Po dość dynamicznym i dość chłodnym okresie na początku lipca, w obu modelach globalnych pojawia się ostry odwrót. Kolejna znacząca fala upałów prawdopodobnie rozwinie się w przyszłym tygodniu, gdy pojawi się silny układ omega nad Europą środkowo-zachodnią. W godzinach popołudniowych temperatury prawdopodobnie powrócą do 35-40 ° C w niektórych rejonach.

Modele osiągnęły dobre porozumienie co do rozwoju rozległego górnego grzbietu po niedzieli, ponieważ system wysokiego ciśnienia nad Azorami (Azory Wysokie) wzmacnia i łączy się ze wzmacniającym grzbietem górnym i związanym z nim antycyklonem nad Europą Środkową. W poniedziałek grzbiet nasila się nad zachodnią i środkową Europą, podczas gdy głęboka zatoka leży nad północnym Atlantykiem. Silna, adwekcja ciepłego masy ma wystąpić w południowo – zachodniej i zachodniej Europie z klasycznym hiszpańskim wzorem pióropuszów, przynoszącym znacznie cieplejszą pogodę do Europy Zachodniej na początku przyszłego tygodnia, rozprzestrzeniając się do Europy Środkowej w następny weekend.

Poniedziałek, 22 lipca i wtorek, 23 lipca

Wystąpi bardzo silny grzbiet klina, jaki koncentrować ma się wokół Francji i Beneluksu, co powoduje znacznie cieplejszą pogodę w tym regionie. W rzeczywistości prawie cała Europa z wyjątkiem dalekowschodnich części i północnego Atlantyku powinna odczuć temperatury powyżej normy wieloletniej. Najwyższą anomalię spodziewane są w przypadku Francji, krajów Beneluksu i Niemiec, częściowo także w Iberii.

Poniedziałek, 22 lipca i wtorek, 23 lipca

Wzmocnienie górnego grzbietu koncentruje się wokół Francji i Beneluksu, co powoduje znacznie cieplejszą pogodę w regionie. W rzeczywistości prawie cała Europa z wyjątkiem dalekowschodnich części i północnego Atlantyku powinna odczuć wysokie temperatury, powyżej normy wieloletniej. Najwyższą anomalię spodziewamy się w przypadku Francji, krajów Beneluksu i Niemiec, częściowo także na Półwyspie Iberyjskim.

Układ Omega w środkowej troposferze prognozowany na początek przyszłego tygodnia nad Europą zachodnią

Silny i rozległy grzbiet stopniowo rozszerza się na wschód / północny wschód do środkowej i północnej Europy z wciąż bardzo silną anomalią temperaturową nad Francją i Beneluksem, zbliżając się do 9-10 ° C powyżej normy. W połowie przyszłego tygodnia i pod koniec lipca oznacza to szczytową temperaturę popołudniową powyżej 35 ° C w wielu obszarach.

Piątek, 26 lipca

Pod koniec weekendu górny klin prawdopodobnie przesunie się nad Europą Środkową, co oznacza, że ciepło rozprzestrzeni się także na region alpejski, Bałkany i przynajmniej północ Morza Śródziemnego, a także na Skandynawię. Chociaż ogólne tendencje są stosunkowo dobre w odniesieniu do rozwoju fali cieplnej, istnieją pewne niejasności, jak intensywne będzie ciepło w tych regionach. Przy dość suchych warunkach i braku przewagi wilgoci istnieje możliwość upału.

Ekstremalny upał we Francji

Maksymalne temperatury modelu GFS we Francji do połowy przyszłego tygodnia – niektóre obszary prawdopodobnie osiągną +40 ° C lub nawet przekroczą ten próg lokalnie. Mimo to oczekuje się ekstremalnego upału o temperaturze powyżej 35 ° C po południu.

W wielu miejscach powietrze będzie suche i burze prawdopodobnie nie powstaną, ale po wschodniej stronie klina wyżowego w środkowej troposferze powinny wystąpić warunki do rozwoju burz.

Prognozowana temperatura maksymalna na kontynencie europejskim na najbliższe 10 dni przez model GFS

Modele są zgodne co do fali upałów w tej części Europy, poziom 850 hPa. W Polsce ma być w tym czasie nieco chłodniej.

.

4 Comments

 • Regen
  Posted 18 lipca 2019 10:28 0Likes

  Sprawdzają się prognozy AccuWeather na SUMMER 2019.

  Mamy w Europie do czynienia z tak zwanymi HEAT WAVES.

  Dobrze, że “bramy piekieł” otworzą się daleko od naszego kraju. Wystarczą upały z końcówki czerwca. Nigdy więcej takich upałów w Polsce, gdzie temperatury w cieniu starały się osiągnąć liczbę 40.

 • Regen
  Posted 18 lipca 2019 10:33 0Likes

  Czy WWF France opracowała mapkę temperatur na 2050 rok dla Francji, podobnie jak WWF Polska opracowała dla Polski?

 • Regen
  Posted 18 lipca 2019 14:10 0Likes

  Marzy mi się magazyn popularnonaukowy typu “Świat nauki”, albo “Świat wiedzy”, który W CAŁOŚCI byłby poświęcony klimatowi oraz pogodzie. Przewidywany klimat w ujęciu globalnym i pogoda w ujęciu lokalnym DLA EUROPY na rok 2020, 2030, później 2040 i na końcu sławne 2050. Dokładnie omówione przewidywania, oczywiście poparte analizami, obserwacjami, ale też najzwyklejszą oceną własną specjalistów.

  • Regen
   Posted 18 lipca 2019 14:10 0Likes

   Do tego w środku rozkładany plakat z grafiką przedstawiającą szaroczarne, takie naprawdę groźnie wyglądające chmury i błyskawice ciskające z nich o ziemię. W dali, za nimi ściana deszczu. A z przodu nisko usytuowany wał szkwałowy zapowiadający to, co chowa się w zanadrzu nadciągającego pogodowego armageddonu. W dole jakaś metropolia. Późny wieczór, w oknach wieżowców widać światła. Ludzie spodziewają się, że będzie groźnie, bo internet aż huczy od zapowiedzi. Ale nie spodziewają się, że będzie aż tak groźnie. No i taka właśnie grafika fikcyjna na plakacie.

   Dodatkowo breloczek do kluczy w kształcie zwykłego termometru ściennego, ale taki czarny malutki na 6cm, oczywiście działający.

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.