Pogoda. Pierwsze opady stałe i mieszane już w Polsce. Wiemy, kiedy i gdzie pojawią się śnieżyce. Nocami pod koniec tygodnia w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń mróz dwucyfrowy również na 2 metrach. Możliwe są również burze śnieżne na północy, a zwłaszcza na południowym Bałtyku.
Pogoda ulega zmianie. Wkraczamy w chłodny okres synoptyczny
Wkraczamy w okres, kiedy to nad Polską zalegać będzie zimne powietrze arktyczne morskie. Kulminacyjna faza ochłodzenia przypadnie na okolice weekendu i pierwsze dni nowego tygodnia. Wówczas to miejscami poza obszarami podgórskimi i górskimi może występować mróz całodobowy.
Prognozowane ochłodzenie pojawia się więc zgodnie z publikowanymi przez nas informacjami i przypadnie na drugą połowę listopada 2022. Pierwsze opady śniegu na nizinach już wystąpiły, ale pogoda jeszcze zaskoczy w wielu regionach pod koniec drugiej dekady listopada i na początku trzeciej.
Dziś śnieg pada mokry śnieg w Tatrach powyżej 1700 metrów nad poziomem morza. Ta pokrywa śnieżna na tym obszarze z pewnością utrzyma się dłużej. Niewykluczone, że wieczorem śnieg zacznie padać już w Kuźnicach. Należy również podkreślić, że rano i pierwszej części dnia w środę deszcz ze śniegiem i śnieg padał w okolicach Gołdapi, Mrągowa, Orzysza, Olsztyna, Ełku, Pisza, Giżycka oraz rejonie Lublina i Suwałk. Jest to dopiero początek dużego ochłodzenia. Pierwsze opady śniegu na nizinach stały się więc faktem, a w kolejnych godzinach z pewnością będzie przybywać regionów z przelotnymi opadami stałymi i mieszanymi.
Pierwsze opady śniegu obserwowane są na stacji telemetrycznej IMGW pierwszego rzędu w Suwałkach, gdzie od rana występują okresowo opady śniegu. Początkowo padał śnieg ziarnisty z chmur stratus, następnie niewielkie opady śniegu pojawiły się ze słabo rozbudowanych w pionie chmur cumulonimbus. Po godzinie 14:00 śnieg na tym obszarze z chmur Stratocumulus – informacje pochodzą z depesz synoptycznych wysłanych przez obserwatora IMGW.
Suwałki z pierwszymi opadami śniegu tej jesieni na stacji telemetrycznej IMGW-PIB pierwszego rzędu
Tak prezentowała się sytuacja dziś w pierwszej części dnia na Kasprowym Wierchu po opadach śniegu. W godzinach porannych na stacji WOM Kasprowy Wierch leżało 4 cm. Źródło obrazu: TOPR
Front chłodny psuje dziś pogodę w wielu regionach
W środę przez nasz kraj przechodzi strefa chłodnego frontu atmosferycznego, która jest związana z płytkim ośrodkiem niżowym znad pogranicza Białorusi i Rosji. Przejście tego wiru niżowego wraz z frontem otwiera drogę do napływu mroźnych mas powietrza pochodzenia arktycznego znad wschodniej, północno wschodniej części kontynentu, które będzie sprowadzane przez rozległy wyż znad północnej Skandynawii. Należy podkreślić, że po przejściu chłodnego frontu obserwujemy wyraźne obniżenie się wysokość izotermy 0°C – czyli poziomu przejścia z wartości dodatnich na ujemne. Przed frontem izoterma 0°C była na wysokość 2200-2800m, o tyle nad Polską północno wschodnią jest to dziś już tylko około 300-400m. W kolejnych dniach na obszarze całej Polski izoterma 0°C obniży się jeszcze bardziej do wysokości 0-100 m. Powszechny zacznie być mróz przy ziemi, we wschodniej regionach oraz w górach przez całą dobę. Zatem to już czas na cieplejsze kurtki i ostatni dzwonek na zmianę opon na zimowe.
Poranny widok z kamery TOPR na Goryczkowej. Źródło: TOPR
W kolejnych godzinach przelotne opady śniegu na nizinach i wyżynach są możliwe w województwie lubelskim oraz podkarpackim. Sięgnąć mogę one również terenów poza górami w Małopolsce, lokalnie poprószyć może również na Górnym Śląsku oraz w południowej części województwa dolnośląskiego.
Nad coraz większy obszar Polski zaczyna docierać mocno wychłodzona masa powietrza pochodzenia arktycznego. Na przykładzie Warszawy widzimy, że w ciągu kolejnych godzin do Polski dotrze powietrze z północnego wschodu. W swojej najniższej warstwie (950 hPa) obszarem źródłowym masy są rejony Nowej Ziemi i Rosji kontynentalnej. Zatem to właśnie ta masa zalegająca na wysokościach 950 hPa i 850 hPa ma bezpośredni wpływ na temperaturę przy ziemi. Zacznie dominować w najbliższych dniach wyraźna cyrkulacja północno wschodnia, przynosząc pierwsze tak poważne w tym sezonie spadki temperatury poniżej zera.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 17 listopada 2022, 06 UTC dla Warszawy
Pogoda zmieni się wyraźnie w nocy. Ujemna temperatura w wielu regionach, śnieg miejscami
Już podczas nadchodzącej nocy w wielu regionach Polski możliwe są spadki temperatury poniżej zera. Największego mrozu spodziewamy się na północnym wschodzie i wschodzie kraju. Ujemna temperatura prognozowana jest także w dzielnicach centralnych oraz w rejonach górskich i podgórskich. Lokalnie może dochodzić do oblodzenia dróg i chodników po dziennych opadach deszczu i mieszanych. W kolejnych godzinach znad południowej i południowo wschodniej i wschodniej części Polski zaczną wycofywać się opady deszczu. Jednak najbliższej nocy na południu i wschodzie, południowym wschodzie niewykluczone są opady stałe i mieszane. Przy niskiej temperaturze może dojść miejscami do zabielenia krajobrazów. Będzie to więc pierwszy tak poważny akcent zimowy w czasie trwającej kalendarzowej jesieni.
Pogoda. Orientacyjnie prognozowany zasięg i grubość pokrywy śnieżnej na 17 listopada 2022, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Orientacyjna prognoza temperatury na 2 metrach, 17 listopada 2022, 06 UTC według kanadyjskiego modelu GEM
Czwartek z kolejnymi opadami śniegu, piątek z większymi na sporym obszarze Polski
W czwartek przelotne opady śniegu zdarzą się na południu i wschodzie oraz północnym wschodzie. Śnieg może poprószyć miejscami także w centrum Polski. Należy jednak podkreślić, że całkiem spora akumulacja opadów śniegu może wystąpić w górach i na obszarach podgórskich. Na północnym wschodzie ujemna temperatura może utrzymywać się przez całą dobę. Zdecydowanie bardziej interesujące są prognozy na piątek, kiedy to silniejsze opady śniegu wystąpić w pasie Polski południowej i być może południowo wschodniej. Na tym obszarze może zaznaczyć się pierwszy w tym sezonie poważniejszy atak zimy. Lokalnie krajobrazy mocno się zabielą, dodatkowo na drogach mogą pojawić się piaskarki i solarki. W południowej połowie kraju swój wpływ na pogodę będzie miał równoleżnikowo ułożony front atmosferyczny, którego granica może przebiegać nieco na południe od Polski, bądź w pasie województw południowych.
Spore rozbieżności w prognozach zasięgu i intensywności opadów na piątek dla Polski
Pomiędzy modelami numerycznymi obserwujemy jednak spore rozbieżności, jeśli chodzi o zasięg, rodzaj i natężenie opadów. Prognozy pogody są dynamiczne. Mimo że do omawianego terminu pozostało mniej niż 48 godzin. Opady śniegu są najbardziej prawdopodobne w pasie od Dolnego Śląska, przez Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. Dodatkowo nieco mniejsze opady śniegu zdarzyć mogą się w województwach wschodniej i centralnej Polsce. Należy również dodać, że wystąpią śnieżyce związane z bałtyckim efektem morza spowodowanym adwekcją zimnego powietrza nad ciepłe wody tego akwenu. Przyczyni się do rozwoju konwekcji masowej, a w warunkach mocno obniżonej izotermy zero śnieg i deszcz ze śniegiem padać będzie nie tylko na Morzu Bałtyckim, ale również na Pomorzu i Kujawach. Mogą zdarzyć się pierwsze w tym roku burze śnieżne. Miejscami możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej o nawet 5-15 cm do początku weekendu.
Pogoda. Pierwszy większy śnieg tej jesieni. Orientacyjna prognoza wysokości i zasięgu pokrywy śnieżnej na 16.11.2022, 00Z do 20.11.2022, 15 UTC według modelu ECMWF
Pogoda. Pierwsze śnieżyce w Polsce. Wyliczany zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej według modelu GEM do 20 listopada 2022, 15 UTC
Wkroczymy na przeważającym obszarze Polski w przedzimie, a miejscami na północnym wschodzie panować może kilka dni zima termiczna
Z prognoz wynika, że koniec mijającego tygodnia zapowiada się z wartościami o nawet 5°C/11°C niższymi, niż zazwyczaj obserwujemy w tej części listopada. W wielu regionach wschodniej i południowej Polski, wyłączając obszary górskie i podgórskie mróz może być całodobowy. Szczególnie duże spadki temperatury mogą wystąpić w rejonach rozpogodzeń. Do pierwszych dni trzeciej dekady mijającego miesiąca ma zalegać zimne powietrze z północnego wschodu. Zdarzać będą się także miejscami opady zimowe, które mogą mieć całkiem spore natężenie. Niewykluczone, że w okolicach 22-23 listopada 2022 zacznie się ocieplać, ale najcieplejszy okres w listopadzie już za nami.
Pogoda. Prognozowana temperatura na 2 m, 20 listopada 2022, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski, miejscami wartości będą niższe od prognozowanych
Pogoda. Wyliczane wstępnie skrajne wartości temperatury na 2 metrach, 20 listopada 2022, 06 UTC według modelu GEM dla Polski
Prognozy stale monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem. Śledźcie nas na bieżąco.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Pogoda. Pierwszy śnieg już w Polsce. Pojawią się śnieżyce, mróz poniżej -15°C oraz burze śnieżne”
Możliwość komentowania została wyłączona.