Prognoza pogody na wiosnę 2019 dla Polski. Sprawdź, czy pojawią się gwałtowne burze i wysokie temperatury

Serwis AccuWeather opublikował pierwsze informacje o spodziewanej sytuacji pogodowej w Europie. Często sezonowe prognozy się sprawdzają, nakreślają one prawdopodobne trendy w pogodzie. Ostatnia jednak prognoza opublikowana jesienią przez AccuWeather na zimę 2018/2019 r. okazała się nietrafna. Amerykanie prognozowali u nas śnieżną i mroźną zimę. Jak jest, to każdy widzi i obecna zima zapisuje się jako bardzo ciepła.


Europa będzie mocno podzielona w pogodzie. Sprawdź, jaki jest możliwy trend w pogodzie w kolejnych miesiącach.


Oficjalna prognoza 2019 AccuWeather Europa Wiosna zostanie opublikowana w piątek. Poniżej publikujemy grafikę opublikowaną na stronie AccuWeather.

Poglądowa grafika ukazująca możliwy trend w pogodzie według meteorologów z AccuWeather dla Europy

Ciepło głównie na zachodzie

Każdy, kto chce uciec przed zimowym chłodem, będzie chciał udać się do Europy Zachodniej, gdzie przez cały sezon będzie panować najbardziej rozpowszechnione ciepło.

Niestety, deszcz prawdopodobnie zniszczy plany na odpoczynek na wolnym powietrzu od Wysp Brytyjskich aż Skandynawii i części północnej Europy.

Europa Środkowa może spodziewać się walki pomiędzy chłodnym a łagodnym powietrzem. Zdarzać mogą się epizody z napływem bardzo ciepłego powietrza.

Europa Wschodnia będzie musiała czekać najdłużej, aby poczuć ciepło wiosny, ponieważ zimne powietrza ma tu najdłużej występować, co stwarza ryzyko wystąpienia opadów śniegu

Jeśli planujesz wakacje, możesz planować swój wyjazd na Półwysep Iberyjski lub południową Francję, gdzie spodziewana jest temperatura powyżej normy wieloletniej. Opadów na tym obszarze będzie jak na lekarstwo.

Szczegółowe informacje opublikuje na swojej stronie dziś AccuWeather.

Najnowsze prognozy modelu CFS nieco skorygowały dane na początek wiosny

Według modelu CFS marzec może zapisać się z temperaturą zbliżoną w okolicach normy wieloletniej, bądź lekko powyżej. Niewykluczone są jeszcze opady śniegu i większe prognozy. Jednak raczej nie tak dotkliwe jak bywają na przełomie stycznia i lutego.

Marzec może zapisać się w naszej części Europy w okolicach normy wieloletniej, bądź lekko powyżej. Prognoza modelu CFS
Kwiecień prawdopodobnie zapisze się z niewielką dodatnią anomalią temperatury, jednak na wschodzie i centrum miesiąc ten może zapisać się poniżej normy wieloletniej. Jest to istotna zmiana w prognozach modelu CFS względem ostatnich aktualizacji tego modelu. Należy mieć na uwadze możliwość dalszych zmian w prognozach. Wyliczenia na tak odległy okres są obarczone dużym błędem.
Maj może zapisać poniżej normy wieloletniej w naszej części Europy, nawet z ujemną anomalią temperatury. Grafika poglądowa, CFS. Wyliczenia te będą ulegać dalszym zmianom.