Pogoda. Wichura z wiatrem ponad 100 km/h uderzy w Polskę. Nadchodzi wietrzny okres w pogodzie. Prawdopodobne burze

Niestety prognozy pogody dotyczące bardzo silnego wiatru, który uderzy w Polskę nie ulegają większym zmianom. Modele meteorologiczne wciąż widzą uderzenie strefy silnego wiatru w Polsce na początku przyszłego tygodnia. To nadal odległy termin, jednak z każdym dniem wichury nad Polską stają się coraz bardziej prawdopodobne.

Aby zrozumieć skąd weźmie się silny wiatr nad Polską, należy przyjrzeć się Europie Zachodniej. Dokładniej, należy zwrócić uwagę na głęboki niż, który uderzy w Europę w nadchodzący weekend. Niż związany jest ze zjawiskiem oscylacji północnoatlantyckiej (NAO), jednak nie będziemy zanudzać Was o szczegółach. Niż, w którego centrum ciśnienie spadnie do zaledwie 950 hPa przyniesie już w weekend silne wichury na Wyspach Brytyjskich. Dodatnie NAO zimą zazwyczaj prowadzi do występowanie wietrznej, deszczowej i ciepłej zimy. Bardzo wysokie wartości osiągnie również wskaźnik AO (Oscylacji Arktycznej), co przedstawiają ryciny poniżej.

Potężny niż atlantycki, przyniesie niszczący wiatr

Według modelu GFS w niedzielę 9 lutego wichura, która nasunie się nad Wyspy Brytyjski przyniesie wiatr lokalnie przekraczający 135 km/h. Wiatr o tej sile jest niszczący. Z łatwością przewraca drzewa, zrywa dachy i linie energetyczne. Mieszkańców Wysp Brytyjskich, a co za tym idzie również Europy może czekać paraliż komunikacji lotniczej. Silnie powieje również w całej zachodniej części Starego Kontynentu.

W niedzielę po południu wichura wkroczy już na terytorium Niemiec. Potężny wiatr nadal będzie wiał z prędkością przekraczającą 130 km/h. Na terytorium Niemiec wichura również powodować może bardzo duże zniszczenia. Strefa silnego wiatru będzie bardzo szybko przemieszczała się w kierunku Polski.

Wichura uderzy w Polskę w poniedziałek 10 lutego

Strefa silnego wiatru i wichur wkroczy do Polski zachodniej już w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek. Wiatr w Polsce nadal będzie miał niszczącą siłę. Na Dolnym Śląsku, Śląsku nie wyklucza się porywów wiatru przekraczających 120 km/h. Wichura o takiej sile może dokonać znacznych zniszczeń między innymi w infrastrukturze energetycznej.

W poniedziałek strefa silnego wiatru bardzo szybko przemieszczała się będzie nad Polską z zachodu na wschód. Już w godzinach popołudniowych wiatru o sile przekraczającej znacznie 100 km/h spodziewać się mogą mieszkańcy Polski wschodniej. Na pozostałym obszarze Polski wiało będzie słabiej, jednak będzie to nadal wiatr silny i porywisty z kierunków zachodnich i północno-zachodnich.

Niestety, po przejściu przez Polskę pierwszej strefy wiatru, nad kraj nadciągną kolejne strefy wichur. Na ten moment warto jedynie zaznaczyć takie wyliczenia modeli meteorologicznych.

Przypominamy, do incydentu wiatrowego zostało jeszcze kilkanaście aktualizacji modeli. Prognozy nie są pewne w 100%, jednak wichura w Polsce uderzy na pewno. Nie jesteśmy pewni dokładnej daty, czy nastąpi to w niedzielę, czy we wtorek. Silny wiatr nad Polską na początku przyszłego tygodnia jest niemal pewny.