Sprawdź, ile wiało podczas nocnej wichury w woj. lubelskim. Były także burze

Za nami bardzo groźna noc na obszarze Polski. Szczególnie niebezpieczna sytuacja pogodowa miała miejsce na południu, gdzie porywy wiatru przekraczały nawet 105 km/h. Na szczęście wiatr słabnie, ale wietrzna aura utrzyma się dziś w sporej części kraju także w ciągu dnia.

Dominująca od dłuższego czasu strefowa cyrkulacja atmosfery przynosi groźne zjawiska pogodowe w Polsce. Nie brakuje silnego wiatru, burz i opadów atmosferycznych w różnej formie.

W ciągu ostatniej doby Polska znalazła się pod wpływem kolejnego, wtórnego układu niskiego ciśnienia o imieniu „EBERHARD”. Nazwa nadana przez Wolny Instytut Meteorologiczny w Berlinie.

Uformował on się w niedzielę na froncie polarnym, który dzielił dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza. Doszło do rozwoju zaburzenia falowego, które przekształciło się szybko w układ niskiego ciśnienia z własnym systemem frontów atmosferycznych, które nasunęły się już w drugiej części dnia nad Polskę.

W nocy z niedzieli na poniedziałek centrum, pogłębiającego się niżu barycznego wraz z układem frontów atmosferycznych przemieszczało się nad Polską. Porywy wiatru na południu Polski przekroczyły 100 km/h, miejscami również wystąpiły burze, grzmiało m.in w województwie małopolskim, ale także w chłodniejszej masie powietrza na północy kraju. Zjawiska burzowe obserwowane były także na południe od Lublina w godzinach porannych, pioruny wystąpiły również na Podkarpaciu.

Z każdą godziną wiatr będzie słabł, ale w sporej części Polski utrzyma się jego zwiększona prędkość wiatru. Gradient baryczny maleje, co powoduje zmniejszenie prędkości wiatru. Najspokojniej tym razem ostatniej nocy było na północy Polski, natomiast najgroźniej na południu i wschodzie, gdzie panowała duża różnica ciśnienia po południowej, południowo-zachodniej stronie niżu wtórnego.

Poniżej publikujemy wybrane dane ze stacji IMGW-PIB z województwa lubelskiego. Zdecydowanie groźniej było jednak na południu Polski, tam porywy przekraczały nawet 110 km/h.

Maksymalny poryw w Radawcu według danych ze stacji IMGW-PIB 90 km/h.


Warto zwrócić uwagę na silny spadek temperatury w ciągu godziny o blisko 4 stopnie w godzinach porannych na stacji IMGW-PIB.
Dane ze stacji Port lotniczy Lublin. Najsilniejszy poryw zanotowany przez stacje 76 km/h.

Więcej o pogodzie w poniedziałek

Artykuły z nocy

https://fanipogody.pl/wichura-polska-wiatr-burze/

https://fanipogody.pl/niszczaca-wichura-polska-burze-wiatr/

Pogoda na 16 dni pod adresem poniżej

2 komentarze do “Sprawdź, ile wiało podczas nocnej wichury w woj. lubelskim. Były także burze”

Dodaj komentarz