Zmiana pogody postępuje od drugiej części ubiegłej nocy nad Polską od zachodu. Zdarzą się opady deszczu, miejscami powstaną mgły. Przymrozki nie są już prognozowane, gdyż zalegać ma cieplejsza masa powietrza oraz sporo chmur. Wystąpią również większe opady atmosferyczne.
Zmiana pogody w Polsce
Miniona noc była prawdopodobnie ostatnią tak chłodną w trzeciej dekadzie października. Jednak prognozy numeryczne sugerują wyraźną zmianę pogody w weekend. Ocieplenie zaczęło postępować nad coraz większy obszar naszego kraju już w piątek. Front o charakterze ciepłym przesuwa się od południowego zachodu na północny wschód. Z frontem tym związane są opady słabe i umiarkowane. Dlatego pada głównie na południowym zachodzie, zachodzie i północy oraz gdzieniegdzie na wschodzie. Strefa opadów sunie na północny wschód. Z tym frontem związane jest nie tylko duże i całkowite zachmurzenie, ale także opady deszczu.
Front ciepły sunie przez Polskę, dlatego też pojawiło się dużo opadów i wzrost temperatury w Polsce
Układ wyżowy, w formie mobilnego antycyklonu szybko odsunął się z naszej części Europy. Dlatego też doszło do zmiany pogody i kierunku napływu mas powietrza Dzisiaj wyż lokował się nad Morzem Czarnym. Początkowo jego wpływ zaznaczył się na wschodzie. Jednak coraz większy wpływ na warunki pogodowe miał niż z centrum nad wschodnią częścią Atlantyku oraz Wyspami Brytyjskimi. Front ciepły odsunął chłodne powietrze arktyczne i zastąpił cieplejszym polarnomorskim. Ciśnienie atmosferyczne spada z uwagi na rozbudowującą się zatokę niżową.
Zmiana aury postępuje w kraju. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 21 października 2022, 18 UTC dla Polski
Noc z piątku na sobotę przyniesie na południu i południowym-wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Na przeważającym obszarze naszego kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu, głównie w północnej połowie kraju. Głównie na północnym zachodzie sumy opadów do 10 mm, lokalnie w gminach nadmorskich do 20 mm. Miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Dlatego też z uwagi na napływ cieplejszej masy powietrza już bez przymrozków. Temperatura minimalna od 3°C na Suwalszczyźnie i Podhalu do 8°C w centrum i 11°C na zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo w rejonach podgórskich Bieszczad dość silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków południowych. Wysoko w Bieszczadach porywy początkowo do 100 km/h, w Tatrach do 60 km/h. Położenie opadów można śledzić online na radarach.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza nad ranem w sobotę przez model ICON w Polsce
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC