Pogoda. Wichura znów uderzy w Polskę. Możliwe burze i wiatr do 130 km/h. Sprawdź najnowsze prognozy na noc z niedzieli na poniedziałek.
Pogoda. Niżowa aura w kraju
Druga połowa mijającego tygodnia przyniosła w Polsce niebezpieczne warunki. W czwartek na warunki pogodowe wpływał pierwszy z dwóch głębokich atlantyckich niżów wraz z układem frontów atmosferycznych . Niemiecka służba meteorologiczna, czyli DWD uznało go za orkan. Kolejny bardzo głęboki cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych pojawił się w sobotę. Niedziela przyniosła krótkotrwałe uspokojenie w pogodzie. Jednak już w nocy pojawi się w wielu regionach nasilający wiatr związany z niżem Antonia (orkan Franklin przesuwającym się na wschód Europy.
Sprawdź prognozę pogody na 16 dni
Prognoza ciśnienia na 21.02.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na 21.02.2022, 00Z według GFS
Pogoda. Aktywna cyrkulacja zachodnia utrzymuje się praktycznie nieprzerwanie od początku roku
Duża aktywność cyrkulacji atlantyckiej wynika m.in z dużych kontrastów pomiędzy północą a południem. Dlatego też na froncie polarnym tworzą się kolejne niże, które wraz z prądem strumieniowym przemieszczają się na wschód. Pogoda jest więc groźna. Należy wspomnieć, że w rdzeniu prądu strumieniowego (ang. jet streak) prędkość wiatru przekracza 300 km/h. Na większe uspokojenie w pogodzie przyjdzie nam poczekać do drugiej połowie mijającego tygodnia, gdyż wtedy rozbuduje się wyż. Zmniejszy się również ilość opadów.
Pogoda. Niżowa aura w Polsce
Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Jedynie na południu możliwe większe przejaśnienia. W wielu regionach opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Natomiast nad ranem na zachodzie możliwe burze z krupą lodową. Największe sumy opadowe są prognozowane na zachodzie i południu do 10 mm, gdzieniegdzie na południowym zachodzie do 15 mm. Przyrost pokrywy śnieżnej w górach o 7 cm do 10 cm. Temperatura minimalna od -1°C na północnym wschodzie i lokalnie w rejonach podgórskich, około 3°C w centrum, do 6°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem także silny i bardzo silny, do 65 km/h, w porywach na przeważającym obszarze kraju do 65 km/h, w drugiej połowie nocy do 80 km/h, a na zachodzie i nad morzem do 90 km/h, południowo-zachodni. W Karpatach porywy wiatru do 110 km/h, w Sudetach do 130 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. Pogoda będzie więc dynamiczna.
Prognozowane maksymalne porywy wiatru do 21.02.2022, 06 UTC według GFS
Wyliczane porywy wiatru na 21.02.2022 do, 06 UTC według modelu ICON
Dynamiczną pogodę można obserwować tutaj
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC