Wichura nagle pojawi się w Polsce. Przyniesie ją niż o nazwie Roksana. Porywy wiatru powyżej 80 km/h, a nawet kolejne burze

Wichura zbliża się do Polski. Przyniesie ją układ niżowy z rodowodem atlantyckim. Od Niemieckiego Wolnego Instytutu Meteorologicznego w Berlinie otrzymał on nazwę Roksana. Porywy wiatru przekroczą na nizinach 72 km/h. Kwalifikować będzie się to więc na pierwszy stopień zagrożenia meteorologicznego.

Wichura pojawi się znów w Polsce

Zgodnie z naszymi prognozami publikowanymi od kilku tygodni na łamach portalu, nie ustaje znaczna dynamika w pogodzie, która wynika z przechodzenia ośrodków niskiego ciśnienia znad Atlantyku Północnego na wschód Europy i dużego poziomego gradientu pomiędzy wyżem z rejonu Azorów a niżami atlantyckimi lokującymi się na północy Starego Kontynentu. Warunki pogodowe na ogół kształtują wiry niżowe, czasem tylko na krótki okres czasu przejściowo rozbuduje się przejściowo słaby wyż, który ustępuje jednak szybko pod naporem kolejnych niżów.

Sytuacja synoptyczna na 6.02.2022 r. 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych wraz z nazwami głównych ośrodków barycznych nadanych przez Wolny Instytut Meteorologiczny z Berlina.

Wichura nadchodzi do Polski. Przyniesie ją niż o nazwie Roksana. Porywy wiatru powyżej 80 km/h, a nawet kolejne burze

Wichura związana z kolejnym atlantyckim wirem niżowym

Już w najbliższych godzinach zaczniemy dostawać się w zasięg ośrodka niskiego ciśnienia, który dostał nazwę „ROXANA”. Znad Atlantyku, przez Morze Norweskie dotrze on nad Skandynawię. Przez nasz kraj przewędruje układ frontów atmosferycznych. Najpierw będzie to front ciepły, następnie ciepły wycinek zamykać będzie od północnego-zachodu front chłodny. Na nizinach porywy wiatru sięgną 70-90 km/h, być może tylko miejscami w zasięgu konwekcji do 95 km/h. Wysoko w górach powyżej 100 km/h. Nie zabraknie opadów atmosferycznych. Istnieje spore prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnych już w tym roku burz, które nie powinny być jednak długotrwałe.

Zmienna pogoda w najbliższych dniach

Warunki pogodowe w najbliższych dniach będą się charakteryzować dużą zmiennością. Dlatego na nudę w pogodzie nie mamy co liczyć. Już podczas ubiegłej nocy kolejna już w tym roku fala silnego wiatru przeszła przez Polskę i wystąpiła lokalnie wichura. Odpowiadała za nią zaostrzona zatoka niżowa i przemieszczający się w jej obrębie front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Pojawiły się nawet lokalne burze. Podczas ubiegłej nocy zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim. Szerzej o zjawiskach burzowych, które pojawiły się nad Polską w nocy z piątku na sobotę pisaliśmy tutaj.

Wstępna prognoza porywów wiatru za okres od 5.02.2022 r. 12Z do 7.02.2022 r. 06 UTC według modelu amerykańskiego GFS

Wichura nadchodzi do Polski. Przyniesie ją niż o nazwie Roksana. Porywy wiatru powyżej 80 km/h, a nawet kolejne burze

Na nizinach porywy wiatru na ogół nie przekraczały 70-80 km/h podczas ubiegłej nocy, dlatego nie wyrządziły tak dużych szkód zeszłotygodniowa wichura związana niżem o imieniu Nadia. Wichura była więc krótka. Wiatr był zdecydowanie silniejszy w szczytowych partiach polskich gór. Mamy tu na myśli głównie Sudety, a zwłaszcza na WOM Śnieżka porywy przekraczały 120-135 km/h.

Zachodnia cyrkulacja, a nawet burze w Polsce

Najnowsze prognozy numeryczne jasno wskazują, że w kolejnych tygodniach silna cyrkulacja zachodnia nie ustanie. Oczekiwać możemy dlatego zmiennych warunków pogodowych, częstych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, czasem mokrego śniegu oraz krupy śnieżnej, a nawet burz i wichur w Polsce. Zagrożeniem może okazać się także wiatr, który wynikać będzie głównie z większego poziomego gradientu ciśnienia i przechodzenia konwekcji oraz schodzenia dynamicznego pędu powietrza z wyższych wysokości ku ziemi.

Maksymalne porywy wiatru zanotowane na wybranych stacjach pomiarowych należących głównie do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego w ciągu minionych 24 godzin na obszarze Polski

silny wiatr polska

Nic nie wskazuje na ten moment, aby w kolejnych dniach groziła nam wichura o skali Nadii, która przeszła i spowodowała bardzo duże szkody pod koniec stycznia w Polsce. Prędkość wiatru oraz obszar jego wystąpienia będzie nieporównywalnie mniejszy. Akcenty z silnym wiatrem dodatkowo mają być zdecydowanie krótsze. Prędkość wiatru będzie wyraźnie wzrastać w czasie przechodzenia frontów atmosferycznych. Szczególnie o charakterze chłodnym.

Sytuacja synoptyczna na 7.02.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według DWD

Wichura nadchodzi do Polski. Przyniesie ją niż o nazwie Roksana. Porywy wiatru powyżej 80 km/h, a nawet kolejne burze

Silny wiatr związany z kolejnym niżem atlantyckim

Wiatr zacznie nasilać się już jutro od zachodniej części Polski i stopniowo przesuwać ma się na wschód. Główna fala wiatru przez modele numeryczne jest prognozowana na noc z niedzieli na poniedziałek, kiedy to od Niemiec wkroczy silny wiatr, który zwłaszcza na południu i południowym-zachodzie oraz zachodzie spowodować może miejscami szkody. Znów lokalnie możliwe są przerwy w dostawach energii elektrycznej. Niewykluczone, że na peryferiach niżu „ROXANA” rozwinie się w naszej części Europy niż wtórny, a po jego południowej i południowo-zachodniej stronie dojdzie do zaostrzenia poziomego gradientu ciśnienia, co zawsze skutkuje nasilaniem się wiatru i wystąpienie wichury. Wysoko w górach porywy wiatru powyżej 100-120 km/h są bardzo prawdopodobne.

Wyliczane porywy wiatru za okres od 5.02.2022 r. 12Z do 7.02.2022 r. 7 UTC według niemieckiego modelu ICON

Przyniesie ją niż o nazwie Roksana. Porywy wiatru powyżej 80 km/h, a nawet kolejne burze

Prognoza porywów wiatru za okres od 5.02.2022 r. 12Z do 7.02.2022 r. 7 UTC według modelu francuskiego ARPEGE

Przyniesie ją niż o nazwie Roksana. Porywy wiatru powyżej 80 km/h, a nawet kolejne burze

Wygląda więc na to, że nadchodzący tydzień przyniesie dynamiczne i zmienne warunki pogodowe. Wichury mogą być częste. Nie zabraknie opadów, fal silnego wiatru, szczególnie w zasięgu aktywniejszych frontów atmosferycznych. Gdzieniegdzie wiatr spowoduje szkody, stwarzać może zagrożenie dla zdrowia i życia. Mogą zdarzać się miejscami przerwy w dostawach energii elektrycznej. Skala awarii będzie jednak znacznie mniejsza, mając na uwadze wydarzenia pogodowe w minionym miesiącu.

1 komentarz do “Wichura nagle pojawi się w Polsce. Przyniesie ją niż o nazwie Roksana. Porywy wiatru powyżej 80 km/h, a nawet kolejne burze”

Możliwość komentowania została wyłączona.