, jej wschodnią i centralną część.
Anomalia pola ciśnienia, 22.12.2021, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Masa powietrza ma zdecydowanie poniżej zera. Aczkolwiek wychłodzone masy przemieszczając się nad jeszcze ciepłym akwenem. Ponadto temperatury powierzchni wody na południowym i centralnym Bałtykiem oscyluje w okolicach 6 stopni. Ogrzewają się i otrzymują zasób pary wodnej, co sprzyja dynamicznej konwekcji przy stromym gradiencie temperatury.
Co więcej wraz z dalszym umacnianiem się układu wyżowego adwekcja z północy będzie słabła. Aczkolwiek masa powietrza, która spływa północy, o małym zasobie pary wodnej sprzyja większym spadkom temperatury. Pokrywa śnieżna na początku trzeciej dekady grudnia jest niewielka, co sprzyja jeszcze większym spadkom temperatury. Natomiast znaczne wypromieniowanie z podłoża i ponowne zmniejszenie prędkości wiatru, zwłaszcza w nocy, sprzyjać będzie powstawaniu warstw inwersyjnych na najniższych poziomach, a z tego wzrostowi zanieczyszczeń z niskich źródeł, które powodują piece i transport samochodowy.
Pogoda. Mróz całodobowy objął spory obszar Polski
We wtorek na przeważającym obszarze Polski obserwowano zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, szczególnie w centrum i na wschodzie. Gdzieniegdzie wystąpiły przelotne opady śniegu. Było ich jednak mniej niż w poniedziałek. Natomiast w Karpatach oraz na północy, zwłaszcza na Warmii i Pomorzu Gdańskim, wystąpił przyrost pokrywy śnieżnej do 6-10 cm. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały dziś od -5°C, -4°C na wschodzie i Podhalu, około -1°C w centrum do 1°C na zachodzie i 2°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie na wybrzeżu i północnym wschodzie porywisty, północno-zachodni i zachodni.
Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie opady śniegu. Miejscami na Warmii i w rejonie Zatoki Gdańskiej przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm związany z efektem morza. Natomiast na zachodzie prawdopodobnie utworzy się lokalnie marznąca mgła, ograniczająca widzialność do 200 m. Termometry w najchłodniejszej części nocy wskażą od -15°C na Podhalu i północnym wschodzie, -8°C, -5°C na przeważającym obszarze kraju, do -1°C na północnym zachodzie i nad morzem; w kotlinach karpackich lokalnie spadek temperatury do -19°C. Szczególnie duże spadki temperatury są możliwe na południu Podkarpacia oraz w Małopolsce. Gradient baryczny nie będzie tak duży jak w ostatnich dniach. Dlatego też wiatr ma być słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.
Prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 22 grudnia 2021, 06Z według modelu ICON. W obszarach przejaśnień i rozpogodzeń wartości mogą być niższe od prognozowanych
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC