Pogoda. Silny mróz na północy. Rano było -20 stopni. To początek silnego załamania pogody. Śnieżyce i burze w weekend

Wczoraj pisaliśmy o silnym ataku zimy, jakie w weekend prognozowane jest w Skandynawii. Obecnie nad północną Europą przechodzi głęboki niż atmosferyczny „PAULINE” z systemem frontów, przynosząc silne załamanie pogody w regionie.

W południowych regionach Skandynawii, a także na Bałtyku i północy Polski wieje obecnie silny wiatr. Porywy wiatru przekraczają w regionie 100 km/h. Wiatr o tej sile może powodować szkody. W czasie, gdy na południu panują wichury, północna Skandynawia zmaga się z silnymi mrozami.

Dziś rana w wielu miejscach na północy Finlandii temperatura spadła do -20 stopni Celsjusza. Powyższy screen ze strony meteociel.fr pokazuje temperatury z godziny 7:20 naszego czasu. Widać, że na północy Europy temperatury nadal są bardzo niskie. W regionie panują silne mrozy.

Sytuacja pogodowa w Skandynawii jest nie do pozazdroszczenia. Najbliższe godziny i weekend przyniosą tam bardzo złą pogodę. Już dziś, w chłodnej, chwiejnej masie powietrza powstają na zachodzie Skandynawii liczne komórki konwekcyjne. Z każdą godziną powstawało ich będzie coraz więcej.

Konwekcja i lokalne burze niosły będą silne, miejscami nawalne opady śniegu. Te występować będą w Skandynawii cały weekend. Zawieje i zamiecie śnieżne jakie przez weekend przetaczały się będą nad Norwegią, północną Szwecją i częściowo Finlandią przyniosą przyrost pokrywy śnieżnej o nawet 1 metr. To bardzo rzadkie zjawisko jak na pierwsze dni kwietnia.