Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Potężne ulewy w Polsce. 40-60 mm wody na m2. Silne załamanie pogody. Intensywne opady wrócą niedługo

Ulewy nad Polską październik 2023


W niedzielę nad Polską przemieszczał się aktywny niż niosąc ze sobą ulewy, a nawet burze. Lokalnie opady były tak intensywne, że w przeciągu jednego dnia spadło tyle wody na metr kwadratowy ile wynosi miesięczna norma opadów. W artykule przyjrzymy się dokładnie opadom, które wędrowały przez kraj. Zajrzymy również do Hiszpanii, gdzie opady w ostatnim czasie były potężne. We wpisie popatrzymy również w prognozy, pogody, ponieważ to nie ostatnie intensywne opady w tym miesiącu.

Ulewy nad Polską. Czym są spowodowane?

Wracałem w niedzielę z Rzeszowa do Lublina. Tak silnym opadów deszczu nie widziałem w październiku nigdy w życiu. Może nie jestem jeszcze bardzo doświadczony życiowo, jednak ponad 40 październików na tym Świecie przeżyłem. Ulewy jakie napotkałem w niedzielę były najsilniejszymi jakie późną jesienią widziałem.

Silne ulewy. Centrum niżu nad Polską
Centrum niżu nad Polską. Silne ulewy

Powyżej grafika z prognozą opadów na wczoraj. Widzimy tu również centrum niżu umiejscowione centralnie nad krajem. To właśnie ten aktywny niż, wraz z towarzyszącym mu frontem atmosferycznym przyniósł intensywne opady i ulewy nad Polską w niedzielę. Opady deszczu były naprawdę intensywne. Poniżej 10 miejsc w kraju, w którym spadło najwięcej doby podczas ostatniej doby.

Ulewy nad Polską. Wysokie sumy opadowe
Ulewy nad Polską. Wysokie sumy opadowe

Widzimy, że zdecydowanie najsilniejsze ulewy wystąpiły wczoraj w Łodzi. Z powodu intensywnych opadów deszczu w niedzielę odwołany został mecz Widzewa Łódź. W stolicy Ziemi Łódzkiej podczas ostatniej doby spadło 60 mm wody na metr kwadratowy. Bardzo intensywnie padało również w stolicy. Stacja na Okęciu zanotowała prawie 40 litrów opadu na metr kwadratowy. Z powodu zalania płyty boiska odwołany został mecz Polonii Warszawa z Lechią Gdańsk.

Aktywny niż odsunął się już od Polski

Niż, który szalał w niedzielę nad krajem odsunął się już na wschód i północny wschód od naszego kraju.

Sytuacja synoptyczna na poniedziałek 23 października
Sytuacja synoptyczna na poniedziałek 23 października

Obecnie niż ten przynosi silne śnieżyce nad Rosją. Lokalnie śnieg w rejonie choćby Moskwy pada naprawdę intensywnie. Wszystko przez zaleganie tam znacznie chłodniejszych mas powietrza. Do naszego kraju wciąż napływać będzie cieplejsze powietrze z południa. Jednak w tym wpisie skupiam się na deszczu. Ulewy w Polsce jeszcze mogą się pojawić, jednak o tym za moment. Teraz zobaczmy jak przedstawia się sytuacja w innych regionach Europy. Bardzo silne ulewy przeszły między innymi przez Hiszpanię.

Ulewy nie tylko w Polsce. Zalane metro w Hiszpanii

Pisałem już kilkukrotnie, że Hiszpanie zmagają się (ja pisałem to w prognozach, więc z czasem przyszłym) z silnymi opadami deszczu. W ubiegłym tygodniu na zachód Europy uderzył niż Aline przynosząc silną wichurę, ale i bardzo intensywne ulewy. W Hiszpanii i Portugalii w kilka dni spadło nawet ponad 100 mm wody na metr kwadratowy. To potężne ilości wody, a ich skutki widać choćby na filmiku powyżej. Co gorsza, intensywne opady deszczu w Hiszpanii nie odpuszczą. Oto prognoza opadów na niedzielne popołudnie dla regionu.

Głęboki niż nasunął się nad Półwysep Iberyjski
Głęboki niż nasunął się nad Półwysep Iberyjski

Przez dzisiejszy dzień niż ten, a wraz z nim silne ulewy wędrować będą na północny wschód niosąc kolejne dziesiątki litrów wody na metr kwadratowy w opisywanym regionie. Jesień zrobiła się bardzo mokra w wielu regionach Europy, a to jeszcze nie koniec popatrzmy na prognozy na kolejny tydzień. Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski

Widać kolejne ulewy nad Polską w prognozach pogody

Poniżej prognoza opadów na nadchodzący tydzień dla Europy. Widać, że niż, który obecnie przynosi bardzo silne ulewy w Hiszpanii kontynuował będzie swą wędrówkę na północny wschód. Przyniesie on intensywne opady we Francji, w regionie Alp, a w okolicach środy również w naszym regionie.

Ulewy nad Europą

Warto zwrócić uwagę, że opady deszczu, które przemieszczają się nad Europą Zachodnią i w centrum, na wschodzie kontynentu napotykają dużo chłodniejsze masy powietrza. Skutkuje to tym, że ulewy przechodzą w silne śnieżyce. Śnież w Rosji pada naprawdę intensywnie. Jednak wróćmy do deszczu i naszego kraju. Kolejny aktywny niż pojawi się nad krajem bliżej przyszłego weekendu. Spójrzmy jak obecnie widzą to prognozy.

Ulewy w naszym regionie bliżej przyszłego weekendu
Ulewy w naszym regionie bliżej przyszłego weekendu

Na obecną chwilę prognozy widzą największe ulewy na południe od Polski. Jednak będzie to kolejny niż z południa. Ciężko oszacować jego dokładną trajektorię na prawie tydzień przed jego dotarciem w naszą część Europy. Widać jednak, że intensywne opady deszczu pojawią się jeszcze w październiku. Zimy w Polsce i najbliższym regionie jeszcze nie widać.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk