Śnieg

Czym jest śnieg? W jakich warunkach powstaje i czy prawdą jest, że każdy płatek śniegu ma niepowtarzalny kształt? Poniżej postaramy się rozjaśnić nieco w tym temacie.

Czym jest śnieg?

Mianem śniegu określamy tak naprawdę dwie rzeczy w przyrodzie. Pierwszą jest opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu, nazywanych potocznie płatkami śniegu. Większość płatków śniegu ma postać „gwiazdek” składających się z sześciu, niemal identycznych „ramion”. Jednak istnieją również inne, bardziej rozbudowane i mniej „idealne” formy płatków śniegu. Zwłaszcza przy temperaturach bliskich zeru płatki śniegu opadając z chmury opadowej ku powierzchni łączą się, tworząc w skrajnych przypadkach płaty wielkości nawet dłoni małej dziecka. Jako śnieg określa się również pokrywę śnieżną na powierzchni związaną z opadami „białego puchu”. Sprawdzaj najnowsze prognozy pogody na naszym portalu.

Jak powstaje śnieg?

Śnieg powstaje, gdy w skutek niskich temperatur w chmurach para wodna resublimuje (krystalizuje) się w postać małego kryształka lodu. Kształt śniegu zależy od wielu warunków, jak wilgotność, ciśnienie, czy temperatura. Początkowo kryształek lodu w chmurze ma średnicę ułamka milimetra. W temperaturach ujemnych, ale do -20 stopni płatek śniegu kształtuje się w sześciokątną „gwiazdkę”. Co ciekawe, kolejne ramiona płatka śniegu „rozrastają” się od macierzystych pod kątem 60 stopni. W ten sposób mogą powstawać naprawdę wspaniałe „kompozycje”, a płatek śniegu w dużym przybliżeniu jest po prostu istnym dziełem sztuki przyrody. W temperaturach poniżej -20 stopni warunki sprzyjają bardziej formowaniu się śniegu w formie małych stożków, niże „gwiazdek”.

Śnieg w górach
Śnieg pada szczególnie intensywnie na wyższych wysokościach, przykładowo w górach

Rodzaje śniegu jako pokrywy śnieżnej

Ze względu na rodzaj śnieg, jako osad już na powierzchni ziemi dzielić możemy na wiele rodzajów.

Puch świeży – taki rodzaj śniegu występuje świeżo po opadach w temperaturach w okolicach -10 stopni przy bezwietrznej pogodzie. Charakteryzuje się mało „zbitą” strukturą osadu. Śnieg taki nie pozwoli nam na ulepienie bałwana, ale można nim „sypać” niczym mąką. Puch po kilkunastu godzinach przekształci się w śnieg zsiadły. Warstwa puchu pod własnym ciężarek „ubija się” zmniejszając jednocześnie grubość pokrywy śnieżnej. Taki rodzaj śniegu nadal jest mało „lepiący”. Z bardziej popularnych rodzajów rozróżniamy również śnieg mokry. Charakteryzuje się on najczęściej znacznie większymi „płatkami”. Po opadnięciu na powierzchnię ziemi tworzy dość szybko białą, gęstą pokrywę. Śnieg mokry oblepia często powierzchnie takie jak gałęzie drzew, czy słupy napięciowe. Jest to przyczyną problemów w dostawach prądu, czy w komunikacji, w przypadku gdy drzewa łamią się pod ciężarek śniegu i przykładowo upadają na drogi, czy tory kolejowe. Rozróżniamy również śnieg (jako pokrywę) w postaci choćby gipsu, czy żreni. Jednak to temat na inne wpisy w słowniku. Ten traktuje o śniegu ogólnie. Pogoda w Polsce przynosi opady śniegu w miesiącach od października, do marca, choć zdarzają się wyjątki, jak opady (całkiem silne) w kwietniu, czy nawet maju.