W poniedziałek nad Polską możliwe burze. Duży kontrast termiczny na początku tygodnia

W poniedziałek nasza część Starego Kontynentu pozostanie pod wpływem układu niskiego ciśnienia o imieniu „VAIA ulokowanym na południu Francji. Zatoka tego głębokiego niżu obejmować będzie cały nasz kraj. Za frontem ciepłym napływać ma dużo cieplejsza masa pochodzenia polarno-morskiego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.10.2018 r. godzina 12 UTC. Widoczna rozległa zatoka niżu znad Francji nad Polską oraz front ciepły. Znajdziemy się w tzw. ciepłym wycinku niżu. Na dużą uwagę zasługuje również rozwój wyżu „YOGI”, który znad Skandynawii przemieszczać będzie się nad Rosję, odegra on w dłuższej perspektywie czasu kluczową rolę na przebieg warunków pogodowych, zwłaszcza na początku listopada.

Duży kontrast termiczny, możliwe burze

Według prognoz numerycznych w kraju wystąpi duża różnica temperatury. Kontrast termiczny pomiędzy północną a południową Polską wynieść może aż 15°C. Gdy w południowej oraz wschodniej części RP termometry pokażą 16°C do 22°C na południu, to w tym samym czasie mieszkańcy zachodniej, północnej oraz północno-wschodniej części kraju zobaczą w najcieplejszym momencie dnia od 4°C do 7°C.

W ciepłym wycinku niżu znajdzie się bardzo ciepła masa pochodzenia polarno-morskiego napływająca z południa Europy. Będzie ono nie tylko bardzo ciepłe, ale także wilgotne. Dlatego nie można wykluczyć rozwoju chmur burzowych. Na skalę synoptyczną wspomaganie zapewnić może zatoka niżu znad Francji. Pewnym utrudnieniem w inicjacji zjawisk konwekcyjnych może okazać się duże zachmurzenie w ciepłym sektorze układu niskiego ciśnienia.

Rozwój chmur burzowych prawdopodobny jest w pasie od Małopolski przez Ziemię Świętokrzyską, południe Mazowsza aż po województwo lubelskie. Na ogół mogą być to pojedyncze komórki opadowe, bądź burzowe. Pojedyncze wyładowania są prawdopodobne, miejscami łączyć mogą się w większe struktury konwekcyjne, ale na ogół niezbyt trwałe. Głównym zjawiskiem towarzyszącym chmurom Cumulonimbus mogą być opady deszczu, miejscami nieco intensywniejsze i wiatr do 50 km/h. Punktowo wyładowania atmosferyczne, aktywność elektryczna powinna być stosunkowo niewielka. Ich inicjacja jest już możliwa od godzin rannych, zaczną one zanikać późnym popołudniem, bądź pod wieczór.

Model WRF, jak i też GFS sugerują, że w ciepłym wycinku niżu zaistnieć mogą korzystne warunki do rozwoju chmur kłębiasto-deszczowych.

Spodziewana wysokość wierzchołków chmur Cb w poniedziałek i ich możliwe ulokowanie w poniedziałek nad Polską

Prognoza ESTOFEX dla Europy również uwzględnia możliwość burz w poniedziałek na zbliżonym obszarze podanym przez nas

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ