Pogoda. Wyż znajdzie się nad Morzem Bałtyckim i przemieszczać ma się na wschód Europejskiego Obszaru Synoptycznego w nocy z soboty na niedzielę. W wielu regionach przymrozki, jak i też mróz. Niewykluczone też mgły marznące w Polsce.
Pogoda. Górna zatoka w środkowej troposferze, wyż w niższych warstwach troposfery
W ostatnią sobotę lutego znaleźliśmy się na górnych poziomach w zasięgu rozległej zatoki, która jest wypełniona chłodnym powietrzem. Dostrzegalna jest ona na mapach górnych. Zwłaszcza wysokości izobarycznej 500 hPa (5500 m.n.p.g), główny front przesunął się na wschód i południe. Natomiast za Alpami, szczególnie nad północnym Adriatykiem i przyległymi Bałkanami utworzyła się fala na froncie. Z niej powstał niewielki niż nad Morzem Jońskim i Grecji. Ponadto w tylnej części zatoki niżowej, za frontem spłynęła nad obszar Europy Środkowej chłodniejsza masa powietrza. Dlatego też na skutek dynamicznego osiadania szybko powstał w niższych warstwach troposfery i przy podłożu rozległy i silny wyż migrujący na wschód. Układ już tej nocy osiągnie nad południowym Bałtykiem i północną Polską ciśnienie na poziomie morza ponad 1038-1041 hPa. Pogoda więc będzie mało dynamiczna.
Na sondowaniach atmosfery z ośrodków aerologicznych widoczna była dziś inwersja temperatury dzieląca swobodną atmosferę od warstwy granicznej. Zauważalna była na poziomie 800 hPa (ok 2 km n.p.g), co więcej poniżej jej występuje znaczna wilgotność. Już w nocy z soboty na niedzielę pojawią się niskie chmury, zamglenia i lokalnie mgły we wschodniej i południowej części Polski związane z niżem górnym. Niewykluczone są dlatego niewielkie opady śniegu. Od północy kraju będą postępować ku centrum rozpogodzenia związane ze wzmocnieniem się centrum wyżu nad Bałtykiem. Pogoda ulegać ma więc poprawie.
Pogoda. Różnica ciśnienia w naszej części Europy jest niewielka
Ponadto obserwowaliśmy wyraźną zmianę kierunku wiatru na północny i osłabienie jego prędkości. Natomiast ostatni dzień weekendu przyniesie zmianę kierunku wiatru. Tym razem wiatr wiać ma przeważnie ze wschodu. Powinien być nieco silniejszy na południu i w centrum kraju, natomiast na północy cisze i nieznaczny wiatr. Coraz więcej wskazuję, że noce na przełomie lutego i marca przyniosą ujemne wartości na termometrach w wielu regionach, natomiast umacniający się wyż powodować będzie zmniejszanie zachmurzenia, szczególnie wieczorami i nocami. Powrócić może miejscami problem smogu przy marginalnej prędkości wiatru i rozwijaniu się silnych warstw inwersyjnych po zachodzie słońca.
Prognoza ciśnienia na 27.02.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Pogoda. Noc przynieść może większe spadki temperatury, jak i też lokalne mgły marznące
Noc z soboty na niedzielę przyniesie na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Szczególnie na południu i południowym zachodzie, słabe opady śniegu, początkowo także deszczu ze śniegiem. Miejscami mgły lub mgły marznące ograniczające widzialność do 300 m, lokalnie do 200 m. W najchłodniejszej części nocy od -6°C na północnym wschodzie i w dolinach górskich. Do -2°C w centrum i 0°C miejscami na zachodzie, południowym zachodzie i nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, z północno-wschodni.
Wyliczana minimalna temperatura na 27.02.2022, 05Z według modelu ICON, miejscami w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień wartości mogą być niższe od prognozowanych
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC