Upał wróci w październiku. Zrobi się gorąco w Polsce? 24 stopnie w prognozach dla kraju

Niesamowite są ostatnie wyliczenia modeli numerycznych. Od kilku aktualizacji wiele wskazuje na to, że upał w Europie jeszcze nie odpuścił. Mało tego, co ważniejsze dla nas napływ bardzo ciepłych mas powietrza prognozowany jest również dla naszego regionu. Wczoraj pisałem o ataku zimy w Kanadzie. Tymczasem w Polsce być może ujrzymy jeszcze w październiku temperatury na poziomie 25 stopni. Może nie będzie to upał. Jednak dzień gorący wg. prognoz może się nam trafić.

Upał nie odpuszcza w Europie

To nie jest tak, że obecnie zrobiło się mega chłodno w Europie, a pogoda nagle oszaleje w drugiej połowie miesiąca. Nie. Całe południu i w większości centrum kontynentu od wielu dni znajduje się pod wpływem wyżów.

Wyże przynoszą dobrą pogodę, ciepło i upał
Wyże przynoszą dobrą pogodę i upał w Europie

W związku z blokadą cyrkulacji strefowej dla Europy Południowej, wciąż panuje tu bardzo doba, słoneczna i wyżowa aura. Dodatkowo napływa ciepłe powietrze z południa. Upał w październiku wcale występuje niemal co dzień w pasie od Hiszpanii, przez część Włoch po Grecję i Turcję. Przypomnijmy, że na początku października padł rekord temperatury w Turcji, gdy termometry w Alanya wskazały dokładnie 41.7 stopni Celsjusza. Jeszcze ciekawiej zapowiadają się w pogodzie okolice połowy miesiąca. Zobacz również: Atak zimy w Ameryce Północnej. Kilkadziesiąt stopni ochłodzenia.

Upał odpuści, ale gorąco zrobi się w wielu regionach Europy

Bardzo ciekawie zapowiadają się okolice połowy miesiąca w pogodzie nad Europą. Upał może nieco odpuści, jednak cieplej zrobi się nad większą częścią regionów Europy.

Prognoza temperatury na połowę października dla Europy
Prognoza temperatury na połowę października

Powyżej prognoza temperatury na połowę października dla Europy. Widać tutaj, że może upał nie jest już silny nawet na południu kontynentu. Jednak widać tu również bardzo pozytywne rzeczy. Ciepłe masy powietrza rozleją się na bardzo znacznym obszarze kontynentu. Śmiem zaryzykować, że jeśli prognozy te sprawdzą się to na przeważającym obszarze Europy po 15 października termometry wskazywać będą ponad 20 stopni Celsjusza. Sytuację taką w prognozach widać w prognozach w zasadzie do końca okresu prognostycznego. Oznacza to, że jeśli wyliczeni modeli nie ulegną wielkim zmianom to ciepło w Europie będzie do ostatniej dekady miesiąca.

Bardzo ciepło zrobi się również w Polsce

Silny napływ ciepła do Europy Centralnej oznacza również wysokie temperatury w naszym kraju. Upał już w tym roku oczywiście nie wystąpi, jednak w prognozach widać wartości temperatury na poziomie nawet 24-25 stopni Celsjusza w Polsce. Oznaczałoby to, że w październiku w kraju wystąpić może dzień gorący. Nie pamiętam takiej historii w poprzednich latach.

Przed nami bardzo wysokie temperatury w Polsce
Bardzo wysokie temperatury w Polsce

Powyżej prognoza temperatury na 16 października. Jednak takie „wyskoki” ciepła widać również w innych dniach w prognozach modelu GFS. Model ECMWF ma nieco krótszy zakres prognoz. Jednak wg. wielu jego prognozy są znacznie dokładniejsze od GFS. Poniżej wyliczenie prognoz temperatury dla Polski na 18 października. Widać, że europejski model potwierdza wyliczenia GFS. W Polsce może zrobić się naprawdę bardzo ciepło w drugiej połowie pażdziernika.

Gorąco w Polsce. Druga połowa października
Gorąco w Polsce w drugiej połowie października

Zachęcamy do sprawdzenia prognoz pogody jakie jeszcze dziś przed nami. Z pewnością opublikujemy dziś prognozę długoterminową na 16 dni dla Polski. Myślę, że pojawi się też jeszcze jakiś wpis z aktualną pogodą w kraju. Odwiedzajcie stronę główną portalu. Tymczasem, życzę Wam spokojnej i miłej niedzieli oraz udanego rozpoczynającego się tygodnia pracy.