Wyż 1035 hPa w regionie. Przynosi to duże anomalie pogody w Europie

Pogoda jest stabilna i nie przynosi nam tematów do publikacji. W związku z tym zróbmy przegląd tego co dzieje się w pogodzie na naszym kontynencie. W naszym regionie króluje wyż atmosferyczny. Antcycyklon skutecznie blokuje niże atlantyckie, które mogłoby przynieść bardziej dynamiczną pogodę. Jednak nie wszędzie na kontynencie jest pięknie i spokojnie. Załamanie pogody obserwujemy na południu kontynentu o czym też napiszę poniżej.

Wyż nad Polską. Wspaniałe wieści pogodowe

Tak jak już wspominaliśmy wielokrotnie, w naszym regionie wciąż dominuje wyż atmosferyczny. Tak będzie również w kolejnych dniach. Poniżej mapa z sytuacją baryczną w Europie na środę (GFS).

Wyż atmosferyczny w naszym regionie

Powyżej mapa sytuacji barycznej na środę 23 marca. Widać tu, że centrum wyżu przesunie się względem wtorku na zachód i znajdzie się w okolicach Danii. Kompletnie nie zmieni to pogody w naszym regionie. Wciąż będzie ciepło i przede wszystkim bezchmurnie. Sytuacja ta dotyczy zarówno Polski, jak i wszystkich krajów nam sąsiedzkich. Chmur w regionie będzie jak na lekarstwo. O deszczu nawet nie ma co wspominać. Wyż przyniesie za to wysokie, wiosenne temperatury.

Wyż przynosi anomalie. Dlaczego?

Stacjonujący w Europie Centralnej wyż doprowadza do bardzo ciekawej sytuacji pogodowej w Europie. Otóż w obecnym okresie (i w poprzednich dniach) okazuje się, że cieplej było na południu Skandynawii, niż choćby w Turcji, czy na Bałkanach. Ma to całkowicie logiczne wytłumaczenie. Chodzi oczywiście o przepływ mas powietrza wokół wyżu. Na półkuli północnej Ziemi ruch ten odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Co to oznacza?

Ruch mas powietrza wokół wyżu

Pozwoliłem sobie nanieść strzałki pokazujące ruch mas powietrza wokół wyżu (na mapie sytuacja baryczna na wtorek). Wyż i jego centrum we wtorek znajdują się nad Polską. Doskonale widać jak ciepłe powietrze z południa Europy transportowane jest na północ, w regiony Niemiec, czy południowej Skandynawii. Z kolei chłodne powietrze z północnej Rosji, spływa po wschodniej stronie wyżu między innymi nad Morze Czarne, czy do Turcji. W tym ostatnim kraju w ostatnich dniach doszło do kolejnego silnego ataku zimy. Który to już raz w tym roku? Podczas gdy w Turcji Wschodniej panuje silny mróz, na południu Szwecji, czy Norwegii temperatury przekraczają 10 stopni Celsjusza. To właśnie wpływ silnego antycyklonu z centrum w naszym regionie.

Ocieplenie w kolejnych dniach

W kolejnych dniach wyż delikatnie odsuwał będzie się na zachód. Zgodnie z tym co napisałem wcześniej w naszym kraju powinno robić się na logikę chłodniej. Nic bardziej mylnego. Otóż powietrze, które krąży wokół opisywanego wyżu jest coraz cieplejsze (podczas podróży przez południową Europę jego temperatura rośnie). Więc masy zalegające na północ od naszego kraju są ciepłe. W połączeniu z coraz silniej operującym słońcem przyniesie to znaczne ocieplenie w kolejnych dniach.

Silne ocieplenie w regionie. Wyż przyniesie wzrost temperatury

To jak wyż przyniesie silne ocieplenie pokazuje powyższa mapa anomalii temperatury w regionie. Widać, że w Europie Centralnej temperatura na wysokości 2 metrów będzie nawet o kilka stopni wyższa niż w okresie analogicznym lat referencyjnych. W związku z tym przed nami bardzo ciepłe dni również w Polsce. W jednym z dzisiejszych wpisów zastanawiałem się nawet, czy w środę temperatury w Polsce nie przekroczą granicy 20 stopni. Czy będzie aż tak ciepło. Pokażą to dwa najbliższe dni. Jedno jest pewne. Wyż w regionie przynosi nam świetną, wiosenną aurę, choć mieszkańcy przykładowo południowego wschodu Europy nie są już tak z wyżu zadowoleni.