Pogoda w nocy ma się stopniowo pogarszać. Spodziewana wysokość opadów do 30 mm, lokalnie możliwe burze w Polsce. Szczególnie południowej
Aura w najbliższych dniach z większą dynamiką. We wtorek fala na froncie, która przekształci się następnie w płytki niż
Pogoda w poniedziałek na przeważającym obszarze kraju minęła pod wpływem słabego układu wyżowego, wycofującego się też na wschód i słabnącego. Lokalne burze wystąpiły dziś szczególnie na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, jak i też na Pomorzu i Kujawach. Słabe zjawiska burzowe pojawiły się również na Warmii i Mazurach. Pojedyncze burze pojawiły się również w centralnej części kraju. Zagrzmiało również miejscami na Dolnym Śląsku i w Bieszczadach. Intensywność burzowa nie była jednak na wysokim poziomie. Na pozostałym obszarze rozwój pionowy chmur kłębiastych był hamowany przez inwersję osiadania w wyżu.
Burze w poniedziałek nad Polską według danych z detektorów wyładowań
Jednak już w nocy z poniedziałku na wtorek wkraczać mają opady od południa związane z zaburzeniem, które przyjmie formę fali na froncie. Pogoda więc ulegać ma dużej zmianie. W obrębie opadów wielkoskalowych zdarzyć mogą się lokalne burze, nawet z punktowym gradem. We wtorek od godzin przedpołudniowych niewielka fala przekształcająca się w płytki niż przesuwać ma się z południa na północny-wschód. Niewykluczone, że będą dominować opady konwekcyjne, skutkując miejscami dużą akumulację opadów. We wtorek to zweryfikujemy.
Do końca tygodnia nie widać wysokich temperatur w Polsce. Na ogół utrzymają się one na umiarkowanym poziomie. Aktywność burzowa ma być na ogół niska, czasem umiarkowana. Niewykluczone, że więcej burz pojawi się pod koniec bieżącego tygodnia. Bieżące położenie opadów i lokalnych burz nad Polską.
IMGW-PIB prognozuje burze na południu, pogoda więc ma być dynamiczna
W nocy z 4/5 lipca 2022 nad Polską nadal rozciągać się będzie strefa chłodnego frontu atmosferycznego, dodatkowo południe kraju znajdzie się pod wpływem płytkiego niżu. Na przedpolu frontu, równolegle do niego, a więc z południowego zachodu w kierunku północno-wschodnim, miejscami zaistnieją warunki sprzyjające podtrzymaniu głębokiej konwekcji. Burze na ogół będą pojedyncze i rozproszone, choć początkowo w centrum niektóre z nich mogą być jeszcze nieco bardziej aktywne. W drugiej połowie nocy na południu burze mogą przybrać charakter nieco lepiej zorganizowanych formacji – wielokomórkowych, w których największym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, do 15-20 mm/h. Możliwe jest wejście już lepiej rozbudowanego układu burzowego znad Czech i Słowacji. W czasie burz niewykluczone są również silniejsze porywy wiatru do 70 km/h. Prawdopodobieństwo opadów gradu jest niewielkie – informuje IMGW-PIB.
Pogoda. Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie na ogół zachmurzenie umiarkowane i duże, na północnym zachodzie i krańcach południowo-wschodnich rozpogodzenia. Miejscami, głównie na południu i wschodzie, przelotne opady deszczu i zanikające burze, na południu kraju mogą występować przez całą noc. Prognozowana suma opadów na południu do 30 mm. Natomiast nad ranem na północy lokalne mgły ograniczające widzialność do 500 m. W najchłodniej części nocy od 11°C do 16°C w północnej części kraju, cieplej w południowej części od 17°C do 19°C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą północnego i północno-zachodniego.
Pogoda. Minimalna temperatura powietrza na 5.07.2022, 02Z według modelu ICON EU – RUC
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC