Pogoda w Nowy Rok na obszarze Polski może zaskoczyć. Możliwe burze

Pogodę we wtorek kształtuje rozległa zatoka niskiego ciśnienia związana z głębokim układem niżowym o imieniu „ZEETJE”, który znad Skandynawii przemieszcza się się na wschód Europy. Przez nasz kraj przemieszcza się okludujący system frontów atmosferycznych. Dokona się wymiana masy powietrza na chłodniejszą.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.01.2019 r. godzina 12 UTC. Polska będzie w osi mocno pogłębionej zatoki niskiego ciśnienia Pomiędzy wyżem „IGNATIUS” rozciągającym się znad Azorów aż po Islandię, a niżem ulokowanym w drugiej części wtorkowego dnia nad Rosją. Pomiędzy tymi dwoma ośrodkami barycznymi utrzyma się duży gradient baryczny, co sprzyjać ma występowaniu coraz silniejszych porywów wiatru z gradientu ciśnienia. Zwłaszcza na północy i zachodzie Polski.

Za chłodnym frontem układu do Polski zacznie napływać zdecydowanie chłodniejsze powietrze arktyczne morskie. W ciągu okresu ważności prognozy w dolnej części troposfery nad Polską przewiduje się dość silny wiatr związany ze znacznym gradientem barycznym. W wyższych partiach troposfery wiatr początkowo ma być również silny, jednak w pierwszej części nocy z wtorku na środę znacznie osłabnie. W rejonie chłodnego frontu atmosferycznego w środkowej troposferze prognozowane jest dość silne wymuszanie wznoszenia powietrza, stąd pomimo bardzo małych wartości energii CAPE, prognozowany jest rozwój układów komórek konwekcyjnych przynoszących miejscami wyładowania atmosferyczne – informują lowcyburz.pl

Prawdopodobnie wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego pojawi się liniowy układ konwekcyjny. Układ ten może być jednak nieciągły, a być może pojawi się kilka mniejszych układów. Najsilniejszy rozwój konwekcji prognozuje się w godzinach popołudniowych i wieczornych w zachodniej i południowej części kraju i tam istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych. Układy konwekcyjne będą generować silne, lecz krótkotrwałe opady deszczu, gradu, krupy śnieżnej, a miejscami także śniegu. Dodatkowo będzie im towarzyszył silny, miejscami porywisty wiatr w porywach do 70-80 km/h, incydentalnie powyżej 80 km/h. – dodają Polscy Łowcy Burz

W ciągu kolejnej doby w związku z silną adwekcją powietrza arktycznego morskiego prognozowane są kolejne strefy silnych opadów konwekcyjnych. Nadal nie wyklucza się lokalnych burz, zwłaszcza na Pomorzu Wschodnim i Żuławach.

Spodziewany obszar z możliwymi burzami w okresie najbliższych 24 godzin


Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na najbliższe 24 godziny. Spodziewany obszar z możliwymi burzami.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW TU.