Od dłuższego czasu nad Polską występują burze. Miejscami są one aktywne elektrycznie, padał punktowo grad i wieje silny do 75 km/h. Towarzyszą im również ulewy.
Obecnie burze są notowane w Wielkopolsce, ale także na Kujawach i Mazowszu i Mazurach.
Wcześniej obserwowano również superkomórki burzowe. Jedna z nich przechodziła w rejonie Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie).
Warunki w troposferze sprzyjają także efektownym wałom szkwałowym, jakie szczególnie liczne przechodziły przez Pomorze.
Burze zbliżają się także na Ziemie Łódzką, grzmi obecnie także na Mazowszu. Chmury Cumulonimbus zmierzają na ogół z zachodu na wschód.
Burze występować będą w pierwszej części nocy na północy oraz miejscami w centrum kraju, nad morzem istnieje małe prawdopodobieństwo nowych burz nad również w drugiej części okresu. Najdłużej burzowa aura utrzyma się na północy oraz Morzem Bałtyckimi.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski
Blisko polskiego Wybrzeża przejdzie także burza znad Morza Bałtyckiego. Po południowej stronie dobudowując się nowe komórki, dlatego nie można wykluczyć, ze zahaczą one ten obszar Polski.
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB, produkt CMAX
Nowa prognoza IMGW-PIB na noc
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC