Wichura 170 km/h pędzi blisko Europy. Sprawdź, czy silny wiatr dotrze do Polski

Szczęśliwie w pogodzie dla nas układa się dotychczas październik. Na Atlantyku szaleją kolejne cyklony, niosąc do Europy silny wiatr i kolejne załamanie pogody. Wichura blisko kontynentu przejdzie choćby dziś o czym poniżej. Jednak Polska i region wciąż „chronione są” przez kolejne wyże (antycyklony). W związku z tym nie odczuwamy tej dynamicznej pogody niesionej przez Atlantyk.

Silna wichura obecnej doby

Polska dziś znajduje się pod wpływem wyżu Vangelis. Zapewnia nam on stabilną, słoneczną i dobrą aurę. Podczas gdy w naszym regionie pogoda jest bardzo stabilna, zupełnie inaczej wygląda sytuacja na północnym zachodzie kontynentu. Przetoczy się tam dziś dość silna wichura.

Silna wichura na Atlantyku
Wichura na Atlantyku blisko Europy

Wiatr na otwartym morzu przybiera siłę nawet 170 km/h. Na powyższej mapie z prognozą wiatru widać, że ubiegłej nocy wiatr blisko centrum niżu osiągać mógł nawet 180 km/h. Szczęśliwie najsilniejsza wichura nie przetacza się nad lądem. Najsilniejszy wiatr występuje obecnie na otwartych wodach w trójkącie Islandia, Szkocja Norwegia. Na lądzie, w strefach brzegowych wymienionych państw wiać dziś może dużo ponad 100 km/h. Zobacz również: Gorąco zrobi się w Europie. Upał na południu

Kolejna wichura uderzy jeszcze w tym tygodniu

Jak się okazuje to nie ostatnia wichura w najbliższych dniach we wspomnianym regionie. Poniżej animacja prognoz wiatru na najbliższe dni według modelu ECMWF.

Kolejne wichury uderzają w Europę

Kolejny bardzo głęboki niż wykształci się na Atlantyku w okolicach czwartku 13 października. Ciśnienie w jego centrum spadnie w okolice 980 hPa. Jednak wichura spowodowana będzie nie głębokością niżu, a bardzo silnym gradientem ciśnienia w regionie. Na zachód od Półwyspu Iberyjskiego w tym czasie widzimy wyż z ciśnieniem przekraczającym 1020 hPa. 40 hPa różnicy ciśnienia na tak małym obszarze doprowadzi do bardzo silnego wiatry w regionie Wysp Brytyjskich. Wichura osiągnie siłę 130-140 km/h. Wiatr wiejący z taką siłą w drugiej części tygodnia uderzyć może w Irlandię, czy Szkocję. Pod koniec drugiej dekady października na Atlantyku powstanie jeszcze silniejsza wichura. To już jednak zbyt odległe prognozy i jeszcze przyjdzie czas o tym napisać.

Jak wpłynie to na pogodę w Polsce?

No dobrze, wiemy, że głębokie niże raz po raz „smagają” północną Europę. Tymczasem czego spodziewać możemy się odnośnie dynamiki w pogodzie w naszym kraju?

Wyż chroni pogodę w Polsce
Wyż broni pogody w Polsce do połowy miesiąca

Pogoda w Polsce nie zmieni się przez kilka najbliższych dni. Na mapach barycznych wciąż widać silny antycyklon stacjonujący w naszym regionie. Skutecznie będzie chronił on przed docieraniem w regionie niżów atlantyckich. Delikatne zmiany w polu ciśnienia widać w okolicach połowy miesiąca. Wtedy to w nasz region dotrzeć mogą niże przynosząc większą dynamikę w pogodzie. Kto wie, może do kraju dotrze również silniejsza wichura? Nie będzie to z pewnością wiatr wiejący z siła taką jak choćby dziś w regionie Wysp Brytyjskich, jednak pogoda przynajmniej na kilkadziesiąt godzin zmieni się. Nie będzie to jednak silne załamanie pogody. Przed nami okres raczej złotej, polskiej jesieni, niż dynamicznej deszczowej i wietrznej pogody.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie