Niszcząca wichura „NADIA” wkracza do Polski. Wiatr ponad 110 km/h, a nawet burze w nocy, następnie mróz i oblodzenie

Niszcząca wichura „NADIA” nasuwa się do Polski. Prędkość wiatru w porywach przekroczy 110 km/h. Możliwe są nawet burze w nocy, następnie mróz i oblodzenie dróg i chodników.

Niszcząca wichura pojawi się nad Polską

Ubiegłej nocy obserwowaliśmy chwilowe uspokojenie w pogodzie spowodowane przejściową rozbudową klina wysokiego ciśnienia. Dlatego też zmniejszyła się różnica ciśnienia, co przyniosło wyraźny spadek prędkości wiatru. Niż „MARIA” odsunął się w kierunku Rosji, ulegając stopniowemu wypełnieniu. Przejściowo napłynęło w tylnej części niżu chłodniejsze powietrze za frontem okluzji chłodnej, dlatego też pojawiło się osiadanie i nasunął się wyż.

Poprawa pogody była tylko chwilowa. W sobotę już od pierwszej części obserwujemy istotne pogorszenie warunków pogodowych od zachodu. Spowodowane jest to nasunięciem się zatoki niżowej kolejnego niżu z rodowodem atlantyckim. Od północnego-zachodu wkroczyła zatoka, a w niej położony jest front ciepły wędrujący z biegiem godzin z zachodu na wschód. Przejściowo w ciepłym wycinku płynie przejściowo cieplejsze powietrze polarno morskie, dlatego też temperatura wzrosła w wielu regionach.

Niszcząca wichura w Polsce. Ciśnienie w centrum niżu po godzinie 18 spadło poniżej 970 hPa

Istotna zmiana warunków pogodowych jest podyktowana gwałtownym spadkiem ciśnienia i zwiększającym się poziomym gradientem barycznym oraz wędrówką frontów. Tuż za frontem ciepłym w pewnej odległości przemieszcza się następny front atmosferyczny o charakterze chłodnym zamykający ciepły wycinek niżu. Gdy dogoni on ciepły front, to wtedy dojdzie do okluzji i niż zacznie się powoli wypełniać.

Z najnowszych danych pomiarowych po godzinie 18 w sobotę wynika, że ciśnienie w centrum cyklonu spadło poniżej 970 hPa. Lokuje się on nad Szwecją, a dokładnie na północny-zachód od Sztokholmu z ciśnieniem na poziomie 967 hPa. Z prognoz numerycznych wynika, że w drugiej części nocy znajdzie się nad środkową częścią Morza Bałtyckiego oraz w okolicach Zatoki Botnickiej. Wtedy też możliwy jest spadek ciśnienia do 960 hPa w centrum niżu barycznego. Następnie wkroczy on nad państwa bałtyckie. Niszcząca wichura w naszej części Europy ma być wtedy najsilniejsza.

Niszcząca wichura pojawi się w kraju. Różnica ciśnienia nad Polską sięgnie nawet 30 hPa

Jednak w kulminacyjnej fazie wichury, różnica ciśnienia między północną a południową częścią naszego kraju wyniesie nawet 26-30 hPa. Izobary będą gęsto ułożone, co świadczy o dużym potencjale do generowania silnego wiatru gradientowego. Jeszcze ciekawiej wyglądają mapy dla Europy ukazujące różnice ciśnienia pomiędzy wyżem z centrami nad Europą Zachodnią i Atlantykiem a niżem w rejonie Zatoki Botnickiej. Poziomy gradient ciśnienia sięgnie aż 75-80 hPa.

SIGNIFICANT IMGW-PIB 29.01.2022 r. 18 UTC ukazujący wędrówkę układu frontów atmosferycznych

Niszcząca wichura "NADIA" wkracza do Polski. Wiatr ponad 110 km/h, a nawet burze w nocy, następnie mróz i oblodzenie

Po godzinie 18 w sobotę centrum niżu znajduje się nad Skandynawią. Dlatego też powoli prędkość wiatru zaczyna wzrastać. Na stacji Petrobaltic należącej do IMGW porywy wiatru wzrosły już do 83 km/h.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego na 30.01.2022 r. 00Z dla Europy i rejonów przyległych według europejskiego modelu ECMWF

Niszcząca wichura "NADIA" wkracza do Polski. Wiatr ponad 110 km/h, a nawet burze w nocy, następnie mróz i oblodzenie

Zwiększająca się różnica ciśnienia po południowej stronie wiru niżowego o imieniu „NADIA”

Należy wspomnieć, że po jego południowej stronie, zaczyna zwiększać się gradient baryczny, skutkując szybkim wzrostem prędkości wiatru. Początkowo jest to odczuwalne na północy i zachodzie kraju, w porywach dochodzący do 70/80 km/h z sektora zachodniego i dość szybko, rozszerzając nad Pomorze i cały zachód kraju po Sudety, na wybrzeżu dochodzący już do 100/130 km/h. Do rana silnie wiać ma w całym kraju. Mogą pojawić się nawet burze i pasma konwekcyjne na froncie chłodnym. Niszcząca wichura w związku z rozwojem konwekcji przynieść może miejscami bardzo duże szkody.

Wyliczana prędkość wiatru w porywach według amerykańskiego modelu GFS za okres od 29.01.2022 r. 12 UTC do 30.01.2022 r. 06 UTC

Niszcząca wichura "NADIA" wkracza do Polski. Wiatr ponad 110 km/h, a nawet burze w nocy, następnie mróz i oblodzenie

Groźne warunki pogodowe utrzymają się jeszcze przez całą niedzielę. Niszcząca wichura dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek zacznie słabnąć od zachodu kraju w kierunku wschodnim. Wiatr dopiero w poniedziałek nie będzie stanowił dla nas zagrożenia, ponieważ zmniejszy się różnica ciśnienia.

Prognozowane porywy wiatru za okres od 29.01.2022 r. 12Z do 30.01.2022 r. 06 UTC według niemieckiego modelu ICON

groźny wiatr w polsce

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.01.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

wir nizowy

Noc z dynamiczną pogodą i bezpośrednim wpływem stref frontowych i niżu „NADIA”

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W wielu regionach opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a miejscami, zwłaszcza na zachodzie, deszczu. Na wschodzie przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie o 5 cm, w górach o 10 cm, dlatego też warunki na drogach mogą być trudne. Gdzieniegdzie burze i krupa śnieżna. Istnieje ryzyko uformowania się linii szkwału na chłodnym froncie atmosferycznym.

Niszcząca wichura da się we znaki w całym kraju. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -2°C, -1°C na południowym wschodzie, około 1°C w centrum, do 3°C na zachodzie i nad morzem. Nad Polską panować ma bardzo duża różnica ciśnienia sięgająca aż 30 hPa. Wiatr dość silny i silny, do 55 km/h, lokalnie nad morzem bardzo silny, do 70 km/h, w całym kraju porywisty, zachodni i północno-zachodni. Porywy wiatru do 90 km/h, miejscami do 120 km/h, a nad morzem nawet do 130 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru do 150-170 km/h. W związku z konwekcją porywy mogą przekraczać 120-135 km/h lokalnie. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na dzień 30.01.2022 r. 06Z według ICON

Niszcząca wichura "NADIA" wkracza do Polski. Wiatr ponad 110 km/h, a nawet burze w nocy, następnie mróz i oblodzenie

Kolejna noc przyniesie spadek temperatury poniżej zera w wielu regionach Polski. Dlatego też prowadzić ma to oblodzenia dróg i chodników.

AKTUALNE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

1 komentarz do “Niszcząca wichura „NADIA” wkracza do Polski. Wiatr ponad 110 km/h, a nawet burze w nocy, następnie mróz i oblodzenie”

Możliwość komentowania została wyłączona.