Pogoda będzie niebezpieczna. Gwałtownie wzrosnąć może poziom wód w rzekach. Możliwe także burze

Pogoda we wtorek będzie groźna. Spodziewany się miejscami gwałtowny wzrost poziomu wód w rzekach. Prawdopodobne także lokalne burze w Polsce.

Pogoda we wtorek może być niebezpieczna

Dziś sytuacje pogodową kształtuje w naszej części Europy rozległy ośrodek niżowy z centrum nad Skandynawią. Dodatkowo przez naszą część Europy przebiega pofalowany front atmosferyczny. Co więcej wzdłuż strefy frontowej przesuwać mają się dziś płytkie niże baryczne z południowego-zachodu na północny-wschód. Aczkolwiek od zachodu zacznie rozbudowywać się klin wyżu znad Oceanu Atlantyckiego. Jednak już dziś wieczorem od północnego-zachodu zacznie wkraczać kolejny front chłodny do naszego kraju przesuwający się na peryferiach antycyklonu.

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na 7.05.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

pogoda w kraju, dynamiczna sytuacja

Zjawiska burzowe są dziś możliwe głównie w południowej i wschodniej części kraju. Przybiorą postać klastrów wielokomórkowe. Niewykluczone są również pojedyncze burze wbudowane w zachmurzenie warstwowe i opady jednostajne. Najwięcej burz powinno pojawić się w godzinach południowych i po południowych. Podstawowym zjawiskiem okażą się opady pochodzenia konwekcyjnego o możliwej akumulacji do 20-40 mm, punktowo także grad. W strefie opadów wielkoskalowych, opady mogą okazać się bardziej intensywne, gdy pojawią się chmury Cumulonimbus. Porywy wiatru w burzach mogą sięgnąć do 50-80 km/h. Nie można wykluczyć, że aktywność burzowa miejscami zostanie utrzymana także w nocy z wtorku na środę. Opady i burze można śledzić online.

Pogoda. Orientacyjna prognoza wysokości opadów na okres od 5.07.2022, 00Z do 6.07.2022, 20 UTC według ICON

pogoda w kraju i większe opady

Pogoda. Prognoza burzowa na okres od 5.07.2022 do 6.07.2022 według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Dynamiczna aura, najgroźniejsze burze prognozowane na południowym-wschodzie

Nad Podkarpaciem i południowo-zachodnią częścią Lubelszczyzny, istnieje z kolei wyższe ryzyko inicjacji głębszej i aktywniejszej konwekcji, w nieco bardziej dogodnych warunkach kinematycznych (zwłaszcza ścinania kierunkowego), skutkujących wystąpieniem burz superkomórkowych, którym oprócz wydajnych opadów deszczu (o podobnej intensywności jak w przytoczonych burzach wielokomórkowych) mogą towarzyszyć także silniejsze porywy wiatru do 90 km/h oraz opady gradu o średnicy do 2-4 cm. Pogoda więc na tym obszarze może być groźna. Późniejszym popołudniem i wieczorem burze możliwe jest utworzenie nieco lepiej zorganizowanego układu burzowego – informuje IMGW-PIB.

Wyliczenia sumy opadów modelu ECMWF na okres od 5.07.2022, 00Z do 6.07.2022, 21 UTC

Prognoza burzowa na wtorek według IMGW-PIB

Podczas nadchodzącej nocy burze rozwijać mogą się na południowym wschodzie kraju, gdzie zalegać ma jeszcze strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Komórki burzowe najprawdopodobniej wbudowane będą w strefę wielkoskalowych opadów deszczu. Ponadto ich największa aktywność przypadać będzie na początkowe godziny nocne. Jednak lokalnie mogą się utrzymywać przez większą część nocy. Szczególnym zagrożeniem będą silne opady deszczu do około 20-40 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h, jedynie na południowym wschodzie, mogą jeszcze początkowo osiągać punktowo około 80 km/h.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)